Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 200 piosenek muszą przesłuchać jurorzy 19. edycji „Carpathia Festival”

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Danuta Błażejczyk/FB
Nadesłali je wokaliści i zespoły z niemal 60 miast i miasteczek całej Polski oraz reprezentanci 11 innych krajów europejskich, w tym walczącej Ukrainy. Już 22 i 23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie najlepsi z nich powalczą o Grand Prix i inne cenne nagrody.

Przed jurorami niełatwe zadanie. Do 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” napłynęła ogromna liczba zgłoszeń. Swoje autorskie piosenki – w sumie ponad 200 - nadesłali wokaliści z najróżniejszych zakątków Polski i Europy. To reprezentanci kilkudziesięciu polskich miast z Rzeszowem na czele, od największych jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, po mniejsze, lecz bez wątpienia bogate w talenty, jak Jarosław, Bielsko-Biała czy Zakopane. O udział w finale Carpathia Festival walczą z nimi reprezentanci: Chorwacji, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Norwegii, Słowacja, Szkocji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy!

Kto otrzyma zaproszenie do Rzeszowa, zdecyduje komisja kwalifikacyjna, w której zasiadają znakomici muzycy i krytycy muzyczni, autorytety w dziedzinie kompozycji, tekstu i siły oddziaływania na publiczność.

Przewodniczącą jury jest Danuta Błażejczyk. To jedna z najbardziej oryginalnych polskich wokalistek. Debiutowała w 1985 r. w Opolu piosenką „Taki cud i miód” ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Korcza, zdobywając nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną. Jest laureatką wielu festiwali krajowych i zagranicznych. Śpiewa muzykę rozrywkową i jazzową. Nagrała wiele płyt z muzyką polską i standardami światowym. Z wielkim powodzeniem występowała także na scenie teatralnej w przedstawieniach „Złe zachowanie”, „Fame”, „Nunsense” i „Moniuszkowo”, „Tajemnica Tomka Saweyra” a także w serialu „Lokatorzy”. Jest założycielką i prezesem Fundacji „Apetyt na Kulturę”, która opiekuje się uzdolnioną artystycznie młodzieżą oraz realizuje wyjątkowe i ambitne wydarzenia artystyczne.

Przez wiele lat istnienia na estradzie zyskała sobie miano artystki lubianej, cenionej zarówno przez odbiorców jak i krytyków muzycznych, szczególnie za niebanalny repertuar, wspaniałe warunki wokalne, specyficzna barwę głosu i niebywałą muzykalność. Jej przeboje – „Taki cud i miód”, „Wielki romans małych serc”, „Serce nie jest wyspą samotną” – weszły do kanonu najbardziej znanych polskich przebojów.

W 2011 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Danuta Błażejczyk otrzymała Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużonym dla Kultury Narodowej, a w 2015 roku obchodziła jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji odbyły się wyjątkowe koncerty w Warszawie (Teatr Żydowski w Warszawie i Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) oraz w Busku Zdroju (Buskie Samorządowe Centrum Kultury). Gośćmi specjalnymi byli: Anna Maria Jopek, Anna Jurksztowicz, Kayah, Anna Lubańska, Alicja Majewska, Katarzyna Nosowska, Karolina Błażejczyk, Aneta Figiel, Włodzimierz Korcz, Henryk Miśkiewicz, Andrzj Ibek, Artystom towarzyszył Artur Grudziński Band i Darek Janus Band.

Pięć lat później, w 2020 roku, kolejny jubileusz świętowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Z okazji 35-lecia pracy artystycznej Danuta Błażejczyk wystąpiła w koncercie „Lubię wracać tam,, gdzie byłem...” w reżyserii Anny Czenczek. Obok niej na scenie zaśpiewała wtedy jej córka Karolina, a także soliści i reprezentacyjna grupa CSW z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej.

Wraz z nią w jury zasiada Maciej Gnatowski, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów. Przed laty tworzył i prowadził muzyczny program telewizyjny „Muzyczna Skrzynka” w TVP Rzeszów, a od 1990 roku związany jest z Polskim Radiem Rzeszów, w którym zainicjował i tworzył wiele audycji publicystycznych i muzycznych, takich jak: „Środa młodych”, „Radio Biwak”, „Winda”, „Tu i teraz”, „W dobrym tonie”. Jest twórcą Listy Przebojów Radia Rzeszów. Od 17 lat prowadzi audycje muzyczne dotyczące artystów związanych z Carpathia Festival.

Trzeci juror komisji kwalifikacyjnej to Maciej Błażewicz – pasjonat muzyki, który od prawie 20 lat zajmuje się Konkursem Piosenki Eurowizji i podobnymi wydarzeniami muzycznymi w Polsce i na świecie. Jest obserwatorem konkursu Eurowizji na żywo od 2013.

Jurorzy komisji kwalifikacyjnej wybiorą Złotą 15 Finalistów. Zostaną oni zaproszeni na Finał Festiwalu, który odbędzie się 22 i 23 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie! Tu będą walczyć o Grand Prix i wiele wspaniałych nagród.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” odbywa się w stolicy województwa podkarpackiego od 2005 roku i w przyszłym roku świętował będzie XX – jubileuszową edycję! To tu pierwsze nagrody zdobywały takie gwiazdy jak: Ralph Kamiński i Tomasz Szczepanik z zespołem Pectus.

Jego pomysłodawczynią i dyrektorem jest Anna Czenczek. Już 18 lat temu, podczas drugiej edycji festiwal zyskał status wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Od tej pory informacje o nim i zaproszenia do udziału docierają do artystów na całym świecie. Z całego też świata płyną zgłoszenia od wokalistów, muzyków i zespołów, którzy chcą w Rzeszowie powalczyć o główną nagrodę. Jest nią promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej o wartości 15 000 zł, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji Festiwalu oraz pamiątkowa statuetka. Przyznawane są również nagrody i wyróżnienia, m.in. dla najlepszej osobowości scenicznej. Uczestnicy festiwalu są nagradzani również przez takie instytucje jak m. in.: Stowarzyszenie Autorów Wykonawców SAWP, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, czy Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.

Do tej pory na Carpathia Festival zgłosili się wokaliści i zespoły z ponad 30 krajów świata. Wokalista czy zespół, aby zwyciężyć i zdobyć Grand Prix, musi pokonać w eliminacjach konkurentów z różnych krajów krajów. Ta rozmaitość kulturowa sprawia, że podczas przesłuchań prezentowana jest muzyka nowatorska i zróżnicowana. Podczas finałowej rozgrywki na scenie w Rzeszowie, wykonują ją wokaliści - soliści, duety i tercety. Towarzyszy im Orkiestra Festiwalowa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto