Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking Samorządów 2020. Rzeszów na 5. miejscu w Polsce. Za co nas chwalą?

Dariusz Dziopak
Dariusz Dziopak
Rzeszów zajął wysokie, 5. miejsce w Rankingu Samorządów 2020, który przygotowała redakcja "Rzeczpospolitej". Za co Rzeszów jest chwalony? W czym jesteśmy lepsi od innych? A w czym gorsi?

Ranking Samorządów, który od 16 lat przygotowuje redakcja "Rzeczpospolitej", jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce.

Ranking weryfikuje sprawność i skuteczność działań władz lokalnych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju swoich małych ojczyzn. Docenia gminy i miasta dobrze zarządzane, dbające o trwałość ekonomiczną, środowiskową oraz społeczną

- podkreśla "Rzeczpospolita".

Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele "Rzeczpospolitej".

W tegorocznej edycji kapituła brała pod uwagę jakość zarządzania i współpracę, trwałość ekonomiczno-finansową, trwałość środowiskową oraz społeczną. Oceniano dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze samorządowe w specjalnej ankiecie.

Ranking Samorządów 2020. Rzeszów na 5. miejscu

Ranking wyróżnia 3 kategorie:

  • miasta na prawach powiatu,
  • miasta i gminy miejsko-wiejskie,
  • gminy wiejskie.

Rzeszów rywalizował w najwyższej kategorii: miast na prawach powiatu. Ranking wygląda tu następująco:

  • 1. Gliwice
  • 2. Opole
  • 3. Sopot
  • 4. Bydgoszcz
  • 5. Rzeszów
  • 6. Szczecin
  • 7. Kraków
  • 8. Gdynia
  • 9. Katowice
  • 10. Poznań

Rzeszów został szczególnie doceniony za kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Twórcy rankingu brali pod uwagę inwestycje w danym roku na ochronę środowiska, wydatki na ochronę powietrza i klimatu, wydatki na utrzymanie zieleni, poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, poziom rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej.

Na ocenę miały wpływ informacje od samorządów o wydatkach na instalacje OZE, na wymianę pieców, na infrastrukturę rowerową, na rewitalizacją obszarów zdegradowanych oraz o poziomie wykonania wskaźników elektromobilności.

Dużo punktów Rzeszów dostał też za jakość zarządzania urzędem, czyli np. wdrożone systemy, wydatki na szkolenia pracowników, procesy uchwałodawcze, poziom współpracy między samorządami. Tu większość danych pochodzi z e-ankiet.

Z kolei Gliwice czy Bydgoszcz znacznie nas wyprzedziły w filarze trwałość ekonomiczno-finansowa, gdzie brana jest pod uwagę dynamika dochodów własnych, pozyskane dotacje rozwojowe, poziom nadwyżki operacyjnej, dynamika wydatków inwestycyjnych, dynamika wydatków na drogi oraz (!) zakres planów zagospodarowania przestrzennego.

Ranking samorządów. Rzeszów w czołówce

Rzeszów od lat wysoko plasuje się w rankingu "Rzeczpospolitej". W 2018 r. był na 2. miejscu, w 2017 na 9., w 2016 i 2015 na 7. miejscu.


ZOBACZ TEŻ: Na rondzie Pobitno w Rzeszowie powstanie tunel [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto