Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. W maju będzie można zlikwidować buspasy! Co na to miasto?

Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Krzysztof Kapica
W maju 2021 roku kończy się okres trwałości unijnego projektu, dzięki któremu w ramach systemu transportowego w Rzeszowie utworzono buspasy. Oznacza to, że teraz bez groźby utraty dofinansowania można je zlikwidować. Jakie plany ma w sprawie buspasów miasto Rzeszów?

Wyznaczenie buspasów w Rzeszowie było elementem dużego projektu, który rewolucjonizował system transportowy w mieście. Wprowadzono m.in. elektroniczne sterowanie ruchem, elektroniczny system informacji pasażerskiej, przebudowano kilka ruchliwych ulic, miasto kupiło 80 nowych autobusów. No i oczywiście wprowadzono buspasy.

Celem całego programu, który w ogromnej części został sfinansowany z unijnych pieniędzy, było zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Miała się zmniejszyć liczba samochodów na ulicach miasta, co miało wpłynąć na skrócenie korków i poprawę jakości powietrza.

Buspasy uruchomiono w Rzeszowie w maju 2015 r. Do tego czasu, zgodnie z wymogami programu unijnego, nic w zrealizowanym zadaniu nie można było zmieniać. Aż do maja 2021 roku. Właśnie wtedy zakończy się 5-letni okres tzw. trwałości unijnego projektu, liczony od czasu rozliczenia inwestycji.

Buspasy w Rzeszowie. Na razie bez zmian

To oznacza, że w systemie transportowym można wprowadzać zmiany, czyli np. zlikwidować buspasy, za czym opowiada się wielu kierowców.

Jakie plany ma miasto Rzeszów?

- Nie będzie na razie żadnych zmian, które miałyby znacząco wpłynąć na ruch drogowy. Pełniący obowiązki prezydenta Marek Bajdak chce zostawić to do decyzji kolejnemu prezydentowi, który będzie rządził miastem w przez dłuższy czas

- przekazuje Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

***
Decyzję można uznać za zrozumiałą, bo nie jest taka prosta. Wprowadzenie buspasów było elementem większej układanki, ich likwidacja będzie poniekąd zaprzeczeniem przyjętej strategii, która zakładała wyprowadzenie ruchu samochodowego z miasta na zewnątrz i wsparcie dla komunikacji zbiorowej. Taki właśnie ekologiczny kierunek przyjęło wiele miast, które chcą uchodzić za nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Taki kierunek popiera Unia Europejska. Decyzja o likwidacji buspasów może być odebrana jako krok wstecz. Na pewno będzie też oceniana jako ruch populistyczny.
A może kompromisowym rozwiązaniem będą wirtualne buspasy? Aktywują się one na chwilę przed przyjazdem autobusu. System dostaje informację, że autobus się zbliża i daje znać wszystkim kierowcom za pomocą sygnałów świetlnych na znakach i jezdni, że buspas jest aktywny i należy jak najszybciej go opuścić, by udostępnić wolny przejazd autobusowi. Po przejechaniu autobusu mogą z niego korzystać wszystkie pojazdy.

Jaki kierunek poprze przyszły prezydent?

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto