Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superszybka ładowarka Tesli stanęła pod Rzeszowem. Pierwsza taka w tej części Polski [ZDJĘCIA]

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Tesla, znany na całym świecie producent elektrycznych samochodów, zdecydował się na postawienie ładowarki w Nowej Wsi koło Rzeszowa, przy hotelu Blue Diamond. To pierwsza tego typu stacja ładowania w tej części Polski. Dlaczego akurat Tesla wybrała Rzeszów?

O tym, że w Rzeszowie może stanąć stacja ładowania samochodów Tesla, mówiło się już rok temu. Z tych planów - jak się okazało - nie wyszło nic. Miasto złożyło ofertę Tesli, jednak nie uzyskało odpowiedzi. Pierwotnie ładowarka miała stanąć obok dworca PKP, w miejscu dawnego składu węgla.

Niedawno stacja ładowania Tesli została zamontowana tuż obok hotelu Blue Diamond w podrzeszowskiej Nowej Wsi. Dlaczego akurat tam?

- Z Teslą rozmawiało kilka podmiotów, ale mieliśmy przewagę jeśli chodzi o kwestie logistyczne: jesteśmy blisko węzła autostrad, lotniska, 5 - 10 minut od centrum miasta. Wiem też, że między innymi podmiotami a Teslą praca szła topornie, my reagowaliśmy szybko w dyskusjach

- opisuje Tomasz Filipek z działu marketingu Blue Diamond.

- Zaważyła nad tym również kwestia oferowanych przez nas usług. Wiadomo, że samochody elektryczne ładują się od 30 minut do nawet dwóch godzin i w tym czasie właściciel może pójść u nas na lunch, czy zająć się czymś innym - kontynuuje.

I wyjaśnia, dlaczego Tesla zdecydowała się na postawienie swojej stacji właśnie tak blisko Rzeszowa. Amerykański gigant ma w planach ciągły rozwój na polskim rynku, a Rzeszów jest idealnym miejscem na ładowarki, bo jest największym miastem wysuniętym na południowy wschód. Nowa stacja w tym miejscu sprawia, że sieć Tesli zaczyna się rozciągać po całym kraju.

Ładowarki są dwie, a ich montażem zajęła się firma F.H.P.U. FAZA prowadzona przez Grzegorza Synosia. Jednocześnie mogą się tam naładować cztery samochody, a moc pojedynczej stacji wynosi aż 150 kWh. Z tego właśnie powodu trzeba było zwiększyć moc znajdujących się przy hotelu stacji transformatorowych z 250 kWh do 630 kWh.

- Ładowarki przyjechały do nas z Niemiec, z Hamburga. Na razie miejsce jest testowe, a później, jeśli wszystko będzie się w miarę dobrze układało, będą przeniesione na front hotelu. I będą raczej większe, o mocy 250 kWh - tłumaczy Adam Kocur z firmy F.H.P.U. FAZA.

Ze stacji ładowania skorzystają tylko posiadacze tesli, mniejsze auta naładują do pełna w ok. 30 minut, większe w ok. godzinę.

To pierwsza dedykowana stacja od firmy Muska w tej części kraju, jednak posiadacze tych samochodów marki Tesla mogą je naładować jeszcze w Millenium Hall czy przy Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Ładowanie potrwa jednak nieco dłużej.

Dodatkowo przy Blue Diamond część właścicieli tesli naładuje swój pojazd całkiem za darmo. Wszystko zależy od tego, czy przy zakupie zaoferowano nabywcy taki program. To też prawdopodobnie póki co najmocniejsza stacja Tesli w Polsce. Inne superchargery znajdują się w Ciechocinku, Kostomłotach, Radomiu, Katowicach, Warszawie oraz Poznaniu.

A jak wiele osób w Rzeszowie ma teslę?

- W mieście zarejestrowanych jest 83 pojazdy elektryczne. 38 z nich to samochody osobowe, z czego 10 jest marki Tesla

- informuje Agnieszka Siwak - Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Oprócz tego w stolicy Podkarpacia zarejestrowanych jest jeszcze kilkadziesiąt innych pojazdów elektrycznych: 10 ciężarówek, 17 motorowerów, 10 autobusów, 5 motocykli i 4 inne pojazdy, np. quady.


Krystian Herba: Wirus pokrzyżował mi bicie rekordu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto