Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziwu godna liczba π… czyli Dzień Liczby Pi na Politechnice Rzeszowskiej

opr. Beata Terczyńska
Na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej zorganizowany został Dzień Liczby Pi. Ta jedna z najbardziej inspirujących liczb niewymiernych fascynuje nie tylko matematyków, ale jest upamiętniana również w poezji, muzyce, książkach czy filmach. Liczbie Pi poświęciła jeden ze swoich utworów polska noblistka Wisława Szymborska.

Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Datę wybrano nieprzypadkowo, w USA zapisuje się ją bowiem jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Obecnie w obchody tego dnia włączają się pasjonaci matematyki na całym świecie.

Do świętowania przyłączył się także Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej, który zaprosił uczniów i nauczycieli szkół średnich na wykłady popularyzujące matematykę, interesujące wykłady związane z kierunkami prowadzonymi na wydziale, fascynujące pokazy fizyczne, spotkania ze studentami dające możliwość zaczerpnięcia informacji na temat praktycznej strony życia studenckiego oraz występy muzyczne w wykonaniu utalentowanych studentów naszej uczelni.

Wykład inauguracyjny pt. „Stała Archimedesa, czyli podziwu godna liczba π” zaprezentował dr Krzysztof Piejko. Jedną z ciekawostek przytoczonych podczas wykładu była informacja dotycząca jednego ze sławnych miłośników liczby Pi matematyka Ludolpha van Ceulen, który żył na przełomie XVI i XVII w. Na obliczaniu kolejnych cyfr rozwinięcia liczby Pi spędził on niemal całe życie. Wynikiem jego pracy jest pierwsze 35 cyfr rozwinięcia liczby Pi, które umieszczono na jego nagrobku. Na pamiątkę fascynacji tego matematyka liczbę Pi nazywa się czasem „ludolfiną”. Obecnie znanych jest ponad 60 bilionów pierwszych miejsc po przecinku liczby Pi.

Uczestnicy wzięli udział w widowiskowych i fascynujących pokazach „Niesamowita fizyka” prowadzonych przez dr. Jana Mamczura wraz z Kołem Naukowym Foton. Młodzież dowiedziała się również m.in. jak korzystać z wyprzedaży,
o aukcjach i licytacjach, sygnałach biologicznych wykorzystywanych w diagnostyce kardiologicznej, teorii liczb w służbie kryptologii, zastosowaniu inercyjnego systemu śledzenia ruchu w biomechanice. Studenci z Koła Naukowego Machine Learning przygotowali ciekawe zajęcia „Rozkłady prawdopodobieństwa. Praktyczny wstęp do rozkładu beta”, „Czytanie obrazów. Przedstawienie działania algorytmów Object Detection”, „Stable Diffusion. Jak generować obrazy za pomocą tekstu?”, „Sztuczna Inteligencja, która rani, czyli kiedy AI staje się wrogiem”.

W wydarzeniu wzięło udział około 500 uczniów ze szkół średnich z Podkarpacia. Byli to uczniowie rzeszowskich szkół: I LO, II LO, IV LO, IX LO, Liceum Sióstr Pijarek, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz uczniowie z LO w Rymanowie, II LO w Łańcucie czy Zespołu Szkół nr 2 w Stalowej Woli.

Miłym akcentem podczas Dnia Liczby Pi był występ muzyczny studentów Politechniki Rzeszowskiej. Studentka Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej kierunku inżynieria w medycynie Patrycja Leniart zagrała na skrzypcach „Czardasza” Vittorio Montiego. Na zakończenie części oficjalnej wybrzmiał utwór Bajmu „Ta sama chwila” w wykonaniu grupy studentów w składzie: studenci kierunku matematyka na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Elżbieta Jakubiec (wokal) i Bartłomiej Dudzik (gitara rytmiczna), studenci kierunku mechatronika na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Filip Chmielewski (gitara prowadząca) i Piotr Kopeć (gitara basowa), studentka kierunku architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Magdalena Rawska (wokal).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto