Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci i strażacy zadbają o bezpieczeństwo na maturach. Każdego roku szkoły dostają wiadomości o bombach

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Dziś u wojewody zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa podczas egzaminów w regionie. Głównie w kontekście alarmów bombowych.

- Zbliża się okres długiego weekendu, który przerwany będzie egzaminami maturalnymi, rozpoczynającymi się 4 maja - podczas briefingu prasowego mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. - Przystąpi do nich ok. 19 tys. młodych ludzi. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpiecznego zorganizowania egzaminów zorganizowaliśmy posiedzenie WCZK. Po to, aby uczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół odnośnie ewentualnych zagrożeń, które mogłyby mieć wpływ na przebieg matur. Zapewniam, że wszystkie służby są w pełnej gotowości.

Nadinsp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie zaznaczył, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa. - Oczywiście wiemy, że z wielu zdiagnozowanych zagrożeń, największe jakie występuje przy egzaminach maturalnych to kaskadowe zgłoszenia o podłożonych ładunkach wybuchowych w szkołach. Najważniejszą rzeczą z naszego punktu widzenia jest powołanie koordynatorów w każdej jednostce policji, którzy będą w kontakcie z organizatorami egzaminów. Tak, aby usprawnić obieg informacji.

Mówił, że wypracowywane są rozwiązania, które pozwolą zminimalizować możliwości podłożenia bomb. - Prawdopodobnie, tak jak w poprzednich latach, dyrektorzy będą plombowali sale i całe budynki, aby w przerwach między egzaminami mieć pewność, że nikt nie miał tam dostępu. Będziemy korzystali z pomocy innych służb, strażaków, straży miejskich i gminnych.

Komendant zaznaczył, że w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana jak największa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji.

Jak zapewnił st. bryg. Janusz Jabłoński, Państwowa Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń.

Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty wyliczała, że matury odbędą się w 265 szkołach w regionie. Weźmie w nich udział ok. 19 tys. maturzystów, w tym 16 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych, które przystąpią do egzaminów po raz pierwszy,
[polecane]23713007[/polecane]
- 4, 5 i 8 maja to język polski, matematyka i język angielski. Te egzaminy zdaje najwięcej maturzystów. Wszystkie egzaminy zakończą się 23 maja. Uczniowie przystąpią do nich w dwóch formułach. Ta z 2023 r. dotyczy uczniów liceów uczących się w trybie 4-letnim. To są wszyscy ci, którzy do 4-leteniego liceum trafili jako absolwenci ósmych klas. Obowiązuje nas jeszcze formuła egzaminu maturalnego z roku 2015. Dotyczy absolwentów 4-letniego technikum.

Nowością po pandemii jest powrót do obowiązkowych egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego.

W 2023 r. – oprócz jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – absolwent może przystąpić do egzaminów z nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych.

- Najczęstszym wyborem uczniów z Podkarpacia są: język angielski, matematyka, chemia, geografia, wos - mówiła Małgorzata Rauch.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policjanci i strażacy zadbają o bezpieczeństwo na maturach. Każdego roku szkoły dostają wiadomości o bombach - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto