Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowskie Muzeum ma już 75 lat!

jlig
jlig
Budynek główny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19
Budynek główny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19 jlig
W bieżącym roku Muzeum Okręgowe w Rzeszowie obchodzi jubileusz 75-lecia istnienia.

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat z małej placówki, gromadzącej pamiątki regionalne, przekształciło się w wielodziałową instytucję kultury (wpisaną do Państwowego Rejestru Muzeów), której zbiory cenione są w całym kraju.
Główną siedzibą rzeszowskiego muzeum jest poklasztorny gmach przy ul. 3 Maja 19, często mijany przez tłumy rzeszowian, bo to przecież jedno z najpopularniejszych miejsc spacerów i centralny deptak miasta. Nie każdy jednak, przechodząc obok budynku, zdaje sobie sprawę, jakie skarby kryją w sobie te zabytkowe wnętrza i czym właściwie zajmują się rzeszowscy muzealnicy.
Rzeszowskie muzeum zostało powołane w 1935 roku jako Muzeum Regionalne. Utworzyła je grupa pasjonatów pragnących ocalić pamiątki świadczące o przeszłości naszego regionu i zachować je dla przyszłych pokoleń. Po1945 roku instytucja funkcjonowała jako Muzeum Miasta Rzeszowa, a od 1951 roku pod nazwą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Pierwotnie muzeum ulokowane było w niewielkiej kamieniczce w Rynku, ale już w początku lat 50. wspomniany już popijarski klasztor został przeznaczony na stałą siedzibę rzeszowskiego muzeum. Tym samym gmach główny zajmuje dość ciasne, ale piękne, zabytkowe wnętrza (warto tu zwrócić uwagę na cenne, barokowe polichromie z pierwszej połowy XVIII wieku na krużgankach parteru oraz zupełnie unikatowy zespół malowideł z końca XVII stulecia w refektarzu klasztornym i niegdysiejszej aptece).
W skład historycznego zespołu klasztornego wchodzi dawna szkoła męska Zakonu Pijarów (aktualnie I Liceum Ogólnokształcące), kościół parafialny p.w. Św. Krzyża z pięknym wystrojem wnętrza oraz budynek klasztorny, zajmowany przez zakonników do momentu kasacji konwentu po pierwszym rozbiorze Polski.
Wspomniany wyżej zespół architektoniczny powstał w latach1644-1649 jako fundacja córki Mikołaja Spytka Ligęzy - Zofii Pudencjanny (żony Władysława Dominika Ostrogskiego) dla Zgromadzenia Bernardynek trzeciej reguły św. Franciszka. Po śmierci fundatorki, Rzeszów przechodzi w ręce jej siostry Konstancji i jej męża Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, który przekazał te dobra Pijarom i częściowo ukończył budowę klasztoru. Aktualna fasada pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku jest dziełem wybitnego architekta tamtej epoki i książąt Lubomirskich, herbu Szreniawa - Tylmana z Gameren.
Choć Muzeum Okręgowe w Rzeszowie związane jest z Rzeszowem i Regionem, to jednak wartość artystyczna i naukowa oraz jakość jego zbiorów jest wysoka i bardzo istotna w skali kraju. Aktualnie w jego zasobach  znajduje się ponad 250 000 eksponatów. Są to zbiory poszczególnych działów rzeszowskiej instytucji, a mianowicie: Archeologii, Historii, Sztuki i Etnografii oraz pokaźny księgozbiór muzealnej Biblioteki.
Głównym celem jednostek muzealnych jest (zgodnie z ustawą o muzeach) „gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości", czym zajmują się pracownicy merytoryczni naszego muzeum - specjaliści w określonych dziedzinach (m.in. archeolodzy, etnografowie, historycy, historycy sztuki). Ich działania, takie jak organizacja ekspozycji stałych i czasowych, konferencji, specjalistyczne opracowania naukowe i inne formy upowszechniania kultury i sztuki, często były docenianie w ogólnopolskich konkursach na Wydarzenie Muzealne Roku (tzw. Sybilla).
Muzeum posiada także własną Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki, specjalizującą się w konserwacji papieru, skóry, mebli, ram i malarstwa olejnego.Oprócz gmachu głównego muzeum posiada pododdziały - Muzeum Etnograficzne im. F.Kotuli (Rynek 6), Muzeum Historii Miasta Rzeszowa (Rynek 12) oraz Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej (obecnie niestety zamknięte z powodu remontu).
Rok jubileuszowy to doskonała okazja do zapoznania się ze zbiorami rzeszowskiego muzeum. Dla zwiedzających przygotowano zarówno wystawy stałe, prezentowane w gmachu głównym („Galeria Malarstwa Polskiego", „Galeria Malarstwa Zachodnioeuropejskiego", „Odkopana przeszłość - pradzieje Polski południowo-wschodniej", „Czyn zbrojny żołnierza polskiego 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki", „Galeria rzemiosła artystycznego"), muzeum etnograficznym („Dawna rzeźba ludowa", „Na co dzień i od święta. Odzież i stroje w społecznościach wiejskich w Rzeszowskiem w XIX i XX w.") i muzeum historycznym („Sześć wieków Rzeszowa"), jak i wystawy czasowe, które zmieniają się kilka razy w roku.
Szczegóły dotyczące poszczególnych wystaw znaleźć można na stronie internetowej muzem:www.muzeum.rzeszow.pl
O kilku przedsięwzięciach rzeszowskiego muzeum, pisałam natomiast na naszej  "mm-ce", chcąc przybliżyć Państwu tę "tajemniczą", przynajmniej  dla niektórych, instytucję. Kolejne informacje - już wkrótce. ;)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszowskie Muzeum ma już 75 lat! - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto