Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z himalaistką Kingą Baranowską. Zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

beta/ WIMBP
archiwum
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie online z Kingą Baranowską – himalaistką, zdobywczynią 9. ośmiotysięczników oraz tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Spotkanie odbędzie się 24 listopada o godzinie 18na platformie ClickMeeting. Poprowadzi je Adam Głaczyński.

Kinga Baranowska to himalaistka, zdobywczyni 9 z 14 ośmiotysięczników. Z wykształcenia - geograf i ekonomistka. Dla gór, porzuciła pracę w korporacji. Jako pierwsza Polka stanęła na Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w 1994 r., podczas studiów, jako członkini Trójmiejskiego Klubu Wysokogórskiego.

Kinga Baranowska zdobywa Himalaje

Jako 27 latka zadebiutowała w Himalajach, zdobywając pierwszy ośmiotysięcznik (Cho Oju). Od tamtej pory zaczęła konsekwentnie realizować swój projekt – Kobieca Korona Himalajów i Karakorum – który ma na celu zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników, bez używania dodatkowego tlenu z butli i szerpów.

W 2009 r. zdobyła Kanczendzongę (8586 m n.p.m.) – trzeci pod względem wysokości szczyt świata oraz najtrudniejszy z dotychczasowych jej szczytów. Swoje osiągnięcie zadedykowała Wandzie Rutkiewicz – wybitnej polskiej alpinistce i himalaistce, która tam zaginęła. Wejście na tą górę miało jeszcze jeden aspekt – Polska stała się pierwszym na świecie krajem, którego przedstawicielki zdobyły wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym, stała się liderką w zdobywaniu ośmiotysięczników wśród Polek.

OŚMIOTYSIĘCZNIKI KINGI BARANOWSKIEJ:

  • 2003 – Cho Oyu (8201 m n.p.m.)
  • 2006 – Broad Peak (8048 m n.p.m)
  • 2007 – Nanga Parbat (8125 m n.p.m)
  • 2008 – Dhaulagiri (8167 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
  • 2008 – Manaslu (8156 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
  • 2009 – Kanczendzonga (8598 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
  • 2010 – Annapurna (8091 m n.p.m)
  • 2012 – Lhotse (8516 m n.p.m)
  • 2015 – Gasherbrum II (8035 m n.p.m)

Kinga Baranowska za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana. W 2009 r. została laureatką Nagrody Ministra Sportu, za wspinaczkę na trzeci szczyt świata - Kanczendzongę, a także podróżniczej Nagrody Kolosa 2008 „za zdobycie w ciągu jednego roku dwóch ośmiotysięczników: Dhaulagiri oraz Manaslu”. Z rąk Prezydenta RP, w 2015 r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”. W 2017 r. zdobyła tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Mimo, iż wychowała się na Kaszubach, to góry, a nie morze skradły jej serce.

- Polubiłam góry od pierwszego wejrzenia. Myślę, że zafascynowało mnie wtedy ich piękno, być może jakiś ledwo wyczuwalny mistycyzm, różnorodność krajobrazu, którego nie znalazłam nad morzem
- mówi.

Ze swojej pasji uczyniła sposób na życie. Dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. Na co dzień prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm, wspiera młodzież z Olimpiad Specjalnych, współprowadzi rekolekcje „Góry w Biblii”. Od kilku lat realizuje swoje plany zawodowe, w międzynarodowym teamie sportowców Salewa.


Zobacz też: Kino Zorza na skraju upadłości. Prosi mieszkańców Rzeszowa o pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto