Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Składniki odżywcze w selerze

abcZdrowie.pl
by Rene Cunningham
Seler znajduje się na liście składników w niejednym przepisie kulinarnym. Jakie składniki odżywcze skrywa to niepozorne warzywo?

Seler to warzywo, które jest nieodłącznym elementem zdrowej diety. Seler naciowy doskonale smakuje na surowo, jako dodatek do sałatek i koktajli. Można spożywać go również jako przekąskę podczas kuracji odchudzającej. Dużą popularnością cieszy się także bulwa selera, którą można dodawać do zup i sosów mięsnych, z korzyścią dla ich smaku oraz zapachu. Wyrazisty aromat selera sprawia, że nie sposób pomylić go z innym warzywem. Godne uwagi są również właściwości odżywcze tego popularnego warzywa.

Jakie substancje odżywcze zawiera seler?

Szczegółowe analizy składu selera wykazały, że to skądinąd niepozorne warzywo zawiera aż 86 różnych substancji odżywczych. Do najważniejszych z nich należą:
• flawonoidy – związki roślinne o działaniu moczopędnym, rozkurczającym, antyutleniającym i przeciwzapalnym;
• witamina C – w selerze jest jej aż dwa razy więcej niż w owocach cytrusowych,
• wapń – ważny budulec kości i zębów,
• cynk – zmniejsza ochotę na słodycze,
• magnez – korzystnie oddziałuje na układ nerwowy, chroni przed depresją,
• witamina E – tak zwana witamina młodości,
• furanokumaryny – działają rozkurczająco i moczopędnie,
• witaminy z grupy B – biorą udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie,
• żelazo – chroni przed niedokrwistością,
• potas – reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową.

Właściwości prozdrowotne selera

Zawartość cennych składników odżywczych sprawia, iż spożywanie selera to ważny krok w profilaktyce zdrowotnej. Już w starożytności seler uchodził za doskonały środek na uspokojenie, lek na reumatyzm, afrodyzjak i sposób na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Obecnie, dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo, że to nie wszystkie właściwości selera. Nie mniej ważne są również inne jego działania: pobudzanie tempa przemiany materii, oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn, usprawnienie procesu trawienia, łagodzenie dolegliwości bólowych stawów, przeciwdziałanie zaparciom, poprawa pracy nerek i korzystne oddziaływanie na pracę serca.

Seler w służbie urody

Włączenie selera do jadłospisu sprzyja utracie zbędnych kilogramów, ale na tym nie kończy się prourodowe działanie tego warzywa. Spożywając każdego dnia mieszankę selera naciowego z sokiem jabłkowym, możemy pozbyć się obrzęków, wygładzić cerę, wzmocnić włosy i nawilżyć skórę od wewnątrz. Tym samym mamy możliwość wpłynięcia na podstawowe atrybuty urody. Optymalny efekt spożycia selera uzyskamy jednak tylko wtedy, gdy warzywo będzie świeże i dobrej jakości. Seler naciowy powinien mieć ładną, mocno zieloną barwę i jędrne łodygi. Nie należy spożywać połamanych lub uszkodzonych łodyg – wysoka jakość i kruchość selera mają niebagatelne znaczenie, także dla smaku warzywa.

Każde warzywo to źródło witamin i składników mineralnych, ale niewiele produktów roślinnych może pochwalić się tak dużą ich liczbą jak seler. Zwykle nie poświęcamy mu szczególnej uwagi, wrzucając jego kawałki do gotującej się zupy lub gulaszu. Warto jednak uświadomić sobie, że oprócz niezwykłego aromatu seler dostarcza ważnych dla zdrowia substancji. Dzięki temu pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie poszczególnych narządów i usprawnia przemianę materii. Jedząc seler regularnie, możemy wspomóc organizm w walce z nadwagą i zapewnić sobie młody, atrakcyjny wygląd. Co ważne, ilość tego warzywa w jadłospisie nie musi być duża – nie zapominajmy, że witaminy i składniki mineralne są obecne także w innych produktach spożywczych. Więcej korzyści przyniesie nam urozmaicone menu niż monotonny jadłospis, nawet jeśli codziennie pojawia się w nim seler.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto