Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów wspiera zrównoważoną modę. Jako pierwsze miasto w Polsce!

US
Według danych ONZ, przemysł modowy jest odpowiedzialny aż za 10 proc. emisji dwutlenku węgla przez ludzkość. To pięć razy więcej, niż emisja wykazywana przez przemysł lotniczy. Niestety, w najbliższych latach te liczby mają się jeszcze zwiększyć. Właśnie dlatego prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek wraz z prezydentami 9 innych europejskich miast podpisali deklarację dotyczącą Slow Fashion.

Miało to miejsce na szczycie ChangeNow w Paryżu, gdzie spotkało się ponad 30 włodarzy miast z całego świata, analizując procesy adaptacji do zmieniających się warunków, tak aby miasta zapewniały odpowiednie funkcjonowanie swoim mieszkańcom. Prezydenci zwrócili uwagę m.in. na konieczność odejścia od szybkiej mody, a 10 z nich podpisało deklarację. Rzeszów stał się tym samym jedynym miastem w Polsce, które wzięło udział w oświadczeniu skierowanym do ponadnarodowych organizacji, jak Unia Europejska, OECD i G7. Dokument zakłada przede wszystkim konieczność zmian w przemyśle modowym, który jest obecnie odpowiedzialny aż za 10 proc. emisji dwutlenku węgla przez ludzkość. To nie wszystko, bo również w tym przemyśle dochodzi często do łamania praw pracowników czy nieuczciwej konkurencji.

- Nie chcemy czekać na dalsze niszczenie przyrody i różnorodności biologicznej. Chcemy zakazu ultraszybkiej mody, uczciwych zasad konkurencji, abyśmy wszyscy mieli pewność, że ubrania, które nosimy, są wykonane przez ludzi, którzy godnie zarabiają za swoją pracę i nie szkodzą środowisku - mówiła podczas szczytu ChangeNow Barbara Trachte, stanowa Sekretarz ds. przemian gospodarczych i badań naukowych w rządzie Regionu Stołecznego Brukseli, inicjatorka Deklaracji Slow Fashion.

Apel europejskich samorządowców zachęca organizacje m.in. do zakazu reklam fast fashion, zakazu obecności chemikaliów w przemyśle włókienniczym, wspierania powrotu upraw ekologicznych surowców włókienniczych. To również zwrócenie uwagi na warunki pracy w łańcuchu produkcyjnym: obecnie często dochodzi do łamania praw pracowniczych w państwach, w których mieszczą się ogromne fabryki międzynarodowych korporacji.

- Współpraca jest kluczowym elementem, żeby wypracować zmiany, które są konieczne i oczekiwane ze wszystkich stron. Usługi związane z recyklingiem, wypożyczaniem, współdzieleniem, wymianą, drugim obiegiem powinny być jak najszerzej upowszechniane. Konieczne jest wypracowanie odpowiednich przepisów, ale duże znaczenie mają również nawet drobne inicjatywy oddolne - podkreśla prezydent Fijołek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto