Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reporter BBC Rob McBride - miłośnik drzew przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć drzewo czarnego bzu

Beata Terczyńska/mat. prasowe
Archiwum UM Rzeszów
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Klub Gaja zapraszają 2 lutego na spotkanie z Robem McBride – miłośnikiem drzew, reporterem BBC i ambasadorem Konkursu Europejskie Drzewo Roku. Gość z Wielkiej Brytanii przyjedzie do Rzeszowa zobaczyć niezwykły okaz przyrodniczy - drzewo czarnego bzu, które zwyciężyło w konkursie Drzewo Roku 2019 w Polsce.

Przez cały luty drzewo czarnego bzu będzie walczyło z 15. drzewami z Europy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020. Głosowanie internetowe na www.treeoftheyear.org

Rob McBride poświęcił swoje życie, aby chronić i promować drzewa. Jest fotografem, podróżnikiem, działaczem społecznym i ambasadorem starych, historycznych drzew, współpracuje regularnie z BBC, gdzie relacjonuje swoje spotkania z niezwykłymi drzewami. Blisko 5 tysięcy osób śledzi jego konto na Twitterze.

Od 2015 roku regularnie odwiedza drzewa biorące udział w Europejskim Konkursie Drzewo Roku.

2 lutego ok. godz. 16.15 Tree Hunter spotka się pod czarnym bzem z mieszkańcami Rzeszowa, aby wesprzeć ich starania w zdobyciu tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2020. Czarny bez w Rzeszowie zwyciężył w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, zapewniając sobie tym samym udział w europejskim konkursie.

200-letni czarny bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

10 największych osiedli w Rzeszowie. Zmiana na fotelu lidera!

- Udział drzewa bzu czarnego w europejskim konkursie stanowi zaszczyt i jest niewątpliwym sukcesem miasta Rzeszowa. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy innych krajów Europy dowiedzą się o naszym skarbie przyrodniczym i docenią jego piękno i wyjątkowość. Dlatego wizyta Tree Huntera jest ważnym wydarzeniem dla miasta i dla promocji naszego kandydata na Europejskie Drzewo Roku 2020. Mam nadzieję, że sukces naszego drzewa przyczyni się do jego ochrony i profesjonalnej opieki

- mówi Halina Sikora, mieszkanka Rzeszowa, która zgłosiła drzewo do konkursu.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.

ZOBACZ TEŻ: Zamek w Łańcucie wzbogacił się o łaźnie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto