Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami Podkarpacki Festiwal Organowy. Ta edycja będzie w formie online

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Materiały prasowe/Konrad Mika
Rozmowa z Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego.

Który to już raz w miesiącach letnich zaprasza Pan na festiwal muzyki organowej?

Będzie to już 29 edycja festiwalu, który od roku nosi nazwę "Podkarpackiego Festiwalu Organowego", w tym roku z dopiskiem "online". Festiwalowe koncerty obejmują systematycznie coraz to nowe miejscowości na Podkarpaciu, stąd "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa" stały się "Podkarpackim Festiwalem Organowym". Obecnie w festiwalowym kalendarzu, oprócz świątyń rzeszowskich, mamy Jarosławskie Opactwo, bazylikę w Starej Wsi oraz dwa kościoły, w tym piękny drewniany, w Lutczy. Kolejne miejsca czekają już w kolejce.

Tegoroczne koncerty odbędą się w formie online

Koncerty będą w formule recitali online, a ich realizację rozpoczniemy w połowie lipca. W treści sześciu odcinków-koncertów, obok muzyki organowej, znajdą się wątki dotyczące historii, architektury, dzieł malarskich, rzeźby, ludwisarstwa, witrażownictwa, czyli tych wszystkich osobliwości i walorów, które charakteryzują piękne rzeszowskie i podkarpackie kościoły. Pokażemy także organy "od środka", mechanizmy ich konstrukcji i działania, czyli to, czego słuchacz koncertów nie zobaczy, a co decyduje o tym, iż organy są najpotężniejszym instrumentem muzycznym. Są też skomplikowaną konstrukcją techniczną i nie bez powodu zyskały na przestrzeni wieków miano króla instrumentów.

Kto wystąpi podczas tegorocznego festiwalu?

Do udziału w "Podkarpackim Festiwalu Organowym 2020 - online" zaproszeni zostali wyłącznie polscy wirtuozi organów, reprezentujący różne ośrodki muzyczne i akademickie naszego kraju: Wacław Golonka i Łukasz Mateja z Krakowa, Sławomir Kamiński z Poznania, Jakub Garbacz z Łodzi oraz Patryk Podwojski z Gdańska. Pierwszy koncert zostanie zarejestrowany w rzeszowskiej katedrze z moim udziałem, a jego premiera w przestrzeni internetowej będzie miała miejsce w niedzielę 23 sierpnia o godz. 19. Następne odcinki będą emitowane w kolejnych pięć niedziel, do 27 września, zawsze o godz. 19 i następnie na trwałe "zawisną" na różnych wirtualnych nośnikach: kanałach you tube, stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Co szczególnie wyróżnia Podkarpacki Festiwal Organowy?

W tym roku jest to przede wszystkim jego wersja online, gdzie oprócz słuchania pięknej muzyki organowej zwiedzamy i poznajemy miejsca koncertów w różnych ich wymiarach. Wartościami, które szczególnie sobie cenię są: ewolucja koncertów na coraz to nowe obszary Podkarpacia oraz nasza tak liczna wszędzie i wspaniała publiczność, na spotkania z którą zawsze z radością czekają artyści, jak też organizatorzy festiwalowych wydarzeń.

Pozostaje nam tylko zaprosić do udziału szeroką publiczność, która zawsze dopisywała?

Z tego faktu niezmiennie czerpię satysfakcję i mobilizację do organizacji festiwalu. Zatem zapraszam serdecznie do internetu począwszy od 23 sierpnia. Mam także wielką nadzieję, że oprócz tegorocznych spotkań w przestrzeni wirtualnej, uda się choćby raz zaprosić sympatyków naszego festiwalu do uczestniczenia w koncercie w przestrzeni rzeczywistej. Jeśli ten śmiały plan uda się zrealizować, niezwłocznie poinformuję o jego szczegółach. Oby tak się stało...


ZOBACZ TEŻ: Urząd Marszałkowski w #gaszyn challenge. Pompowali na rzecz pomocy choremu Pawłowi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto