Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja naukowa poświęcona WiN w 70-lecie powstania [zdjęcia]

jj
Jedyna w województwie łódzkim i jedna z pierwszych w Polsce sesja naukowa poświęcona WiN zorganizowana została w Zduńskiej Woli. Poświęcona została Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość w 70. rocznicę powstania.

Sesję poprzedziło spotkanie przy pomniku dedykowanym Żołnierzom Wyklętym w al. Kościuszki. Złożono tak kwiaty i zapalono znicze. Wielowątkowa sesja zorganizowana została w sali kameralnej Ratusza.

- Idea zorganizowania sesji właśnie w Zduńskiej Woli związana jest z tym, że tutaj działało zrzeszenie WiN i jest silne środowisko kombatanckie pielęgnujące pamięć i tradycje WiN już po wojnie. To najliczniejsze w Polsce centralnej zrzeszenie, więc to wyraz uznania dla działalności koła i działaczy WiN - mówi Marek Drużka, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, główny organizator sesji. - Terminy „Żołnierze Niezłomni”, ustawowy „Żołnierze Wyklęci” są znane ale jeżeli chodzi o działalność zrzeszenia Wolnośc i Niezawisłość, największej organizacji związanej z tymi pojęciami, jest ona mniej znana. Chcielibyśmy podkreślić, że Żołnierze Wykleci to organizacje i ludzie .

Podczas całodniowej sesji mówiono więc o tym, co robili członkowie WiN i czym była ta organizacja oraz jakie represje spotykały jej działaczy.
- WiN ma swoje korzenie w organizacji ,,Nie", która zawiązano jeszcze w roku 1944, kiedy spodziewano się, że Polska nie odzyska jednak pełnej niepodległości, a jej suwerenność będzie ograniczona, czyli przygotowywano się do nowej okupacji. Jednak ta organizacja nie zadziałała, bo aresztowano większość przywódców - opowiada Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska wola, który podczas konferencji przybliżał sylwetkę Józefa Przybylskiego, działacza WiN ze Zduńskiej Woli.

Zrzeszenie WiN powstało 2 września 1945 r. jako forma sprzeciwu przeciwko narzuconemu przez ZSRR ustrojowi. Tworzyli je głównie byli żołnierze AK i Delegatury Sił Zbrojnych. Domagali się, by Armia Czerwona opuściła Polskę i aby wprowadzono w kraju ustrój demokratyczny. Członkowie WiN byli represjonowani już od 1945 r. Służby komunistyczne dokonywały aresztowań, były pokazowe procesy, a reżimowe media nazywały WiN-owców bandytami. Prelegenci przybliżali m.in. historię „naszego” Centralnego Okręgu WiN, dokumenty procesowe, propagandę PRL, a także sylwetki działaczy WiN: Zbigniewa Zakrzewskiego, szefa wywiadu Zrzeszenia WiN w Łodzi czy zduńskowolanina Józefa Przybylskiego.

O konferencji także w jutrzejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto