Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie odlatuje w kosmos: Dni Przemysłu Kosmicznego w Rzeszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Wideo
od 16 lat
Dwudniowa sesja o udziale Polski, a przede wszystkim Podkarpacia, w światowym przemyśle kosmicznym rozpoczęła się w środę w Podkarpackim Parku Naukowo - Technologicznym Aeropolis w Jasionce.

Podkarpacie zostało wybrane do współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną

Polska Agencja Kosmiczna (Polsa) i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego są współorganizatorami tego wydarzenia, a Rzeszów nieprzypadkowo został wybrany na gospodarza tej inicjatywy o zasięgi ogólnokrajowym. To Podkarpacie, jako jeden z dwóch ośrodków w Polsce, zostało wybrane do współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach projektu Inkubatora ESA BIC, w ramach którego każdy z nich ma w ciągu kilku lat wyinkubować 10 startupów, zajmujących się szeroko pojętą technologią przyszłości. Nadto w programie rozwoju województwa lotnictwo i kosmonautyka jest pierwszą regionalną specjalizacją. Dwudniowe spotkanie w Jasionce zgromadziło przedstawicieli świata nauki biznesu.

Dlaczego Dni Przemysłu Kosmicznego zorganizowano w Rzeszowie?

- Dni Przemysłu Kosmicznego w Rzeszowie? – zaczął swoje wystąpienie prowokacyjnie prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. - W Internecie zapewne zaroi się od złośliwych komentarzy: że to tak, jakby Dni Morza zorganizować w Czechach, a Polska ma tyle wspólnego z badaniami przestrzeni, że kiedyś Hermaszewski poleciał w kosmos. I mylą się, bo w Polsce mamy sektor kosmiczny, to dziesiątki firm pracujących także na rzecz badań kosmicznych, setki firm współpracujących z Europejską Agencją Kosmiczną, tylko w tym roku pięć polskich firm wystrzeliwuje w przestrzeń swoje satelity. Dlaczego w Rzeszowie? Przecież mamy tu Dolinę Lotniczą, mamy przemysł lotniczy, bliźniaczy wobec sektora kosmicznego.

Zapewnił, że przykłady udziału Polski w eksploracji kosmosu można mnożyć, a technologia kosmiczne, to nie tylko romantyczne loty w przestrzeń, co nasza codzienność: wszyscy korzystamy z GPS, instytucje publiczne wykorzystują zdjęcia satelitarne dla potrzeb rolnictwa, leśnictwa, naszego wspólnego bezpieczeństwa i w wielu innych dziedzinach. Z kosmicznych technologii korzysta Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – satelitarne zdjęcia okazały się kluczowe dla oceny skali zniszczeń, jakie powódź wyrządziła w pow. tarnobrzeskim 2010 r. A to tylko jeden z przykładów.

Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej wybrał PAK na lokalizację swojego obserwatorium satelitów, ale będzie też miało zadanie budzić zainteresowanie młodzieży technologiami kosmicznymi. W ciągu dwóch lat ma tu powstać instalacja teletechniczna, chroniona czterema nowymi kopułami.

- Mamy inteligentną specjalizację, mamy instytucje, wpisujące się w tę formułę, mamy przedsiębiorstwa, które coraz więcej kooperują w ramach technologii kosmicznych, nie ryzykując wiele można powiedzieć, że nie ma na świecie samolotu, w skład którego nie chodziłyby części produkowane w naszym regionie – przypomniał w swoim powitalnym wystąpieniu Władysław Ortyl, marszałek województwa.

O „kosmicznej” aktywności polskiej przedsiębiorczości mieli okazję opowiedzieć przedstawiciele firm, m.in. Scanway, specjalizujący się w produkcji zaawansowanych systemów optycznych i przetwarzania danych obrazowych oraz VIGO Photonics, wytwarzający detektory podczerwieni i współpracujący m. in. z NASA. Podczas środowego spotkania miały okazję zaprezentować się także podkarpackie przedsiębiorstwa, uczestniczące w kosmicznych projektach.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podkarpackie odlatuje w kosmos: Dni Przemysłu Kosmicznego w Rzeszowie [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto