Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Razem dla Rzeszowa chce powołania Architekta Miasta, który byłby niezależny od prezydenta

OPRAC.: kde
Krzysztof Kapica
W dniach 8-9 marca br., z inicjatywy Razem dla Rzeszowa odbyła się debata dotycząca bieżących problemów, zgłaszanych przez stowarzyszenia, ruchy miejskie i rady osiedla z terenu miasta Rzeszowa. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa (RR, PiS, PO) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich Odział Rzeszów.

Podczas debaty omawiane były problemy zgłaszane przez wybrane stowarzyszenia i grupy społeczne wchodzące w skład porozumienia Razem dla Rzeszowa i współpracujące z nim. Zagadnienia podzielono na kilka kwestii.

- Z rozmów wyłoniły się smutne konkluzje wskazujące na to, że byłe już władze miasta Rzeszowa, doprowadziły do sytuacji, w której pozwoliły na to, aby tereny przejęte od Skarbu Państwa w ostatecznym rozrachunku trafiły do deweloperów i w znacznej mierze obszar wzdłuż Wisłoka jest już teraz w rękach prywatnych
- informuje Artur Polakiewicz z Porozumienia Razem dla Rzeszowa

Dodaje, że za nietrafione i złe decyzje przyjdzie zapłacić wszystkim mieszkańcom Rzeszowa. Ewentualny wykup gruntów od deweloperów będzie narażał budżet naszego miasta na potężne koszty, których można było uniknąć gdyby Rzeszów posiadał plany zagospodarowania przestrzennego i prowadził racjonalną politykę przestrzenną.

Aby zabezpieczyć resztki tkanki miejskiej i uchronić Rzeszów przed dalszymi chaotycznymi działaniami urbanistycznymi władz miasta (niezależnie od koniunktury politycznej) wszystkie strony jednomyślne przyjęły wnioskowane przez Razem dla Rzeszowa i wypracowane podczas spotkania stanowisko:

  • zorganizowanie pierwszego w Rzeszowie referendum lokalnego, połączonego z przedterminowymi wyborami na prezydenta (tematyka to m.in. Rzeszowska Strategia Obywatelska Zrównoważonego Rozwoju),
  • powołanie komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego,
  • uruchomienie konkursu na zagospodarowanie przestrzenne prawego i lewego brzegu Wisłoka (obecnie "utkną" on w Urzędu Miasta),
  • zwiększenie uprawnień i znaczenia rad osiedli w procesie decyzyjnym w mieście,
  • rozważenie przyjęcia Rzeszowskiego Kodeksu Urbanistycznego (Inwestycji),
  • postulaty stowarzyszeń prezentowane podczas spotkania zostaną uwzględnione na piśmie, a każdy problem zostanie poddany pogłębionej analizie, następnie trafi do odpowiednich komisji Rady Miasta Rzeszowa.

Bardzo ważnym punktem spotkania były zagadnienia systemowe, które dotyczyły problematyki referendum lokalnego i komisji ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego.

Tematyka referendum lokalnego związana byłaby z rozwiązaniami systemowymi: Rzeszowską Strategią Zrównoważonego Rozwoju; powołaniem Architekta Miasta, którego rola była niezależna od Prezydenta Miasta oraz opracowanie Masterplanu dla Doliny Wisłoka od Boguchwały do Trzebowniska (miałby on za zadanie zabezpieczenie gruntów dla mieszkańców pod tereny rekreacyjne, wypoczynkowe, sportowe i zielone – ograniczyć działalność deweloperów). Z kolei nieprawidłowościami związanymi z wydawaniem WZ-etek, zamianą działek, rozchodem gruntów oraz nierealizowaniem uchwał Rady Miasta Rzeszowa przez byłego prezydenta Tadeusza Ferenca miałaby się zająć komisja ds. wyjaśnienia mechanizmów decyzyjnych dotyczących zagospodarowania przestrzennego w Rzeszowie.


Zobacz też: Kino Zorza na skraju upadłości. Prosi mieszkańców Rzeszowa o pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto