Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy walczyli o życie na szkoleniu

Redakcja
Zakończył się projekt "Kursy certyfikowane dla nauczycieli szkół medycznych". Wzięli w nim udział nauczyciele z siedmiu medycznych szkół policealnych w regionie (Rzeszów, Jasło, Sanok, Mielec, Stalowa Wola, Łańcut, Przemyśl), uczący na kierunku „Ratownik Medyczny”.

W poprzednim roku część z nich przeszła dodatkowo certyfikowany kurs podstawowy i instruktorski BLS AED (Basic Life Support / Automated External Defibrillation – podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczna defibrylacja zewnętrzna). Oba projekty poprowadziła Anna Kawalec z rzeszowskiego "Dream Team".

Lepsze kompetencje kadry w medycznych szkołach policealnych i świadomość wśród nauczycieli istnienia oraz zachodzących zmian w algorytmach postępowania przyczynią się do coraz wyższego poziomu wyszkolenia ratowników medycznych w regionie. Uczestnicy (40 osób) przeszli w pakiecie 4 szkolenia dotyczące zabiegów medycznych. Zdawalność w projekcie pokazała wysokie zaangażowanie nauczycieli i znakomite przygotowanie. Większość z nich to pielęgniarki, część to ratownicy medyczni.

Szkolenia, jakie odbyły się w ramach projektu:

ALS (Advanced Life Support) – Specjalistyczne zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych; dotyczy postępowania w zatrzymaniu krążenia u osób dorosłych i okoliczności występujących w okresie przed i około zatrzymania krążenia, rozpoznania pacjentów z ryzykiem zatrzymania krążenia, identyfikacji przyczyny, wdrożenia działań zapobiegających wystąpieniu zatrzymaniu krążenia, rozwiązywania problemów w sytuacjach towarzyszących zatrzymaniu – elementów komunikacji z zespołem, bliskimi i decyzyjności w sytuacjach nagłych. Certyfikowany przez Polską i Europejską Radę Resuscytacji.

EPLS (European Pediatric Life Support) – Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u dzieci; dotyczy wczesnego rozpoznawania dziecka w stanie niewydolności oddechowo -krążeniowej, przeprowadzenia interwencji zapobiegającej rozwinięciu się niewydolności oddechowej lub zatrzymania krążenia u pacjentów pediatrycznych. Certyfikowany przez Polską i Europejską Radę Resuscytacji.

ITLS (International Trauma Life Support) – Postępowanie w urazach w opiece przedszpitalnej; dotyczy zabezpieczenia miejsca zdarzenia, urazów czaszkowo-mózgowych, kręgosłupa, klatki piersiowej, brzucha i kończyn, postępowania z chorym we wstrząsie, w oparzeniach, specyfiki urazów u dzieci, kobiet ciężarnych i osób starszych, postępowania z chorym pod wpływem alkoholu i narkotyków, zatrzymania krążenia w urazach. Certyfikowany przez amerykańskie towarzystwo International Trauma Life Support.

MCIM (Mass Casualty Incident Management) – Organizacja pomocy w zdarzeniach o charakterze masowym; dotyczy segregacji poszkodowanych, organizacji strefy zagrożenia, pracy szpitala w warunkach zdarzeń masowych, sytuacji specjalnych (wypadki lotnicze, budowlane, chemiczne), zabezpieczenia imprez masowych, psychologicznych aspektów katastrof. Pod patronatem Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji.

Podkarpacie to region, w którym do tej pory szkolenia certyfikowane odbywały się w stopniu znikomym. Brak jest w regionie kadry z uprawnieniami do prowadzenia szkoleń certyfikowanych. Organizacja ww. szkoleń generuje wysoki koszt – na każdym stanowisku ćwiczeniowym musi być zapewniony defibrylator manualny, odpowiedni manekin, przeznaczony do defibrylacji lub innych zabiegów medycznych, niezliczona ilość drobnego sprzętu, jak różnego rodzaju rurki i maski, laryngoskopy, ssaki, wkłucia doszpikowe, unieruchomienia, na kursie dotyczącym katastrof dodatkowo ok. 20 pozorantów, hala, sprzęt do łączności itd.

W zależności od kursu na trzech do sześciu kursantów przypada jeden instruktor. Kursy polegają głównie na ćwiczeniach praktycznych. Uczestnik otrzymuje na miesiąc przed szkoleniem podręcznik ze wstępnym testem. Pozostaje więc praktyczne przećwiczenie czynności i algorytmów na zasymulowanych scenariuszach, w których kursant spotyka się z typowymi oraz nietypowymi wypadkami.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto