18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci CBŚ odebrali przestępcom broń

Redakcja
Fot. KWP Rzeszów.
Do Centralnego Biura Śledczego docierały sygnały, że osoby powiązane z rzeszowskimi kolekcjonerami staroci pokątnie handlują bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi (m.in. trotylem, prochem strzeleckim), granatami. Tą drogą śmiercionośne militaria mogą trafiać na rynek przestępczy.

Do Centralnego Biura Śledczego docierały sygnały, że osoby powiązane z rzeszowskimi kolekcjonerami staroci pokątnie handlują bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi (m.in. trotylem, prochem strzeleckim), granatami. Tą drogą śmiercionośne militaria mogą trafiać na rynek przestępczy.

W ubiegłym tygodniu policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspomagani przez funkcjonariuszy podkarpackiej Policji, Żandarmerii Wojskowej, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie i saperów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich sprawdzili 23 wytypowane wcześniej domy i mieszkania osób podejrzewanych o nielegalny obrót bronią. Policjanci przeszukali te obiekty.

Zabezpieczyli 6340 sztuk amunicji różnego kalibru, 20 sztuk broni długiej, m.in. karabinki Kałasznikowa, karabiny Mosin, Simson Suhl, 7 sztuk broni krótkiej, 400 gramów trotylu, 4 granaty, 5 zapalników, 1 kg prochu strzelniczego i trzy rakietowe pociski oświetlające.

Większość zabezpieczonych militariów to sprawna broń w doskonałym stanie. Część zabezpieczonego arsenału mogła trafić w ręce przestępców z terenu całej Polski. Według oceny ekspertów, proch prasowany oraz inne materiały wybuchowe mogły służyć do produkcji urządzeń wybuchowych o dużej sile rażenia. Niektórzy podejrzewani byli o kontakty z członkami zorganizowanych grup przestępczych.

Niebezpieczne przedmioty, których przechowywanie nawet w warunkach wojskowych stanowi zagrożenie - pocisk i rakiety oświetlające, zostały zabezpieczone przez policyjnych pirotechników z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, a następnie wywiezione przez wojskowy patrol rozminowania na poligon i zdetonowane.

Osoby, u których wykonywano czynności, wywodzą się ze środowiska związanego z rzeszowską giełdą staroci i militariów jak również służb mundurowych, kręgów myśliwskich i środowisk kłusowniczych. Niektórzy posiadali zezwolenia na posiadanie broni, niemniej oprócz jednostek legalnych mieli broń bez stosownych uprawnień. Zgodnie z procedurą zabezpieczona została też broń i amunicja, którą posiadali zgodnie z wydanym pozwoleniem.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, zatrzymanym mężczyznom grożą sankcje karne oraz cofnięcie zezwoleń. W toku realizacji tej sprawy zatrzymano zostało osiem osób. Wszystkim przedstawiono zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji , tj. z art. 263 par. 2 kk. Jednemu podejrzanemu prokurator przedstawił ponadto zarzut z art. 171 par. 1 kk, tj. groźbę spowodowania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach z uwagi na gromadzenie substancji i materiałów wybuchowych. Za powyższe przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto