Rzeszów oraz gminy w okolicach Rzeszowa pomogą mieszkańcom wymienić stare kopciuchy. Wnioski będzie można składać już we wrześniu

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Mieszkańcy Rzeszowa oraz gmin tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny mogą starać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców na drewno i węgiel na nowe ekologiczne. Nabór wniosków będzie trwał cały wrzesień.

Gminy zrzeszone w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym proponują mieszkańcom wymianę starych pieców na nowe kondensacyjne kotły gazowe. O dofinansowanie starać się mogą mieszkańcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz TBS-y. Rzeszowski Obszar Funkcjonalny ma pieniądze na wymianę 1500 pieców.

Umowę podpisano 23 sierpnia. Jej wartość wynosi 14 milionów złotych. Montażem nowych pieców, ich dostawą i uruchomieniem zajmie się Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej z Krosna. Wykonawca za pośrednictwem gmin będzie się indywidualnie umawiał z właścicielami domów.

Podpisana umowa dotyczy mieszkańców gmin:

 • Rzeszów,
 • Chmielnik,
 • Czarna,
 • Boguchwała,
 • Głogów Małopolski,
 • Krasne,
 • Łańcut,
 • Trzebownisko,
 • Tyczyn.

Nabór wniosków zacznie się 1 września i potrwa do 30 września. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Stowarzyszenia Rzeszowski Obszar Funkcjonalny.

Wysokość dofinansowania wynosi do 85 proc. wartości netto kosztów kwalifikowanych. Wnioski w naborze uzupełniającym należy składać pod adresem: Plac Ofiar Getta 7, pok. 43, tel. 17 875 41 73.

Wymiana starych „kopciuchów” odbywa się w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” i programu PGNiG „Prosto po czyste powietrze”. Nabór wniosków w trybie ciągłym odbywa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przy ul. Zygmuntowskiej 9. Wysokość dofinansowania wynosi tutaj 30 lub 60 proc. w zależności od dochodu.

O programie „Czyste powietrze” można dowiadywać się także w samorządowych Punktach Czystego Powietrza, a także dzwoniąc na infolinię 22 515 15 15 i na stronie internetowej pgnig.pl. Pracownicy PGNiG Obrót Detaliczny pomogą wypełnić wniosek, monitorować jego status oraz udzielą pomocy w uzyskaniu dofinansowania od samorządu lokalnego.

Terminy obowiązkowej wymiany starych kotłów:

 • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej należy wymienić do 1 stycznia 2022 r.
 • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie 5 – 10 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 r.
 • Kotły pozaklasowe eksploatowane w okresie poniżej 5 lat od daty produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2026 r.
 • Kotły spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określone dla klasy 3 lub klasy 4 wg normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 1.01.2028 r.

Od 1 stycznia 2023 r. dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania emisyjne lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. - kominki niespełniające tych wymagań będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisje.

W kraju jest około 3 mln tzw. kopciuchów na węgiel i śmieci, powodujących w miastach i gminach smog, a w województwie podkarpackim około 230 tys. takich starych pieców. Lekarstwem mają być nowoczesne kotły gazowe o zerowej emisji pyłów i dwukrotnie mniejszej emisji CO2 oraz termomodernizacja budynków oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Erg
29 sierpnia, 23:01, werka:

Dzięki temu programowi mogliśmy z mężem wymienić stary piec na kocioł gazowy warmhaus z wentora. W końcu nie muszę co rano rozpalać w piecu, tylko mam cały czas ciepło w domu. Kocioł gazowy to naprawdę duża wygoda

Co w sytuacji, gdy przy minus 20 stopniach pęknie rura z gazem i nie będzie dostawy tego paliwa?

Wiesz, że zostałaś uzależniona od dostawy paliwa z zewnątrz ?

Uzależniona od dostawcy paliwa, transportu i od POLITYKI...

Ja za nic nie pozbędę się kotła, w którym moge zapalić WŁASNYM DREWNEM !!!

w
werka
Dzięki temu programowi mogliśmy z mężem wymienić stary piec na kocioł gazowy warmhaus z wentora. W końcu nie muszę co rano rozpalać w piecu, tylko mam cały czas ciepło w domu. Kocioł gazowy to naprawdę duża wygoda
Dodaj ogłoszenie