Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów oraz gminy w okolicach Rzeszowa pomogą mieszkańcom wymienić stare kopciuchy. Wnioski będzie można składać już we wrześniu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Mieszkańcy Rzeszowa oraz gmin tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny mogą starać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na drewno i węgiel na nowe ekologiczne. Nabór wniosków będzie trwał cały wrzesień.

Gminy zrzeszone w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym proponują mieszkańcom wymianę starych pieców na nowe kondensacyjne kotły gazowe. O dofinansowanie starać się mogą mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS-y. Rzeszowski Obszar Funkcjonalny ma pieniądze na wymianę 1500 pieców.

Umowę podpisano 23 sierpnia. Jej wartość wynosi 14 milionów złotych. Montażem nowych pieców, ich dostawą i uruchomieniem zajmie się Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z Krosna. Wykonawca za pośrednictwem gmin będzie się indywidualnie umawiał z właścicielami domów.

Podpisana umowa dotyczy mieszkańców gmin:

  • Rzeszów,
  • Chmielnik,
  • Czarna,
  • Boguchwała,
  • Głogów Małopolski,
  • Krasne,
  • Łańcut,
  • Trzebownisko,
  • Tyczyn.

Nabór wniosków zacznie się 1 września i potrwa do 30 września. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Rzeszowski Obszar Funkcjonalny.

Wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wartości netto kosztów kwalifikowanych. Wnioski w naborze uzupełniającym należy składać pod adresem: Plac Ofiar Getta 7, pok. 43, tel. 17 875 41 73.

Wymiana starych „kopciuchów” odbywa się w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i programu PGNiG „Prosto po czyste powietrze”. Nabór wniosków w trybie ciągłym odbywa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przy ul. Zygmuntowskiej 9. Wysokość dofinansowania wynosi tutaj 30 lub 60 proc. w zależności od dochodu.

O programie „Czyste powietrze” można dowiadywać się także w samorządowych Punktach Czystego Powietrza, a także dzwoniąc na infolinię 22 515 15 15 i na stronie internetowej pgnig.pl. Pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny pomogą wypełnić wniosek, monitorować jego status oraz udzielą pomocy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego.

Terminy obowiązkowej wymiany starych kotłów:

  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 stycznia 2022 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie 5 – 10 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 r.
  • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2026 r.
  • Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określone dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 1.01.2028 r.

Od 1 stycznia 2023 r. dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania emisyjne lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. - kominki niespełniające tych wymagań będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisje.

W kraju jest około 3 mln tzw. kopciuchów na węgiel i śmieci, powodujących w miastach i gminach smog, a w województwie podkarpackim około 230 tys. takich starych pieców. Lekarstwem mają być nowoczesne kotły gazowe o zerowej emisji pyłów i dwukrotnie mniejszej emisji CO2 oraz termomodernizacja budynków oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto