Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skuteczna izolacja z celulozy

Krystian Kędra
Krystian Kędra
Wdmuchiwanie izolacji z celulozy w skosy poddasza w mieszkaniu w bloku.
Wdmuchiwanie izolacji z celulozy w skosy poddasza w mieszkaniu w bloku. Krystian Kędra
Celuloza – czyli papier, a skoro papier, to łatwo się pali a raz złapawszy wilgoć traci swoje parametry – takie myśli nachodzą każdego (również ludzi związanych z budownictwem), kto po raz pierwszy styka się z tym zagadnieniem. Tymczasem prawda jest zgoła inna: materiał ten należy do kategorii niepalnych (w zetknięciu z ogniem zwęgla się tworząc twardą skorupę), a technologia produkcji celulozy izolacyjnej eliminuje jej podatność na wilgoć i degradację.

W porównaniu do styropianu i wełny celuloza ma zbliżone parametry (niektórzy twierdzą, że nawet lepsze) przewodzenia ciepła – wydawałoby się więc, że materiał ten nie jest żadną rewolucją w technikach izolacyjnych. Skuteczność tego materiału jako doskonałego izolatora leży w sposobie instalacji – dokonywanej poprzez nadmuchiwanie (np. na nieużytkowy strop) czy wdmuchiwanie do izolowanej przegrody. Podawana w postaci drobnych włókien celuloza dociera w miejsca niedostępne dla tradycyjnych sposobów i materiałów izolacyjnych tworząc jednolitą, bezspoinową warstwę. Ten ostatni parametr ma ogromne znaczenie dla skutecznej ochrony przed ucieczką ciepła z budynku, bo właśnie spoiny i połączenia materiałów izolacyjnych są jej główną przyczyną. Zdjęcia kamerą termowizyjną często ukazują siatkę „ciepłych” linii na budowli utkaną właśnie z połączeń płyt styropianu czy wełny.

Celuloza jest materiałem ekologicznym i czystym – nie tylko dlatego, że pozyskiwana jest poprzez recykling papieru gazetowego (co ciekawe nie ciętego w paski, ale rozszarpywanego w specjalnych maszynach – w ten sposób włókna celulozy są uwalniane a nie niszczone) ale przede wszystkim poprzez minimalne nakłady energii potrzebnej do jej wyprodukowania, dwudziestokrotnie niższe niż te potrzebne do produkcji styropianu czy piany poliuretanowej i kilkukrotnie niższe niż przy produkcji wełny mineralnej lub szklanej. Jest to również materiał wolny od niebezpiecznych dla człowieka i środowiska zanieczyszczeń a jego aplikacja nie wiąże się z odpadami (materiał rozsypany czy niewykorzystany można zebrać i użyć ponownie bez strat w jego parametrach).

Rynek budowlany w Polsce jest wciąż stosunkowo nieodkrytym dla nowych technologii izolacyjnych – ponad 90 procent budynków jest zabezpieczanych przed zimnem w tradycyjny sposób. Izolacje natryskowe (piana poliuretanowa) czy nadmuchowe (celuloza, płatki wełny, granulat styropianowy) wciąż stanowią mniejszość, jest to jednak dziedzina, którą interesuje się i w którą inwestuje coraz więcej firm wykonawczych – dla inwestora oznacza to łatwiejszy dostęp do fachowców i ich kompetentnych wskazówek co do idealnego zabezpieczenia jego domu przed chłodem, upałem, hałasem i ogniem. Prowadzi też do obniżenia cen za usługę – do niedawna bowiem koszt nadmuchu izolacji celulozowej kilkukrotnie przewyższał jej wartość, właśnie z racji na niewielką liczbę firm dysponujących sprzętem do aplikacji tego produktu.

Klinika Domów dysponuje już odpowiednim sprzętem do wykonania skutecznej izolacji z wdmuchiwanej celulozy.

Zapraszamy do zapytań.

Nie daj się zimie – mamy jeszcze wolne terminy w tym roku!!!!!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grudziadz.naszemiasto.pl Nasze Miasto