MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Są wyniki kolejnych próbek wody. Prezydent Fijołek nie odpowiada na pytania

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 16 lat
Już 18 osób zmarło z potwierdzoną bakterią Legionella – poinformował w czwartek sanepid. Łącznie chorobę legionistów zdiagnozowano u 157 osób, tymczasem ratusz ogłosił, że “woda w wodociągach jest bezpieczna”.

Nadal nie jest znane źródło epidemii legionellozy w Rzeszowie – wynika z komunikatu Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Rzeszowie. Dyrektor dr inż. Adam Sidor przedstawił w czwartek wyniki badań z kolejnych dni, czyli z 19 i 20 sierpnia.

– Są to wyniki badań wody zimnej i ciepłej z mieszkań osób, u których potwierdzono zachorowanie na legionellozę. Mamy 10 próbek wody zimnej i 9 ciepłej. Potwierdziliśmy obecność bakterii w stopniu wysokim tylko w wodzie ciepłej. Są to trzy próbki, w których poziom bakterii wynosił od 1500 do ponad 5 800 jednostek tworzących kolonię bakterii w 100 milimetrach wody, również w czwartej próbce odnotowaliśmy wzrost bakterii legionella – powiedział Sidor.

Podkreślił on, że jest to początek dochodzenia epidemiologicznego i sanepid czeka na kolejne sprawozdania z badan próbek wody. – Mamy ich obecnie ponad 130 z różnych elementów środowiska – poinformował dyr. Sidor.

Na pytanie Nowin, czy jest już znane źródło zakażenia, odpowiedział, że nie.

Przypomnijmy, że 28 sierpnia dyr. Sidor przedstawił sprawozdanie z pierwszych próbek pobranych 18 sierpnia z wody ciepłej. Spośród 9 próbek cztery próbki były zanieczyszczone bakteriami Legionella, w tym dwie na poziomie wysokim.

- Analizując aktualne dane epidemiologiczne na dzień dzisiejszy i w zasadzie pojedyncze, potwierdzone przypadki zachorowań w ciągu ostatnich dni, mogę powiedzieć, że epidemia jest na etapie wygaszania – stwierdził wczoraj Adam Sidor.

Dodał, że pierwsze informacje o zakażeniach wpłynęły do sanepidu 17 sierpnia. Wtedy też rozpoczęte działania kontrolne głównie u usługodawców, czyli w podmiotach usługowych, zakładach, w podmiotach leczniczych. W miejscach leczniczych poddano kontroli głównie systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, systemy doprowadzające wodę ciepłą i zimną. Cały czas kontrolowane są parametry pracy tych systemów.

Czwartkowy komunikat sanepidu skomentował dla Nowin Jakub Siudyła, prezes zarządu firmy Bluecare, zajmującej się bezpieczeństwem wodnym.

- Wykrycie wysokich stężeń Legionelli w wodzie zimnej oznaczałoby, że źródło skażenia pochodzi z wodociągów miejskich. Jeżeli Legionellą jest wykrywana jedynie w wodzie ciepłej, oznacza to, że mamy do czynienia z wieloma źródłami bakterii, które znajdują się już w budynkach. W komunikacie nie podano informacji, czy Legionelli nie było w wodzie zimnej w ogóle, czy była tam tylko w niskich stężeniach. Taka informacja pozwoliłaby na ocenę, czy woda w wodociągach miejskich przyczyniła się do wysokości skażenia w budynkach – powiedział Jakub Siudyła.

Jednak zdaniem prezydenta Rzeszowa wczorajszy komunikat Sanepidu to dowód na to, że woda w rzeszowskim systemie wodociągów jest „czysta i w pełni bezpieczna”. Stwierdził tak na konferencji prasowej, na którą zaproszone zostały tylko wybrane media.

- Wyniki zakończonych dotychczas badań próbek wody, a także postępowanie prowadzone przez sanepid nie pozwalają jeszcze wskazać przyczyny zakażeń bakterią. W tej sytuacji trudno o wspólny mianownik. Wiele wskazuje na to, że przyczyna problemu była krótkotrwała i prawdopodobnie związana z klimatem – wysokimi temperaturami, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia. Mamy nadzieję, że kolejne wyniki badań i postępowanie służb epidemiologicznych pozwolą to ustalić - dodał Konrad Fijołek w opublikowanym w Internecie komunikacie.

Prezydent zapewnił, że miasto działa prewencyjnie.

- Wszelkie nasze działania, jak dezynfekcja sieci wodociągowej działają także miejscowo, bo potwierdziliśmy, że chlor w podwyższonej dawce dotarł do wewnętrznych sieci budynków podłączonych do naszego wodociągu - dodał Fijołek.

Prezydent Rzeszowa wciąż nie odpowiedział na przesłane już tydzień temu pytania Nowin, m.in. dlaczego dezynfekcję wodociągów zarządzono dopiero w dniach 25-27 sierpnia, a nie wcześniej, oraz kto i kiedy zadecydował o terminie dezynfekcji wodociagów?

Te same pytania zadają także sami mieszkańcy Rzeszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Są wyniki kolejnych próbek wody. Prezydent Fijołek nie odpowiada na pytania - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto