Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scena Nowej Dramaturgii zaprasza na piątą edycję do Teatru im. W. Siemaszkowej [WIDEO]

OPRAC.:
Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Wideo
od 16 lat
Zaczyna się nabór na kolejną, piątą już edycję Sceny Nowej Dramaturgii. Kuratorami programu są reżyserka Martyna Łyko oraz teatrolog i dziennikarz Witold Mrozek. Przez Scenę przewinęło się kilkadziesiąt osób.

Męska anoreksja, dylemat: rodzić czy nie rodzić, krytyka konsumpcjonizmu z perspektywy widelczyka do ciasta, czy spektrum autyzmu pokazane przez pryzmat mrocznej baśni i magicznego realizmu. Te i wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Teatralny speed dating

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim dwa podstawowe działania. W Teatralnym Speed Datingu z pomocą kuratorów ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka - osoba, która ją otrzymuje, spędza miesiąc na pisaniu w Rzeszowie, otrzymując mieszkanie i stypendium w wysokości 3 tys. zł. Zarówno uczestnicząc w Teatralnym Speed Datingu, jak i rezydencji, można liczyć na regularne wsparcie mentorów i mentorek z doświadczeniem zarówno w praktyce artystycznej, jak i namyśle teoretycznym. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

Dramat „Febra” Aldony Kopkiewicz, laureatki Nagrody Kościelskich, ukazał się drukiem. Obecnie w druku są dramaty Darii Sobik („Zmęczone”) i Joanny Mueller („To nasz pies”) - przeczytamy je jeszcze w tym roku w miesięczniku „Dialog”. Tekst Katarzyny Matwiejczuk, „CELLineczka” doczekał się regularnie granej inscenizacji w rzeszowskim teatrze, w reżyserii Kamili Siwińskiej

Rzeszowski projekt ma także wkład w ogólnopolskie życie teatralne - tandemy zawiązane w ramach Teatralnego Speed Datingu rozwijały swoje projekty także na innych scenach. Olga Żukowicz i Julia Mark pokazały „Stolp. Dzień kobiet” w Nowym Teatrze w Słupsku, a Mariusz Gołosz i Maciej Hanusek zrealizowali „Bił sobie Andrzej” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Powstały na naszej rezydencji debiutancki dramat „Skopując kołderkę” choreografa i performera Rafał Dziemidoka dostał po rzeszowskim czytaniu Katarzyny Minkowskiej drugie życie - wyperformowany w TR Warszawa pod kierunkiem Mirosława Zbrojewicza.

Rezydenci Sceny Nowej Dramaturgii odnajdywali się też w instytucjach teatralnych. Sandra Szwarc objęła niedawno funkcję kierowniczki literackiej Teatru Dramatycznego w Warszawie, a Beniamin Bukowski został w roku 2021 wicedyrektorem artystycznym Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Piąty rok funkcjonowania programu to powrót do stacjonarnej działalności w Rzeszowie - mieście podejmującym dziś szczególną odpowiedzialność i działania wobec bliskości wojny, rosyjskiego napadu na Ukrainę. Z pewnością zmienia to atmosferę miejsca, które dziś jest na oczach świata. Pierwsze spotkanie z osobami wyłonionymi do udziału w projekcie odbędzie się 18 i 19 marca w Rzeszowie.

Zgłoszenia do Sceny Nowej Dramaturgii przyjmujemy do 12 lutego 2023, do północy. Formularz wraz z klauzulą rodo należy przesłać na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto