Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia po raz trzeci. Od czwartku w kinie Zorza. Za darmo!

OPRAC.: DD
III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia otworzy grecko-słoweński komediodramat "Niepamięć". Bardzo na czasie
III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia otworzy grecko-słoweński komediodramat "Niepamięć". Bardzo na czasie Materiały prasowe
6 filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia zaprezentowanych zostanie podczas III Przeglądu Filmowego Kino Via Carpatia, który w dniach od 10 do 12 czerwca odbędzie się w kinie Zorza. Wydarzenie będzie dostępne dla widzów za darmo. Liczba miejsc - ze względu na obostrzenia - ograniczona.

III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia odbędzie się w kinie Zorza w Rzeszowie. Wydarzenie współorganizuje Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. W dniach od 10 do 12 czerwca zaprezentowanych zostanie sześć filmów z różnych krajów Europy, w tym 2 z Polski.

III Przegląd Filmowy Kino Via Carpatia. Program

10 czerwca, czwartek

  • Godz. 18.15, Niepamięć
    Grecja, Słowenia 2020, komediodramat (90 min),
    scen. i reż. Christos Nikou.

    Choć film powstawał sześć lat, odczytywany jest w kontekście globalnej pandemii covid-19. W Atenach panuje epidemia amnezji. Aris pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Pamięta tylko smak jabłek…

  • Godz. 19.45, Solidarność według kobiet
    Polska 2014, dokument (103 min),
    reż. Marta Dzido i Piotr Śliwowski, scen. Marta Dzido
    (po seansie spotkanie z Piotrem Śliwowskim).

    Film opowiada o kobietach wypchniętych z historii związku zawodowego, jego założycielkach i działaczkach. Wiele przeszły w życiu, za działalność niejednokrotnie zapłaciły szczęściem rodzinnym. Emigrowały, popadały w biedę. Przede wszystkim nie uczestniczyły w obradach Okrągłego Stołu, były mu przeciwne. Dziś, jak reszta społeczeństwa, są podzielone w kwestii oceny przemian w Polsce.

11 czerwca (piątek)

  • Godz. 18.15, Kedi – sekretne życie kotów
    Turcja 2016, dokument (80 min), reż. Ceyda Torun.

    Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe kocie indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule, mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedynym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Oglądamy z bliska ich codzienne życie i spotkania z mieszkańcami. Film nie tylko dla kociarzy!
    „Tytuł jest przykładem kina pełnego empatii, pokory i wrażliwości. Śledząc życie kotów w Stambule jesteśmy zmuszeni do refleksji nie tylko nad życiem obserwowanych zwierząt, lecz głównie nad człowiekiem i jego kontakcie z naturą. Łukasz Spich, filmowicz.pl

  • Godz. 19.45, Marzenia
    Łotwa 2016, dramat (104 min),
    reż. i scen.: Renārs Vimba.

    Surowy dramat o dojrzewaniu rozgrywający się na łotewskiej wsi. 17-latka mieszka z młodszym bratem i babcią. Rodzeństwo czuje się opuszczone po śmierci ojca i wyjeździe matki do Anglii. Kiedy umiera babcia, brat i siostra, aby nie trafić do sierocińca, utrzymają ten fakt w sekrecie. Młodą kobietę czekają coraz trudniejsze wyzwania. Film nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie w sekcji Generacja / 14 plus i był wyświetlany na wielu festiwalach młodzieżowych.

12 czerwca (sobota)

  • Godz. 18.15, Tony Halik
    Polska 2020, dokument (90 min),
    scenariusz i reżyseria Marcin Borchardt.

    Film autora dobrze przyjętego przez publiczność dokumentu Beksińscy. Album wideofoniczny (2017). Korzystając z unikatowych materiałów archiwalnych Marcin Borachrdt próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim był Tony Halik , autor bardzo popularnych telewizyjnych programów podróżniczych. Czy Tony Halik miał dostęp do wielkich tego świata, Fidela Castro, królowej Elżbiety, Evity Peron, Richarda Nixona? Czy z każdym mógł zrobić wywiad? Czy przypadkiem nie poruszał się po cienkiej linii autokreacji?

  • Godz. 19.45, Słudzy
    Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020, dramat (80 min),
    reż. Ivan Ostrochovský. (Po seansie spotkanie z historykiem kina prof. Jadwigą Hučková z UJ).

    Początek lat 80. XX w., Czechosłowacja. Czarny kryminał o zderzeniu wiary i ideologii oraz o potężnej sile manipulacji, po którą sięgają zarówno słudzy Boga, jak i słudzy systemu. Film skupia się na losach dwóch seminarzystów, którzy w mury klasztoru wchodzą z optymizmem i gorliwością. Nie zdając sobie sprawy, że wkraczają w świat spisków, zdrad i złamanych życiorysów...

Zapraszamy!
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Pani Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki oraz Pan Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto