Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się 37. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Redakcja
Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne
4 sierpnia rano sprzed kościoła farnego w Rzeszowie wyruszyła 37. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku patronuje jej hasło „Otwórzmy drzwi Chrystusowi”. Bierze w niej udział około 1,7 tys. pątników.

Do pokonania mają ok. 300 kilometrów; do Częstochowy dojdą 13 sierpnia. Przed wyjściem w dziesięciodniową trasę pielgrzymi wraz z bliskimi, którzy przyszli ich pożegnać, wzięli udział w porannej mszy świętej.

Jak poinformował PAP rzecznik rzeszowskiej pielgrzymki ks. Władysław Jagustyn, ogólną intencją tegorocznej pielgrzymki jest: „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Pielgrzymi w czasie wędrówki będą też dziękować za kanonizację Jana Pawła II.

„Jego wezwanie +Otwórzmy drzwi Chrystusowi+ stało się myślą przewodnią rzeszowskiej pielgrzymki. W trakcie drogi będziemy też rozważać jego encykliki, aby je przypomnieć, ale przede wszystkim po to, aby były stosowane w życiu” – powiedział Jagustyn.

Podczas codziennych konferencji księża przybliżą wiernym postaci wyniesione na ołtarze przez papieża-Polaka. Duchowny przypomniał też, że każdy z pielgrzymów niesie ze sobą prywatną intencję. Najczęściej są to prośby o zdrowie, ale też o pracę, za rodzinę, czy podziękowanie za zdaną maturę.

Scenariusz corocznych pielgrzymek jest podobny: każdego dnia pątnicy pokonają ok. 30 kilometrów; będą uczestniczyć w mszach świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. Trzeciego dnia wędrówki w miejscowości Jamy odbędzie się tradycyjne nabożeństwo za ojczyznę, a w przeddzień wejścia na Jasną Górę, podczas nabożeństwa pojednania, tzw. przeprośki, pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.

Pielgrzymi wędrują w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych, z których każda liczy ponad 110 osób. Większość uczestników to młodzież. Wśród pielgrzymów nie zabrakło weterana rzeszowskiej pielgrzymki - biskupa pomocniczego Edwarda Białogłowskiego.

Na trasie o bezpieczeństwo wędrujących zadba służba porządkowa, licząca 130 mężczyzn, a o zdrowie - pielęgniarki i lekarze, którzy w razie konieczności udzielą pomocy. Opiekę duchową zapewni 50 księży i 20 kleryków.

Rzeszowska pielgrzymka na trasie korzysta z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu częstują pątników zupami, ciastami, a wieczorem zapraszają na noclegi do domów, zaś organizatorzy zapewniają codziennie chleb i herbatę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto