Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów chce nawiązać współpracę partnerską z miastami Sacheon w Korei Południowej i Konotop na Ukrainie

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Nawiązanie współpracy partnerskiej pomiędzy Rzeszowem a Sacheonem w Korei Płd. i Rzeszowem a Konotopem na Ukrainie - tymi projektami uchwał zajmą się radni na najbliższej sesji, czyli 23 maja. Sacheon to dziś najsilniejszy ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Korei Południowej.

Rzeszów prowadzi obecnie współpracę partnerską z 16 miastami z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin. Utrzymywane relacje ułatwiają współpracę gospodarczą, kulturalną, sportową oraz edukacyjną.

Do miast partnerskich może wkrótce dołączyć Sacheon w południowej części Korei Południowej, o łącznej liczbie mieszkańców około 112 tys. Ze względu na nadmorskie położenie oraz port Samcheonpo, głównym historycznym źródłem utrzymania i rozwoju miasta było rybołówstwo i inne gałęzie przemysłu morskiego.

W chwili obecnej Sacheon stanowi najsilniejszy ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Korei Południowej.

- Kontakty z Sacheon zostały nawiązane w październiku 2018 r., podczas misji gospodarczej zorganizowanej przez Koreańską Agencję Promocji Handlu i Inwestycji (KOTRA), przy współpracy z Sacheon. W wizycie udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, firm zrzeszonych w stowarzyszeniu oraz przedstawiciele Rzeszowa. Wizyta zorganizowana została przy okazji organizowanego cyklicznie „Sacheon Aerospace Expo”, który stanowi platformę spotkań przedstawicieli przemysłu lotniczego Korei
Południowej. W 2019 roku, oficjalna delegacja z Sacheon odwiedziła Rzeszów, podpisując list intencyjny o nawiązaniu współpracy - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Obecnie w Sacheon swoją siedzibę oraz kilka zakładów produkcyjnych w prowincji Gyeongsang Południowy ma Korea Aerospace Industries, największa firma lotnicza Korei Południowej, która jest producentem samolotów bojowych FA-50 oraz KF-21 Boramae.

- Przemysł lotniczy i kosmiczny stanowi w Sacheon ponad 50 procent przemysłu miasta i jest głównym czynnikiem rozwoju gospodarczego miasta i regionu. Według Koreańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego, Sacheon jest źródłem ponad 50 proc. ogólnokrajowej produkcji przemysłu lotniczego oraz 30 proc. przemysłu kosmicznego.

Sacheon jest również miejscem ulokowania jedynego, niezależnego dostawcy usług w zakresie MRO (Maintenance, Repair, Overhaul - Konserwacja, Naprawa, Remont) dla branży lotniczej w Korei Południowej.

Ponadto w mieście funkcjonuje specjalna strefa przemysłowa skupiona na branży kosmicznej i lotniczej o powierzchni niemal 120 hektarów. W Sachon ustanowiony został również Urząd ds. Przemysłu Lotniczego i Kosmicznego, którego głównym zadaniem jest zapewnienie Korei miejsca pośród 7 najmocniejszych państw świata przemysłu lotniczego.

- Współpraca z tak silnym ośrodkiem przemysłu lotniczego pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju przemysłu lotniczego w Rzeszowie oraz pozyskanie partnerów biznesowych dla przedsiębiorców skupionych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Wspólne relacje przyczynią się do wzmocnienia i promocji na całym świecie i wizerunku Rzeszowa jako silnego ośrodka przemysłu lotniczego oraz nowoczesnego i innowacyjnego ośrodka miejskiego. Partnerstwo przyczyni się nie tylko do nawiązania nowych kontaktów biznesowych ale również do rozwoju przyjaźni polsko – koreańskiej - czytamy.

O tym, że koreńskie miasto Sacheon jest gotowe do współpracy z Rzeszowem, głównie w przemyśle lotniczo - kosmicznym, pisaliśmy jeszcze w 2019 r.

Wówczas Choi Jae won, wiceburmistrz Sacheon chwalił, że Rzeszów zrobił na nich duże wrażenie.

- Widać, że to miasto przyszłości, które cały czas się rozwija - mówił.

- To dla nas wyróżnienie, że właśnie z nami chcą podpisać umowę - podkreślał prezydent Tadeusz Ferenc dodając, że otwarte oczy na świat to jego dewiza, a na współpracy z Koreą na pewno wiele byśmy skorzystali.

Rzeszów chce nawiązać partnerstwo także z miastem Konotop na Ukrainie.

To miasto w północno-wschodniej Ukrainie, w obwodzie sumskim, 250 km od ukraińskiej stolicy Kijowa i 125 km od Sumów. W okresie przed inwazją ze strony Rosji w mieście rozwinął się przemysł elektromaszynowy, chemiczny oraz spożywczy.

Począwszy od 24 lutego 2022 r. Konotop przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją wroga. Wojsko rosyjskie zażądało od lokalnych władz oddania miasta pod kontrolę najeźdźcy. Jednak ludność nie poddawała się i ostro odpierała ataki okupantów, wypędzając ich z miasta, wskazując kierunek ruchu „za rosyjskim okrętem wojennym”.

W związku z agresją wojskową Federacji Rosyjskiej miasto doznało znacznych zniszczeń, szereg budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych podczas walk ulicznych, są domy z odstrzelonymi dachami, a niektóre zostały całkowicie zniszczone przez wybuchy; zdewastowana część infrastruktury drogowej oraz zaplecze techniczne gospodarki komunalnej.

Drogi dojazdowe były całkowicie zablokowane, miasto balansowało na krawędzi katastrofy humanitarnej. Dzięki wsparciu partnerów miastu udało się wyrównać sytuację i rozpocząć odbudowę po blokadzie. Jednak społeczność miasta Konotop znajduje się w strefie zagrożenia ostrzałem artyleryjskim i nalotami, a na terenie gminy nieustannie rozlegają się sygnały nalotu. Podczas ataku rakietowego 10 października 2022 r. zniszczeniu uległa miejska podstacja elektryczna.

W mieście znalazło schronienie wielu Ukraińców z innych regionów, w tej chwili przebywa tam około 4 tys. osób wewnętrznie przesiedlonych.

- Gmina jest potężnym węzłem kolejowym Kolei Południowo-Zachodniej, jako jedyna gmina w regionie obsługuje miejski ekologiczny transport - tramwaj, znajduje się tu unikalne muzeum lotnictwa. Strukturę sektorową lokalnej gospodarki reprezentują przedsiębiorstwa przemysłowe, handel i usługi, rozwinięty zespół mieszkaniowo-komunalny, budownictwo oraz sfera budżetowa - czytamy w projekcie uchwały.

Działają tu 3 instytucje szkolnictwa wyższego i zawodowego przeduniwersyteckiego, 2 jednostki kształcenia zawodowego, 14 szkół ogólnokształcących, 14 placówek wychowania przedszkolnego, 2 szkoły z internatem, 1
zakład opiekuńczy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi „Konotopsky Inclusive Resource Center” , dziecięca i młodzieżowa szkoła sportowa oraz zamiejscowy ośrodek zdrowia i rekreacji dziecięcej „Mriya”.

- Rzeszów (...) jest w stanie udzielić wielopłaszczyznowej pomocy miastu Konotop w ramach skutecznej odbudowy miasta, zarówno w zakresie doradztwa, jak i realizacji wspólnych projektów, szczególnie w dziedzinie rozbudowy i wdrażania nowych technologii w zakresie systemów wodno-kanalizacyjnych, metod segregacji i recyklingu odpadów komunalnych, działań na rzecz rozwoju inicjatyw smart city, a także wspólnych działań w zakresu rozwoju lotnictwa lekkiego i ultralekkiego. Miasto Konotop od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę otrzymało wsparcie od miasta Rzeszowa i naszych partnerów w postaci 10 generatorów prądotwórczych oraz jeden raz przedstawicieli miasta gościli w Rzeszowie - jest napisane w uzasadnieniu. - Współpraca Rzeszowa z tak ważnym historycznie miastem Ukrainy, w tak trudnym dla niego czasie, przyczyni się do nawiązania trwałych relacji partnerskich, jak również umożliwi wdrażanie wieloaspektowych inicjatyw na rzecz rozwoju obu miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto