Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radiolatorium, audycja pasjonatów nauki z Rzeszowa, wraca na antenę

OPRAC.: Dariusz Dziopak
Radiolatorium, realizowana na żywo audycja radiowa popularyzująca naukę i technikę, historię nauki, kultury materialnej po latach przerwy wraca na radiową antenę. Inauguracja nowej serii zaplanowana jest 6 czerwca 2020 roku na falach Akademickiego Radia Centrum Politechniki Rzeszowskiej.

Radiolatorium to autorski format dwójki pasjonatów nauki z Rzeszowa: Pawła Pasterza i Małgorzaty Wilczak. Realizowana na żywo na radiowej antenie audycja popularyzująca naukę, technikę, historię nauki i techniki oraz tradycyjne formy eksperymentowania od początku istnienia cieszyła się popularnością i zdobyła sympatię odbiorców.

Niestety, po dziesięciu latach funkcjonowania znikła z radiowej anteny, jak podkreślają twórcy: z przyczyn od nich niezależnych.

A program uzyskał Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej, został zauważony przez Kuratorium Oświaty, co skutkowało zaproszeniem i zaprezentowaniem programu na Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjna Edukacja”.

Radiolatorium - zabawa nauką i techniką

Zespół tworzący format uparcie dążył do wznowienia audycji i m.in. dzięki wsparciu Fundacji PGNiG popularyzatorska misja Radiolatorium będzie kontynuowana.

- Kontynuujemy naszą popularnonaukową misję w nieco zmienionej formule, ale w niezmienionym, sprawdzonym na wszystkich frontach interaktywnej edukacji zespole - podkreślają twórcy. - Tworzymy jedyną w swoim rodzaju, interaktywną, popularnonaukową audycję radiową, eksperymentalny program dla sceptyków i pasjonatów nauk ścisłych, łatwą do przełknięcia kwantową porcję wiedzy z dziedziny szeroko rozumianych nauk przyrodniczych.

Audycję będzie można słuchać w każdą sobotę, po godz. 11.00, na antenie Akademickiego Radia Centrum Politechniki Rzeszowskiej oraz w podcastach publikowanych w sieci na stronie www.radiolatorium.pl.
Twórcy audycji zamieniają studio radiowe w interaktywne laboratorium eksperymentalne, w którym z pomocą profesjonalnych urządzeń, pomocy naukowych, demonstratorów ale też przedmiotów codziennego użytku, bawią się nauką i techniką.

Jednym z innowacyjnych pomysłów autorów Radiolatorium jest wykorzystanie możliwości multimedialnych internetu. Do serwisu dostępnego ze strony głównej www.radiolatorium.pl podłączone będą wirtualne, interaktywne eksperymenty i schematy ilustrujące wybrane zagadnienia z omawianych na antenie dziedzin.

Inauguracja serii zaplanowana jest na 6 czerwca 2020 roku. Jest to dzień, w którym wystartować miał tegoroczny Piknik Odkrywców.

Twórcy audycji - poznajmy ich

Małgorzata jest dyplomowanym belfrem z patentem, pasją i praktyką. Mimo niewielkich gabarytów posiada wielki potencjał dydaktyczny i potrafi zapanować nad ogromnym tłumem ciekawskich milusińskich, przy użyciu minimum środków - także akustycznych. Jednostka cenna jak złoto, mimo że nie świeci. Miłośniczka literatury - głównie popularnonaukowej, muzyki filmowej i podróży, z których przywozi zabawki… edukacyjne i zwykłe klamoty służące do odkrywania niezwykłych zjawisk oraz… dobrej kawy. Romantyczka, patrzy w gwiazdy i cieszy się blaskiem Księżyca...

Paweł jest podobno jednostką nadpobudliwą intelektualnie, pasjonatem kultury, nauki i techniki. Od lat kolekcjonuje teoretycznie niepotrzebne graty, które nazywa pamiątkami kultury materialnej. Uwielbia Gwiezdne Wojny, pojazdy na lądzie i w przestrzeni oraz… w miniaturze, magnetofony szpulowe, generatory wysokonapięciowe i pomoce naukowe, czyli technikę w każdej skali. Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce pytaniami o Wszechświat zanudzał rodziców i nauczycieli. Od wczesnej młodości zaprzyjaźniony z Adamem Słodowym, którego nazywa Mistrzem. Dziś nieustannie skanuje zasoby archiwów tradycyjnych i cyfrowych, by inspiracji szukać… słyszeć i widzieć więcej.


ZOBACZ TEŻ: Kim jest nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto