SMOG w Rzeszowie (19.02.2020). Sprawdź poziom PM10 i PM2.5 w powietrzu. Jaki jest stan zanieczyszczeń w Rzeszowie?

Diana Tobor
Diana Tobor
Sprawdź, czy w Rzeszowie jest teraz smog pixabay.com
Sprawdź stan powietrza w Rzeszowie 19.02.2020. Dowiedz się, czy powietrze w Rzeszowie jest teraz czyste. Sprawdź, ile pyłów PM2.5 i PM10 było w powietrzu Rzeszowa 19.02.2020 o godzinie 17:13. W tej chwili przebywanie na zewnątrz nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem.

Smog w Rzeszowie. Czy jest niebezpiecznie?

Jakość powietrza w Rzeszowie jest dobra 😃.
Możesz iść na spacer i bez obaw oddychać pełną piersią.

Ostatni raz sprawdzałam jakość powietrza w Rzeszowa dzisiaj (19.02.2020) o godz. 17:13. Wtedy uśrednione stany powietrza dla Rzeszowie wynosiły:

 • skażenie PM2.5: 56% normy (14 µg/m³). Zanieczyszczenie rośnie.
 • skażenie PM10: 75% normy (30 µg/m³). Zanieczyszczenie rośnie.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 19.02.2020

  • PM2.5: 6 µg/m³
  • PM10: 16 µg/m³
 • 18.02.2020

  • PM2.5: 13 µg/m³
  • PM10: 26 µg/m³
 • 17.02.2020

  • PM2.5: 9 µg/m³
  • PM10: 18 µg/m³
 • 16.02.2020

  • PM2.5: 11 µg/m³
  • PM10: 23 µg/m³
 • 15.02.2020

  • PM2.5: 22 µg/m³
  • PM10: 47 µg/m³
 • 14.02.2020

  • PM2.5: 13 µg/m³
  • PM10: 25 µg/m³
 • 13.02.2020

  • PM2.5: 6 µg/m³
  • PM10: 15 µg/m³
 • 12.02.2020

  • PM2.5: 4 µg/m³
  • PM10: 12 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG w Rzeszowie (19.02.2020). Sprawdź poziom PM10 i PM2.5 w powietrzu. Jaki jest stan zanieczyszczeń w Rzeszowie? - Rzeszów Nasze Miasto

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Nowak

A jeszcze są PM1 które nie są nawet badane a na dodatek przedostaja sie przez bariere KREW - MÓZG - i odkładają bezpośrednio w mózgu

a
arek

Na Staromieściu nie ma stacji kontrolnej, wiec o czym tu jest mowa...

B
B.J.19 stycznia 2020

A gdzie są komentarze z 18 stycznia b.r.kiedy smog nas prawie udusił, pora żeby miasto coś z tym zrobiło,inne miasta mają drony , badają i interweniują ,a u nas w okolicach uniwersytetu ze wszystkich kominów małych domów wali czarny dym i żadnej reakcji władz miasta

T
Trybu

BZDURA wg. GIOŚ powietrze jest dobre PM10=28 mikrog/m3 ;)

G
Gość

Jak się nie znasz, nie pisz ! Przyrównanie średniej dobowej PM10 z pomiaru do wartości dopuszczalnej średniorocznej gdy jest wartość średniodobowa pokazuje ułomność autora :(

J
J.T.
15 grudnia, 18:55, Mumin:

Rzeszowska stacja tła miejskiego nie mierzy automatycznie PM2,5 :) znaczy podajecie dane z airly.eu, dane te są NIEWIARYGODNE!!! W Rzeszowie mierzy się automatycznie natomiast : ozon, benzen, CO, NO, NO2, NOX, SO2 ! A manualnie benzo(a)piren i wszystkie normowane metale. Takie postępowanie portalu świadczy więc o braku podstawowej wiedzy w tym zakresie. Ludzie powinni otrzymać dane z monitoringu krajowego, dane z metod referencyjnych, sprawdzonych, zweryfikowane i na bieżąco walidowane! WSTYD!!!

Czujniki z uwagi na swoją budowę nie mierzą pyłu zawieszonego, mierzą teraz wilgoć w powietrzu. Dlatego pokazują 2 razy tyle co GIOŚ i pewnie o to chodzi, bo nikt nie chce czytać, że jest dobrze. Publikowanie danych z metod nie referencyjnych powinno być zabronione!

M
Mumin

Rzeszowska stacja tła miejskiego nie mierzy automatycznie PM2,5 :) znaczy podajecie dane z airly.eu, dane te są NIEWIARYGODNE!!! W Rzeszowie mierzy się automatycznie natomiast : ozon, benzen, CO, NO, NO2, NOX, SO2 ! A manualnie benzo(a)piren i wszystkie normowane metale. Takie postępowanie portalu świadczy więc o braku podstawowej wiedzy w tym zakresie. Ludzie powinni otrzymać dane z monitoringu krajowego, dane z metod referencyjnych, sprawdzonych, zweryfikowane i na bieżąco walidowane! WSTYD!!!

N
Na oświecenie Rubieży
31 października, 10:25, radek:

Acha czyli jak cyferki się zgadzają to jest źle lub dobrze. Nie ważne, ze gryzie w podniebienie i gardło, nie ważne że najniższe PMY przechodzą przez zamknięte okna i w mieszkaniach śmierdzi.Miasto innowacji woli rozbudować szpital leczenia chorób płuc na lubelskiej niż zakazać chociażby w samym CENTRUM palenia węglem. Śródmieście tak śmierdzi, że po spacerze musiałem wyprać ciuchy bo śmierdziały dymem. Notabene nie mam ich gdzie wysuszyć poza własną łazienką bo mokre na zewnątrz, jeszcze bardziej chłoną smród.Umierajmy na raka, ważnie że władzy się hajsik zgadza co miesiąc. Polska jako jedyny kraj w UE ma wzrost zachorowań na RAKA, LUDZIE CO SIĘ TU DZIEJE !

Węgiel przy spalaniu nie śmierdzi, po rozgrzaniu opału nawet dymu z węgla nie zobaczysz. Tylko trochę go będzie przy rozpalaniu i krótko po dodaniu nowej porcji do kotła, tylko prawie nikt o tym nie wie i nie mówi. Śmiedzą i dymią palone śmiecie, plastiki, guma i inne odpady.

Chwała miastu i Marszałkowi że chcą rozbudować szpital chorób płuc w Rzeszowie, bo chorych trzeba leczyć.

Zakaz palenia węglem nic tu nie da bo nie w paleniu węglem ani drewnem opałowym (tylko w paleniu odpadami) leży przyczyna. Kraków ma taki zakaz jaki postulujesz i 3 dni temu dusił się, razem z Nowym Targiem od smogu i przekroczone były wszystkie normy i to wielokrotnie.

Bo te normy to takie cyferki, które opisują stężenia szkodliwych dla ciebie przy wdychaniu substancji w powietrzu.

N
Na oświecenie Rubieży
16 listopada, 18:28, Gość:

Czy tak ludzie lubią kopcić tym węglem i śmiećmi w tych piecach ! Czy tak trudno wymienić ? Nie pojmuje tego ! Jest program czyste powietrze a w nim od groma kotłów ekologicznych do wyboru ! Tylko trzeba chcieć zmian ! Ja tak zrobiłam i mam czystą kotłownie i przede wszystkim wygodę wybrałam kocioł od kostrzewy i nie żałuję ! Warto !

No, nie tak do końca. Kocioł do wyboru jest w zasadzie jeden, tj. 5 klasy na ekogroszek i z zasobnikiem węgla oraz podajnikiem. Nie można wybrać innego. Program "Czyste powietrze" to jest program tylko częściowej dotacji a nie sfinansowanie zakupu kotła. Po trzecie trzeba by zapytać o ile wzrosły lub nie zmieniły się koszty ogrzewania (zakupu paliwa) po takiej wymianie, bo ogrzewanie takim kotłem jest dużo droższe niż spalającym każdy rodzaj węgla i odpadów "kopciuchem".

Tymczasem wg danych GUS i Eurostatu dla Polaków koszt ogrzewania domów i mieszkań to średnio 12% wydatków (dla pozostałych państw Unii Europejskiej 6%, przy czym przy poziomie 10% i więcej przepisy unijne definiują tzw. ubóstwo energetyczne społeczeństwa czyli problem ze sfinansowaniem wydatków za ogrzewanie przy którym państwo lub samorząd ma obowiązek pomóc obywatelowi w wydatkach na opał lub zakup ciepła lub energii do jego wytwarzania na ogrzanie domu). Polska jak dotąd mimo 15 lat członkostwa w Unii nie wprowadziła tych przepisów do stosowania na swoim terenie.

N
Na oświecenie Rubieży

Źródło: Puls Medycyny

https://pulsmedycyny.pl/zaczely-obowiazywac-bardziej-restrykcyjne-normy-alarmowania-o-smogu-972740

Zaczęły obowiązywać bardziej restrykcyjne normy alarmowania o smogu

PAP

opublikowano: 11-10-2019, 10:55

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od 11 października 2019 r. obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów.

Rozporządzenie ministra środowiska nowelizujące przepisy z 2012 r. zostało opublikowane 10 października w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo - zgodnie z vacatio legis - zaczęło obowiązywać dzień po ogłoszeniu rozporządzenia, czyli 11 października 2019.

Zobacz więcej:

Zgodnie z nowymi przepisami, alarm smogowy będzie ogłaszany, gdy średniodobowa zawartość pyłu PM10 w powietrzu przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast poziom informowania o wysokim zanieczyszczeniu powietrza ustalono na 100 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny. Wartości te są o dwa razy niższe niż te określone w rozporządzeniu z 2012 roku, kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów.

Na początku kwietnia MŚ zaproponowało nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu – odpowiednio na poziomie 250 i 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10. Zostały one skrytykowane przez Polski Alarm Smogowy (PAS). Aktywiści z PAS wskazywali, że mimo proponowanego przez MŚ obniżenia poziomów, nadal byłyby one najwyższe w UE i trzykrotnie wyższe niż we Francji czy we Włoszech. PAS dodawał, że gdyby przyjąć takie progi alarmowania, jakie zaproponowało MŚ, to w Małopolsce w 2018 roku nie było ani jednego dnia, w którym by ogłoszono alarm smogowy. Na Śląsku takie dni w ubiegłym roku były trzy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześc.

Krytycznie o tamtych wartościach informowania i alarmowania o smogu wyrażali się również eksperci resortu zdrowia. Postulowali oni obniżenie progów do 80 mikrogramów dla alarmu i 60 mikrogramów dla poziomu informowania. Ostatecznie resort środowiska zaproponował normy na poziomie 150 i 100 mikrogramów, na wprowadzenie których zgodę wydał minister zdrowia.

Samorządy teraz będą musiały przygotować nowe programy ochrony powietrza

Według MŚ normy w wysokości 150 mikrogramów dla alarmu i 100 dla poziomu informowania będą spełniać swoją rolę w informowaniu obywateli o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Kolejnym argumentem, który przemawia - według MŚ - za trochę wyższymi progami niż tymi proponowanymi przez MZ, jest rola samorządów w ostrzeganiu społeczeństwa i związane z tym koszty. Zgodnie ze znowelizowanym Prawem ochrony środowiska, samorządy będą musiały przygotować nowe programy ochrony powietrza oraz plany działań krótkoterminowych dotyczących walki ze smogiem, które będą przekazane do KE do 30 czerwca 2020 roku. W przypadku ryzyka przekroczenia w danej strefie poziomu alarmowego zarząd województwa w ciągu 12 miesięcy od otrzymania od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast projekt uchwały ws. planów działań krótkoterminowych. Plan będzie musiał zawierać listę doraźnych działań, jakie należy podjąć w celu ograniczenia zagrożenia smogowego, jeżeli ono wystąpi. Chodzi np. o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, intensyfikację kontroli palenisk domowych, ograniczenie ruchu samochodowego.

k
klimatolog -amator

jaki wpływ na jakość powietrza w Rzeszowie mają jeżdzące po ulicach dymiące rupiecie.?Ograniczyć ruch samochodow ,a powietrze bedzie prawie jak w kurorcie.W Rzeszowie systematycznie ubywa obiektow opalanych węglem

b
blu1

Pi to kryptowaluta, którą można kopać za pomocą aplikacji w telefonie. Stworzona została przez naukowców z uniwersytetu Stanforda. Na razie jest warta 0 (słownie zero) USD :D, ponieważ projekt jest w fazie beta i pi nie jest nigdzie notowana. W przyszłym roku ma jednak wejść na giełdy kryptowalut i może będzie coś warta. Aplikacja nie zużywa w znaczący sposób pamięci, ani baterii telefonu. Nie trzeba się znać, apka sama kopie, trzeba tylko kliknąć raz na dobę. Poszukuję osób, które za pomocą mojego kodu polecającego dołączą do projektu. Aplikację można pobrać stąd:

https://minepi.com

Więcej o projekcie tutaj (po ang.):

https://www.stanforddaily.com/2019/09/16/stanford-grads-develop-cryptocurrency-for-smartphone-users-to-increase-its-accessibility/

Jakby ktoś chciał dołączyć, to kod polecający to blu1.

r
radek

Acha czyli jak cyferki się zgadzają to jest źle lub dobrze. Nie ważne, ze gryzie w podniebienie i gardło, nie ważne że najniższe PMY przechodzą przez zamknięte okna i w mieszkaniach śmierdzi.Miasto innowacji woli rozbudować szpital leczenia chorób płuc na lubelskiej niż zakazać chociażby w samym CENTRUM palenia węglem. Śródmieście tak śmierdzi, że po spacerze musiałem wyprać ciuchy bo śmierdziały dymem. Notabene nie mam ich gdzie wysuszyć poza własną łazienką bo mokre na zewnątrz, jeszcze bardziej chłoną smród.Umierajmy na raka, ważnie że władzy się hajsik zgadza co miesiąc. Polska jako jedyny kraj w UE ma wzrost zachorowań na RAKA, LUDZIE CO SIĘ TU DZIEJE !

G
Gość
27 października, 17:35, młot na czerwonych:

Niech wreszcie straż miejska weźmie się do roboty i przejdzie się po osiedlach wieczorem w zimie i wlepi parę mandatów - nie ma czym oddychać, ludzie palą wszystko co pod ręką - śmieci plastiki wreszcie ktoś pozwie miasto za co my płacimy podatki. Aktor Stuhr pozwał do sądu państwo i otrzymał odszkodowanie 20 tys zł

Płucami oddychaj.Wlepić to sobie możesz łate na du..będzie mniej smierdziało.

m
młot na czerwonych

Niech wreszcie straż miejska weźmie się do roboty i przejdzie się po osiedlach wieczorem w zimie i wlepi parę mandatów - nie ma czym oddychać, ludzie palą wszystko co pod ręką - śmieci plastiki wreszcie ktoś pozwie miasto za co my płacimy podatki. Aktor Stuhr pozwał do sądu państwo i otrzymał odszkodowanie 20 tys zł

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3