Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozwój laboratoriów na Podkarpaciu. Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza na konferencję

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
PCI
21 października, w siedzibie PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie, zorganizowana zostanie V edycja konferencji „Innowacje-Pomiary-Akredytacje”. To wydarzenieprzede wszystkim do przedstawicieli laboratoriów oraz firm zlecających badania. Inicjatorem konferencji jest Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Każdego roku konferencja „I-P-A” zrzesza ekspertów z branży laboratoryjnej, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Temat przewodni tegorocznej konferencji to: „Laboratoria badawcze i wzorcujące w systemach oceny zgodności”.

- Wprowadzanie na rynek krajowy lub na rynki zagraniczne innowacyjnego wyrobu wymaga często uzyskania certyfikatu zgodności. Certyfikaty tego rodzaju wydawane są przez odpowiednie upoważnione jednostki na podstawie wyników badań przeprowadzanych w kilku laboratoriach badawczych. Laboratoria wzorcujące zapewniają natomiast spójność pomiarową konieczną do uzyskania ważności wyników badań i pomiarów. Jest to więc złożony system naczyń połączonych w którym końcowy sukces zależy od kompetencji jednostek udzielających akredytacji, jednostek przyznających certyfikaty zgodności oraz od kompetencji obydwu rodzajów laboratoriów – mówi dr inż. Roman Tabisz, koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

W gronie prelegentów tegorocznej edycji wydarzenia znaleźli się m.in. przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Polskiego Centrum Akredytacji oraz Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN.

Jednym z tematów poruszanych podczas konferencji będą problemy i wyzwania w laboratoriach akredytowanych zawiązane z oznaczaniem nowych substancji w próbkach środowiskowych. Wskaże je w swojej prelekcji prof. dr hab. Rajmund Michalski, pracownik naukowy Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu i redaktor naczelny czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Uczestnicy konferencji dowiedzą się również, w jaki sposób wytwarzać i certyfikować materiały odniesienia oraz organizować badania biegłości. Dr Agnieszka Matera – Witkiewicz, autorka kolejnej prezentacji, przedstawi drogę do stworzenia systemu jakości w jednostkach biobankujących. Ekspertka ta kieruje m.in. Zintegrowanym Biobankiem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który jako jedyny biobank w Polsce posiada akredytację ISO 20387:2021 w zakresie biobankowania ludzkiego materiału biologicznego i związanych z nim informacji i danych.

Patronat honorowy nad V Konferencją „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” objęli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Polski Komitet Normalizacyjny, Polskie Centrum Akredytacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Patronat medialny sprawuje czasopismo „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkie informacje na temat konferencji, aktualna agenda oraz prelegenci znajdują się na stronie: https://ipa.pcinn.org/ .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto