Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich przyjrzeli się pracy służb granicznych na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, regularnie odwiedzają przejścia graniczne i miejsca, do których trafiają uchodźcy.
Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, regularnie odwiedzają przejścia graniczne i miejsca, do których trafiają uchodźcy. Grzegorz Krzyżewski/BRPO
- Sposób, w jaki służby graniczne wywiązują się ze swoich obowiązków godny jest najwyższego uznania - twierdzą pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy wizytowali przejścia graniczne w Medyce, Korczowej, Krościenku, Zosinie, centrum humanitarne w Młynach koło Korczowej oraz placówkę Straży Granicznej w Sanoku.

- Sposób, w jaki służby graniczne wywiązują się ze swoich obowiązków godny jest najwyższego uznania - twierdza pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy wizytowali przejścia graniczne w Medyce, Korczowej, Krościenku, Zosinie, centrum humanitarne w Młynach koło Korczowej oraz placówkę Straży Granicznej w Sanoku.

Od 24 lutego, czyli dnia zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę, do Polski dotarło już ponad 1,8 mln uchodźców. W zdecydowanej większości to obywatele Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Wśród uciekających przed wojną są również obywatele innych państw, którzy mieszkali, pracowali i uczyli się w Ukrainie.

- W tej trudnej sytuacji, kiedy polską granicę w krótkim czasie przekracza tak ogromna liczba osób poszukujących schronienia i potrzebujących pomocy, sposób, w jaki polskie służby graniczne, Straż Graniczna i Służba Celno-Skarbowa, wywiązują się ze swoich zadań, godny jest najwyższego uznania - twierdzą pracownicy Biura RPO.

Wszystkie przejścia, aby zwiększyć tempo odpraw, przystosowały się do obsługi ruchu pieszego, najczęściej przeznaczając na ten cel jeden lub kilka pasów przeznaczonych do tej pory do odpraw ruchu samochodowego na kierunku wyjazdowym z Polski.

- Na przejściach, które odwiedzili przedstawiciele rzecznika, organizacja odpraw granicznych była wręcz wzorowa. Kontrole paszportowe i celne odbywały się w sposób płynny, czas trwania kontroli pierwszej linii wynosił zwykle od jednej do kilku minut, na niektórych przejściach osoby po odprawie ukraińskiej podchodziły bezpośrednio do odprawy polskiej, na innych, większych, czas oczekiwania na odprawę nie przekraczał 30 minut - twierdzi Biuro RPO.

Na wszystkich wizytowanych przejściach, lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, rozstawiono ogrzewane namioty, w których osoby przekraczające granicę mogły się ogrzać, odpocząć przed dalszą podróżą, skorzystać z ciepłych napojów i posiłków, a także z dostępnej tam pomocy materialne, zwłaszcza ciepłej odzieży.

- Szczególnie dobrym rozwiązaniem, niestety nie wszędzie stosowanym, okazało się ustawienie takich namiotów tuż za linią graniczną, jeszcze przed punktami odpraw. Zdecydowanie zwiększa to bowiem komfort oczekiwania na kontrolę graniczną. Modelowym przykładem jest tutaj przejście graniczne w Krościenku. Droga od linii granicy do miejsca odprawy w większości prowadzi tutaj przez ciąg ogrzewanych namiotów, w każdym wystawiono produkty żywnościowe, zabawki dla dzieci i odzież. W niektórych rozstawiono też łóżka polowe - zauważyli wizytujący.

Dodają, że zdają sobie sprawę, że nie wszędzie infrastruktura przejścia granicznego pozwala na ustawienie podobnych udogodnień. Jednak proponują, aby w każdym miejscu oczekiwania podróżnych, dostępną przestrzeń wykorzystać maksymalnie, żeby zapewnić możliwie najbardziej komfortowe warunki przekraczania granicy.

Zalecenia pracowników RPO są na bieżąco przekazywane funkcjonariuszom Straży Granicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pracownicy biura Rzecznika Praw Obywatelskich przyjrzeli się pracy służb granicznych na Podkarpaciu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto