MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Resort zdrowia zaakceptował powstanie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Tak ma wyglądać Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie
Tak ma wyglądać Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie Wizualizacja/Pracownia Tektura w Warszawie
Ministerstwo zdrowia pozytywnie zaopiniowało powstanie Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie. Przetarg na prace budowlane będzie ogłoszony do końca tego kwartału.

Decyzja ministerstwa zdrowia (nazywa się ona Ocena Celowości Inwestycji - OCI) jest kluczowa, gdyż od niej zależy przyszłe kontraktowanie świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia przez Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej (PCMD). Środki publiczne mogą wspierać wyłącznie te przedsięwzięcia inwestycyjne, które odpowiadają istniejącym i prognozowanym potrzebom zdrowotnym.

- To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

PCMD jest przedsięwzięciem strategicznym o wartości przekraczającej 50 mln zł i dlatego podlegał ocenie ministerstwa. Fundamentem pozytywnej ministerialnej oceny było ujęcie uzasadnienia potrzeby budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej we wszystkich dokumentach strategicznych dla ochrony zdrowia, o co zadbał samorząd województwa.

W 2018 roku sejmik podkarpacki podjął uchwałę o utworzeniu PCMD przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Z inwestycją tą ma być rozwijana infrastruktura pediatrii w tym szpitalu. Inwestycja ujęta jest w strategii województwa, a na wniosek samorządu wpisano ją do Wojewódzkiego Planu Transformacji, zatwierdzanego przez ministra zdrowia i ogłaszanego przez wojewodę.

Następnie opracowano szczegółową koncepcję rozwoju pionu pediatrycznego szpitala, na podstawie której w konkursie wyłoniono koncepcję architektoniczną.

Postępowanie przetargowe na prace budowlane będzie ogłoszone do końca tego kwartału. Wartość inwestycji to 630 mln zł (142 mln zł ma pochodzić ze środków rządowych), co czyni ją największą w podkarpackiej służbie zdrowia.

PCMD będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Ma dostosować warunki dla pediatrii do obowiązujących standardów, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej. PCMD ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, dziecięcego SOR-u i OIOM-u. 22533097

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Resort zdrowia zaakceptował powstanie Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto