Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska oblegana przez chętnych na studia

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Politechnika Rzeszowska zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne i niestacjonarne. W zbliżającym się roku akademickim nauki pobierać tu będą nie tylko mieszkańcy regionu, ale nawet z egzotycznych stron świata.

Uczelnia kształci na 30 kierunkach z wykładowym językiem polskim i na 7 po angielsku, co czyni ją atrakcyjną także dla obcokrajowców. Najmłodszym kierunkiem jest elektromobilność, który został wprowadzony w ubiegłym roku. Wykształcenie politechniczne coraz bardziej cenione jest przez pracodawców, stąd popularność PRz wśród absolwentów szkół ponadpodstawowych. Z danych uczelni wynika, że – w zależności od kierunku studiów – pracodawcy potrzebują 4 – 10 razy więcej pracowników, niż jest w stanie rocznie wykształcić.

Wśród najpopularniejszych dla udanych maturzystów znalazły się automatyka i robotyka, informatyka, geodezja i planowanie przestrzenne, logistyka, finanse i rachunkowość oraz zarządzanie. O jedno miejsce na tych kierunkach ubiegało się pięć osób. Z kolei 3 - 4 osoby walczyły o każde miejsce studiów stacjonarnych I stopnia na kierunkach lotnictwo i kosmonautyka, architektura, mechatronika, inżynieria i analiza danych, mechanika i budowa maszyn, matematyka oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.

Przyszli studenci uczelni, to nie tylko mieszkańcy Podkarpacia. W Rzeszowie chce studiować ok. 700 młodych ludzi z woj. lubelskiego, 400 z małopolskiego, 200 ze świętokrzyskiego, a z odleglejszych części kraju: 40 z pomorskiego, 30 z wielkopolskiego i 10 z zachodniopomorskiego.

Z Europy Politechnika Rzeszowska ma kandydatów na studia m.in. z Belgii, Cypru, Francji, Grecji, Niemiec, Ukrainy czy Wielkiej Brytanii. I z innych kontynentów też, bo nauki chce tu pobierać młodzi ludzie z Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Egiptu, Etiopii, Filipin, Jemenu, Maroka, Peru, Polinezji Francuskiej, Portoryko, RPA czy Wietnamu.

Jesienią w politechnice rozpocznie edukację 2970 studentów stacjonarnych na poziomie inżynieryjnym i licencjacki oraz 1560 studentów, ubiegających się o tytuł magistra. Nieco mniejsza liczba studiować będzie niestacjonarnie: 840 na poziomie inżynierskim, a 750 powalczy o dyplom magistra.

- W przyszłym roku prawdopodobnie będziemy prowadzić rekrutację na dodatkowe aż 5-6 nowych kierunków studiów – zapowiada Damian Gębarowski, rzecznik uczelni. - Obecnie są prowadzone zaawansowane prace w celu przygotowania tych kierunków, w tym szerokie konsultacje z otoczeniem gospodarczym i formalizowanie kwestii prawno-administracyjnych, które są niezbędne w takich przypadkach.

Po 22 lipca kandydaci dowiedzą się, czy zostali zakwalifikowani do studiów, będzie można też poznać listę rezerwową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Rzeszowska oblegana przez chętnych na studia - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto