Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska. System do rehabilitacji rąk wyróżniony w konkursie Student - Wynalazca

OPRAC.: DD
System do rehabilitacji rąk stworzyli dr inż. Jacek Tutak i Paweł Gmiterek.
System do rehabilitacji rąk stworzyli dr inż. Jacek Tutak i Paweł Gmiterek. Fot. B. Motyka/Politechnika Rzeszowska
System do rehabilitacji rąk, który stworzyli Paweł Gmiterek, student mechatroniki oraz dr inż. Jacek S. Tutak z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, został wyróżniony w konkursie Student -Wynalazca.

Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku bądź wzoru użytkowego przemysłowego. W tym roku wpłynęło 139 zgłoszeń z 23 uczelni. System do rehabilitacji rąk, który powstał na Politechnice Rzeszowskiej, zyskał uznanie organizatorów i zdobył wyróżnienie.

System do rehabilitacji rąk to cykl trzech wynalazków. Składa się z aplikacji na urządzenie z systemem Android oraz trzech urządzeń zewnętrznych: wałka, półkola i joysticka.

Aplikacja została tak zaprogramowana, aby w prosty i przejrzysty sposób pokazać użytkownikowi, jak poprawnie wykonać daną aktywność. Służy ona również do kontrolowania przebiegu rehabilitacji.

Każde z urządzeń zewnętrznych odpowiada za inny etap rehabilitacji. Półkole jest odpowiedzialne za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla jednej ręki z oporem.

W zależności od potrzeby poszkodowanego system jest wyposażony w cztery zestawy ćwiczeń. Różnią się one zakresem ruchowym, czasem wykonania oraz liczbą wykonywanych powtórzeń.

Rehabilitacja zdalna. Mobilny pacjent pod kontrolą

- Sytuacja epidemiologiczna na świecie zmusiła społeczność do zmian również w sposobie rehabilitacji. Jednym z tych aspektów była konieczność przeniesienia wykonywania ćwiczeń do domu. Największym problemem wśród rehabilitowanych jest brak wiedzy na temat poprawnego wykonywania ćwiczeń, dlatego zaproponowaliśmy autorski system wspomagający rehabilitację na odległość – tłumaczy Paweł Gmiterek.

- Priorytetem było przygotowanie autorskiej aplikacji, łatwej w obsłudze zarówno dla specjalistów, jak i dla osób młodych i starszych - dodaje dr inż. Jacek Tutak.

Autorska aplikacja idealnie wpasowuje się w system rehabilitacji zdalnej. Pacjent ma możliwość wykonywania ćwiczeń w domu pod nadzorem rehabilitanta. Zastosowanie urządzenia mobilnego pacjenta zwiększa dostępność do indywidualnej rehabilitacji.

Źródło: Anna Worosz/Politechnika Rzeszowska

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto