Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podrzeszowskie Siedliska obchodzą 600-lecie istnienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

luks
Wideo
od 16 lat
Podrzeszowskie Siedliska obchodzą w tym roku 600-lecie istnienia. To pamiątka wydarzenia z 1423 roku, kiedy król Władysław Jagiełło przekazał wieś Janowi z Jicina.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Siedliskach, a po niej dalsze części obchodów odbyły się pod Gminnym Ośrodkiem Kultury w Siedliskach, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę.

- Piękny rok jubileuszu istnienia miejscowości Siedliska ewidentnie podkreśla jak ważną wspólnotę stanowi ta miejscowość na mapie Podkarpacia i Polski. Sześć wieków wspólnoty to na pewno jest wiele pokoleń osób, które budowały pomyślność tej miejscowości. To także świadomość tego, że jesteśmy bardzo mocno zakorzenieni w historii. Dzisiejszy jubileusz to także zobowiązanie by tę świadomość historyczną przekazywać następnym pokoleniom - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Osadzona nad Wisłokiem wieś wzmiankowana już w 1423 roku przez Króla Władysława Jagiełłę, który przekazał Siedliska Janowi z Jicina, ówczesnemu właścicielowi Tyczyna. Od tej pory wieś przez długie wieki stanowiła własność rodów magnackich mających swoją siedzibę w Tyczynie.

W dziejach Siedlisk odnotować należy szczególnie dwa istotne wydarzenia. Jesienią 1672 roku wieś została spustoszona przez napad Tatarów Krymskich, po którym ocalało zaledwie 3 domostwa. Odbudowa osady trwała przeszło sto lat, gdyż jeszcze w końcu XVII wieku istniało we wsi tylko 26 chałup kmiecych.

Drugim wyjątkowym wydarzeniem było powstanie w Siedliskach w połowie XVII wieku kopalni gipsu założonej przez Branickich, co umożliwiło szybkie wydźwignięcie się wioski z biedy i marazmu. Już w II połowie XVIII wieku chłopi z Siedlisk byli właścicielami większości ziem uprawnych, a zamieszkiwało ją ponad 600 mieszkańców. Powstały też wówczas nowe obiekty: dwór, tartak z piekarnią, spichlerz i kuźnia. Zasobność Siedlisk powiększyła się w XIX wieku, kiedy to w 1889 roku zamieszkiwało wieś już 1137 osób w 235 domostwach.

W okresie II wojny światowej Siedliska były miejscem silnego oporu i ruchu konspiracyjnego, za co została wieś odznaczona Krzyżem Grunwaldu. Tu urodził się i spędził dzieciństwo wybitny kapłan męczennik błogosławiony ks. Józef Kowalski, wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podrzeszowskie Siedliska obchodzą 600-lecie istnienia [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto