Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów. Rośnie nowy zbiornik. Poprawi zabezpieczenie miasta w wodę pitną [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Budowa nowego zbiornika MPWiK na osiedlu Pobitno w Rzeszowie.
Budowa nowego zbiornika MPWiK na osiedlu Pobitno w Rzeszowie. mat. prasowe
Zwiększy zapasy wody pitnej Rzeszowa do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych. Będzie większy od niejednej sali gimnastycznej, będzie także charakterystycznym obiektem architektonicznym we wschodniej części Rzeszowa.

Zbiornik na wodę pitną budowany na osiedlu Pobitno w Rzeszowie przy ulicy Morgowej będzie miał 15 tysięcy metrów sześciennych pojemności. Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Zakończenie budowy jest planowane na 19 sierpnia 2022 roku.

Na budowę MPWiK uzyskał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 17 milionów złotych. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki. Warunkiem umorzenia do 5 milionów złotych jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.

MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku pojemność rzeszowskich magazynów wody wzrośnie do 53 tysięcy 600 metrów sześciennych.

- To inwestycja bardzo ważna dla miasta, które się rozrasta. Systematycznie przybywa nam odbiorców wody. Musimy więc tak planować inwestycje, by zabezpieczyć wodę dla wszystkich mieszkańców. Powiększamy sieć zbiorników także ze względu na sytuacje awaryjne. Zgodnie z przepisami — na wypadek awarii czy skażenia wody w Wisłoku — musimy mieć zapas wody w zbiornikach na czas jednej doby. Ten wymóg oczywiście spełniamy, a po oddaniu zbiornika na Pobitnem będziemy zapas wody dla miasta na około 1,5 doby

- mówi Marek Ustrobiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Rzeszów korzysta z dwóch ujęć wody z Wisłoka o łącznej wydajności 84 000 metrów sześciennych na dobę.

- Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 metra. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 metry, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 metra. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – mówi Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu Inwestycji, Remontów i Zaopatrzenia rzeszowskiego MPWiK.

Do jego budowy trzeba będzie wykorzystać pięć tysięcy metrów sześciennych betonu, a stali zbrojeniowej aż 500 ton.

Zbiornik będzie wyposażony w budynek komory zasuw jedno i dwukondygnacyjny z klatką schodową oraz pomieszczenia techniczne i socjalne. Doprowadzenie i odprowadzenie wody ze zbiorników, odbywać się będzie poprzez dwa rurociągi o średnicach 300 i 600 milimetrów włączone do istniejących sieci wodociągowych.

Zasilanie obiektów w energię elektryczną przewidziano z zewnętrznej sieci energetycznej. Jednak już planowane jest ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej. Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 50,7 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m.in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszów. Rośnie nowy zbiornik. Poprawi zabezpieczenie miasta w wodę pitną [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto