18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słocina i kult św. Rocha. Wideo i zdjęcia z drona [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 16]

Artykuł sponsorowany/Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
W dawnych czasach miejscowa ludność zajmowała się rolnictwem, rybołówstwem, hodowlą i rzemiosłem. Bujność lasów, które występowały na tym terenie sprawiała, że również łowiectwem

Osiedle jest położone w południowo-wschodniej części miasta. Najstarsza wzmianka o Słocinie pochodzi z 1349 roku.

Czasy polskiego króla Kazimierza Wielkiego były okresem ożywienia osadnictwa na tym obszarze. Mieszkańcy wsi zajmowali się m.in. wówczas rolnictwem, rybołówstwem, hodowlą i rzemiosłem.

Wieś należała między innymi do Pileckich, właścicieli Łańcuta.

Do XIX wieku wchodziła w skład dóbr tyczyńskich. Dopiero z początkiem XX wieku stała się odrębnym majątkiem, który wraz z ówczesnym dworem i parkiem należał do Chłapowskich. W 1944 roku został on rozparcelowany, a potem upaństwowiony.

Jak donosi Echo Rzeszowa, Słocina była wsią stosunkowo dużą, w 1889 roku miała 176 gospodarstw i liczyła około 1000 mieszkańców.

W okresie autonomii galicyjskiej niezwykle barwną postacią był chłop Tomasz Szajer, poseł do parlamentu austriackiego.

Podczas okupacji niemieckiej funkcjonowała w Słocinie Zawodowa Szkoła Rolnicza.

Bogate tradycje ma Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich i LZS. W 1952 roku do miasta przyłączono zachodnią część wsi, w 1972 roku następny fragment, za trzecim razem, w 1977 roku, jej środkową część, zaś w 2006 roku resztę.

Najstarsza wzmianka o parafii w Słocinie pochodzi z 1419 r. Parafię słocińską fundowali Pileccy prawdopodobnie w latach 1372 - 1379. Pierwszy kościół spłonął wraz z dokumentami fundacji.

W 1466 roku, w Łańcucie Jan Pilecki, wojewoda krakowski, wystawił na pergaminie odnowienie fundacji kościoła w Słocinie, lecz ten spłonął. W 1624 roku Tatarzy spalili kościół, który budował Jan Pilecki. Ówczesny pleban szybko odbudował kościół i plebanię. Przy świątyni powstał też cmentarz.

W latach 1913-1916 postawiono nowy murowany kościół z wieżą. Świątynię tę wybudowano w stylu neogotyckim. Został poświęcony w 1916 roku, a konsekrowano przez bpa Franciszka Bardę w 1932 roku pod wezwaniem św. Rocha.

Na stronie internetowej parafii można przeczytać, że kult św. Rocha trwa tu od czasów wielkiej zarazy, kiedy to modlono się do niego w odległej o dwa kilometry od kościoła parafialnego kaplicy, którą ufundował pleban słociński. Poświęcił ją w 1677 roku.

Wiara we wstawiennictwo św. Rocha ściągała tu liczne pielgrzymki. Zniszczona kaplica została rozebrana w 1804 roku. Obecnie w tym miejscu stoi kapliczka z figurą św. Rocha. Obraz z wizerunkiem patrona przeniesiono do parafialnego kościoła, gdzie ku jego czci odprawiane są nabożeństwa.

W latach 2001-2007 przeprowadzono kapitalny remont świątyni i otoczenia, a w 2008 roku wybudowano nową plebanię. Od 2005 roku w parafii istniej Dom Księży Seniorów, a od 2012 roku Instytut Teologiczno-Pastoralny im. Józefa Sebastiana Pelczara.

Najważniejsze obiekty na Słocinie:

  • Kościół świętych Rocha i Marcina (1916 rok, neogotyk)
  • Kapliczka naprzeciw kościoła
  • Stary cmentarz
  • Dworek Chłapowskich
  • Park dworski
  • Osiedlowy Dom Kultury „Słocina”,
  • Dom Kombaanta, Dom Księży Seniorów,
  • Dom Pomocy Społecznej,
  • Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NPM Niepokalanie Poczętej
  • Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ulicy Słocińskiej.
  • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów 27. Pułku Piechoty
  • Gimnazjum nr 12 im. św. Jadwigi Królowej
  • Przedszkole im. św. Józefa ss. służebniczek

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz szesnastą część z serii „Podniebny Rzeszów” na nowiny24.pl i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego szesnastego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Nagroda ufundowana przez partnera naszego konkursu:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 złotych.

Życzymy powodzenia!

Słocina i kult św. Rocha. Wideo i zdjęcia z drona [PODNIEBNY RZESZÓW ODC. 16]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 16"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24