MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Popularny sklep wycofuje przybory kuchenne. Ich używanie jest groźne dla zdrowia. Zobacz, czy masz je w swojej kuchni

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Przybory kuchenne zagrażające zdrowiu zostały wycofane z popularnego sklepu. Zestaw zawiera nadmierne ilości pierwszorzędowych amin aromatycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zobacz, jakie produkty zostały wycofane ze sprzedaży i sprawdź, czy masz je w swojej kuchni. Pod żadnym pozorem ich nie używaj.

Spis treści

Popularny sklep wycofuje produkty. Zagrażają zdrowiu

Producent PENGO SPA wycofuje 3-częściowy zestaw przyborów kuchennych (z efektem granitu), które były w ofercie sklepów Action. Produkty, objęte wycofaniem mają numer GTIN (EAN) 8003512787676.

Mężczyzna w laboratorium przy mikroskopie, w kółku przybory kuchenne
Pierwszorzędowe aminy aromatyczne należą do substancji chemicznych uznanych za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze. Aktion/Morsa Images/Getty Images

Jak podaje firma, produkt zawiera nadmierne ilości pierwszorzędowych amin aromatycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i należy natychmiast zaprzestać ich używania. Produkt był sprzedawany w sklepach Action od czerwca 2023 r. do stycznia 2024 r.

To Ci grozi, jeśli używasz podróbek kosmetyków. Chińskie imitacje markowych produktów są niebezpieczne dla zdrowia. Jak rozpoznać fałszywki?

Wycofane przybory kuchenne. Szczegóły dotyczące produktu

Zestaw przyborów kuchennych, który można było kupić w sklepach Action, zawiera nadmierną ilość pierwszorzędowych amin aromatycznych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Z tego powodu zdecydowano o wycofaniu artykułu ze sprzedaży.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Artykuł: plastikowy 3-częściowy zestaw przyborów kuchennych
  • GTIN (EAN): 8003512787676
  • Nr artykułu: 7410500
  • Nr artykułu dla Action: 3014754
  • Numer partii: Q 116784

Wycofanie dotyczy wyłącznie artykułów o numerze partii Q 116784. Numer partii znajduje się na etykiecie produktu, jak pokazano na poniższym obrazku.

Przybory kuchenne
Zestaw wycofanych przyborów kuchennych. Action

– Jeżeli posiadasz artykuł o numerze partii Q 116784, przestań go używać i zwróć go do sklepu Action. Otrzymasz pełny zwrot pieniędzy, nawet jeśli nie posiadasz już dowodu zakupu – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Action.

– W imieniu PENGO SPA i Action przepraszamy za powstałe niedogodności i dziękujemy za współpracę. W razie pytań prosimy o kontakt z PENGO SPA pod adresem e-mail [email protected].

Co to są pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs)?

– Pierwszorzędowe aminy aromatyczne (PAAs) to jedno- lub wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne z jednym lub dwoma podstawnikami grupy aminowej. Należą do substancji chemicznych uznanych za rakotwórcze lub potencjalnie rakotwórcze – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Pod kątem pierwszorzędowych amin aromatycznych najczęściej badane są produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością – wyroby kuchenne z poliamidu (nylonu), takie jak:

  • łyżki,
  • widelce,
  • łopatki,
  • chochelki,
  • ubijaki.

Oznaczony poziom zawartości sumy uwalnianych pierwszorzędowych amin aromatycznych nie powinien przekraczać limitu określonego w Rozporządzeniu Komisji (UE) Nr 10/20011 z dnia 14.01.2011.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Popularny sklep wycofuje przybory kuchenne. Ich używanie jest groźne dla zdrowia. Zobacz, czy masz je w swojej kuchni - Strona Zdrowia

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto