Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska skonstruowała respirator! Opracowana przez naukowców technologia może pomóc w walce z pandemią

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej we współpracy z InfoSoftware Polska udowodnili, że respirator nie musi być urządzeniem drogim i skomplikowanym. Ich urządzenie w większości składa się z elementów drukowanych na drukarce 3D. Niewykluczone, że już niedługo respiratory pomogą osobom chorym na COVID19.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej angażują się w przeciwdziałanie skutkom epidemii koronawirusa: wytwarzają przyłbice ochronne, wykorzystują analizę statystyczną do przewidywania przebiegu epidemii, ale także opracowują urządzenia wspierające oddychanie.

COVID19 może powodować ostrą niewydolność płuc, respiratory są więc niezbędne, aby przezwyciężyć chorobę. To właśnie główny powód tego, że na politechnice powstał prototyp niezwykłego urządzenia.

Dlaczego jest tak niezwykłe?

Dr inż. Andrzej Paszkiewicz, z Politechniki Rzeszowskiej zaznacza, że początkowo założenia dotyczyły opracowania taniego i szybkiego w produkcji rozwiązania wspierającego proces oddychania w krytycznych sytuacjach, tzw. „respiratora ostatniej szansy”.

- To urządzenie nie miało stanowić konkurencji dla profesjonalnych respiratorów spotykanych w szpitalach. Dlatego też w pierwszym etapie prac skoncentrowano się na wykorzystaniu doświadczenia w zakresie szybkiego prototypowania, wiedzy o materiałach i systemach informatycznych. W ten sposób powstało urządzenie, którego znaczna część elementów wytwarzanych jest w technologii wydruku 3D - opisuje dr inż. Andrzej Paszkiewicz.

Dzięki temu ograniczono koszty produkcji i zapewniono elastyczność w zakresie modyfikowania i dalszego rozwoju urządzenia.

- Jednocześnie urządzenie to zostało wyposażone w odpowiedni system sterowania i kontroli jego pracy. Co więcej, w sytuacjach kryzysowych, kiedy mamy ograniczony dostęp do zasobów oraz ograniczone możliwości importu – tak jak dziś – taka technologia może stać się istotnym czynnikiem. Dzięki możliwości szybkiej reakcji można wyprodukować to, czego akurat na rynku brakuje. Tym się różni Przemysł 4.0 od tradycyjnych fabryk, których nie da się łatwo przestawić na produkcję czegoś innego. To swoisty przełom, który umożliwiło wdrożenie systemu iS Rapid – kontynuuje Andrzej Paszkiewicz.

Technologia przyszłości

Respirator powstał dzięki współpracy naukowców z PRz oraz inżynierów z firmy InfoSoftware Polska. Cała praca nad projektem odbyła się zdalnie.

- Opracowana wcześniej koncepcja systemu zdalnego projektowania i wytwarzania prototypów okazała się nadzwyczaj przydatnym narzędziem. Wyniki badań i prac inżynierskich zostały zmaterializowane w postaci systemu iS Rapid, który wdrożyła firma InfoSoftware Polska. W momencie pojawienia się epidemii, firma ta zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w opracowaniu prototypu respiratora – opowiada dr inż. Paszkiewicz.

Respirator gotowy, ale ciągle ulepszany

Jak udało nam się dowiedzieć, prototyp respiratora jest już w pełni funkcjonalny.

Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska, podkreśla, że urządzenie posiada wszystkie niezbędne funkcje, jego podstawowe komponenty zostały zaprojektowane i wytworzone. Aktualnie prowadzone są testy, które umożliwią określenie optymalnych parametrów pracy w zakresie wspomagania procesu oddychania. Ten etap prac jest szczególnie istotny z punktu widzenia docelowego przeznaczenia naszego urządzenia.

- Wydaje się, że już w tym momencie urządzenie spełnia przyjęte początkowo założenia i mogłoby być praktycznie wykorzystywane

- mówi Piotr Sowa, prezes InfoSoftware Polska.

To jednak nie koniec, bo respirator ma być ciągle ulepszany i wzbogacany o nowe, jeszcze bardziej zaawansowane funkcje.
Kiedy możemy się spodziewać jego „debiutu”?

- Aby respirator można było legalnie użyć, niezbędna jest jego certyfikacja. Firma InfoSoftware Polska deklaruje, że jej pracownicy robią co mogą, aby uzyskać wpis do Rejestru Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wymagane prawem procedury nie są jednak ani łatwe, ani krótkie – mówi dr inż. Andrzej Paszkiewicz.

Projekt bacznie obserwuje rektor uczelni, prof. Tadeusz Markowski.

- Politechnika Rzeszowska, jako wiodąca uczelnia w regionie, bardzo mocny nacisk kładzie na rozwój nauki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że osiągnięcia naukowe powinny znaleźć odzwierciedlenie w gospodarce - mówi rektor. - Oczywiście, wiele wyników badań realizowanych przez naukowców nie zawsze może zostać od razu zmaterializowanych w postaci konkretnych produktów czy innowacyjnych usług, ale w dobie globalnej konkurencji powinniśmy kłaść na ten aspekt duży nacisk.

- Cieszy mnie bardzo duże zaangażowanie pracowników PRz w walce z epidemią COVID-19. Mam nadzieję, że tego typu projektów będzie jeszcze więcej, a wszyscy pracownicy działający dla dobra społecznego mają z mojej strony pełne wsparcie

– kontynuuje prof. Tadeusz Markowski.

Rektor zaznacza też, że pomimo trudności wynikających z ogólnie obowiązujących ograniczeń prace badawcze, a także dydaktyczne przebiegają bez większych zakłóceń. - Jest to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu oraz profesjonalizmowi całego środowiska akademickiego – podkreśla Tadeusz Markowski.


ZOBACZ TEŻ: Kim jest nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto