Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces Cyrusa i Huberta z Politechniki Rzeszowskiej. Baza na Księżycu zaprojektowana przez grupę Innspace doceniona!

PRZ/DD
To nie pierwszy sukces grupy Innspace, do której należą absolwent i student Politechniki Rzeszowskiej.
To nie pierwszy sukces grupy Innspace, do której należą absolwent i student Politechniki Rzeszowskiej. Politechnika Rzeszowska/Innspace
Cyrus Sidor, absolwent lotnictwa i kosmonautyki oraz Hubert Gross, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, są członkami zespołu Innspace, który zdobył czwarte miejsce w konkursie Moon Base Design Contest. Za pomocą druku 3D stworzyli bazę na Księżycu, w której główną rolę grają… algi.

Polska grupa Innspace ma na swoim koncie już inne sukcesy w projektach związanych z architekturą kosmiczną. Zespół zdobył tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach oraz piąte miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA.

Tym grupa Innspace wystartowała w konkursie zorganizowanym przez stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA. Zaprosili oni drużyny z całego świata do zaprojektowania habitatu księżycowego, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie.

Przygotowany przez polską grupę projekt zajął czwarte miejsce! Zaprojektowali bazę, którą ulokowali w pobliżu krateru Shackleton na południowym biegunie Księżyca. Baza Xors składa się z czterech modułów.

- Najważniejszą częścią w projektach baz księżycowych są systemy podtrzymywania życia i systemy odpowiadające za bezpieczeństwo bazy. Najtrudniejszym aspektem było zaprojektowanie układów bezpieczeństwa, tak aby zapewnić ochronę i prawidłowe działanie każdego z systemów podtrzymujących życie w każdych warunkach, nawet w sytuacjach kryzysowych

- zaznaczają Ewa Borowska i Magdalena Łabowska, które odpowiadały za część środowiskową.

W ich projekcie ważnym elementem systemów podtrzymywania życia są algi. Miks specjalnie dobranych mikroorganizmów spełniałby funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowo specjalnie dobrane mikroglony w formie paneli naściennych dostarczałyby tlen i pełniłyby funkcje wizualne.

Grupa Innspace pracuje już nad kolejnym zadaniem. Projektują bazę na Wenus, która mogłaby się unosić na odpowiedniej wysokości w atmosferze, chroniąc astronautów przed wysokimi temperaturami panującymi na powierzchni tej planety (dochodzącymi do 400 stopni Celsjusza),

- Chcemy sprawdzić, na ile realne są plany zbudowania unoszącej się w powietrzu bazy na Wenus. Koncepcja ta była bardzo popularna kilkadziesiąt lat temu, a od tego czasu technologia znacznie się rozwinęła - mówi Hubert Gross, konstruktor.

Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczyńska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu jest Hoya Lens Poland.
Źródło: Politechnika Rzeszowska

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto