Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany „Siemaszki” na nowy sezon: kontynuacja „TRANS/MISJI” i Festiwalu Nowego Teatru, a wśród premier spektakl o Nalepie i Ulmach

Michał Okrzeszowski
Od lewej: Martyna Łyko, dyrektor teatru Jan Nowara, Jadwiga Jagoda Skowron
Od lewej: Martyna Łyko, dyrektor teatru Jan Nowara, Jadwiga Jagoda Skowron Michał Okrzeszowski
Teatr im. Wandy Siemaszkowej ogłosił program na sezon 2018/2019. Będzie rzeszowska kontynuacja festiwalu „TRANS/MISJE” oraz Festiwalu Nowego Teatru. Wśród premier na widzów czekają m.in. spektakle o rodzinie Ulmów, zespole Blackout, Marlenie Dietrich.

Międzynarodowy festiwal „TRANS/MISJE”, którego tegoroczna edycja odbyła się w Rzeszowie, będzie miał swoją stałą, rzeszowską kontynuację. Impreza o roboczej nazwie „TRANS/MISJE – Zip Międzynarodowy Festiwal Sztuk” odbędzie się pod koniec sierpnia 2019.Na razie teatr nie chce zdradzić zbyt wielu szczegółów.

Kolejna edycja Festiwalu Nowego Teatru

Jesienią natomiast, od 19 do 24 listopada, odbędzie się 5. edycja Festiwalu Nowego Teatru. Po tragicznej śmierci Joanny Puzyny – Chojki opiekę artystyczną nad wydarzeniem przejął Jan Nowara. W czasie imprezy zaplanowano panel dyskusyjny „Nowy Teatr. Koniec i początek.”, który będzie też wspomnieniem Puzyny – Chojki i jej myśli na temat nowego teatru. W tym dniu w Szajna Galerii zostanie wystawiony spektakl „Coś w rodzaju gniewu”, który Puzyna – Chojka przygotowała ze swoimi studentami.

- Na festiwalu pojawią się bardzo różne formy – od klasycznych tekstów –jak „Orestes”, czy „Beniowski”, po współczesne –np. spektakl „Ku Klux Klan” Teatru Nowego w Zabrzu – mówi Jan Nowara.

Dramat, który „napisze się” w czasie spektaklu

Nowością na festiwalu będzie projekt, który przygotowała Martyna Łyko, znana jako reżyser spektakli „Coś w rodzaju miłości” oraz „Kwiat paproci”, wystawionego na koniec „TRANS/MISJI”.

- Wychodząc od obrazu, od wizualizacji, będziemy tworzyć nowy dramat, który „napisze się” w czasie spektaklu – wyjaśnia Łyko. - Dramat będzie „pisał się” poprzez aktora, który będzie opowiadał co czuje, a potem wejdzie w kontakt z widzem. Spektakl zakończy się napisanym dramatem – opowiada Łyko.

W swoich późniejszych działaniach, już po festiwalu Martyna Łyko planuje spotkania studentów i absolwentów wydziałów reżyserii z pisarzami (wzorowane na brytyjskim teatralnym „speed datingu”), które staną się impulsem do kreatywnego tworzenia sztuk teatralnych. Te spotkania rozwijałyby się we współpracy z zespołem teatralnym i byłyby otwarte dla widzów.

Co czeka widzów w nowym sezonie 2018/2019?

Pierwszą premierą w nowym sezonie artystycznym 2018/2019 był spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery, który wystawiono już 26 sierpnia, podczas „TRANS/MISJI”. Sztuka opowiada o skomplikowanych relacjach polsko – ukraińskich. Na październik zaplanowano premierę sztuki „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” (scenariusz i reżyseria Beniamin Bukowski), a na listopad spektaklu „Sztuka” Yasminy Rezy - opowieść o przyjaźni trzech mężczyzn w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Na sylwestra teatr przygotował premierę sztuki „Anioły nie umierają – Marlene Dietrich”. Widzowie usłyszą w niej kilkanaście piosenek, przetłumaczonych na język polski. W rolę piosenkarki wcieli się Mariola Łabno – Flaumenhaft. Reżyserem przedstawienia będzie Jan Szurmiej. Dużym przedsięwzięciem będzie bez wątpienia adaptacja „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Cezarego Ibera, zaplanowana na marzec.

Teatr planuje także kolejne „wyjście w przestrzeń”. Pod koniec kwietnia w jednej z rzeszowskich „klimatycznych knajp” odbędzie się premiera spektaklu usnutego na początkach zespołu Blackout. Sztuka pt. „Kiedy byłem małym chłopcem”, której autorem i reżyserem będzie Tomasz Man, przedstawi historię (nie tylko muzyczną) Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.

W czerwcu, na scenie „Teatru Wędrownego” publiczność obejrzy ostatnią premierę - „Fantastyczne przygody barona Mϋnchhausena” w reżyserii Martyny Łyko.

Teatr tradycyjnie chce także zorganizować Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe, które odbędą się w lutym.

Nowy sezon zakończy się wcześniej, ponieważ teatr czeka rozbudowa – powiększenie okna scenicznego, która potrwa od czerwca do października 2019.

Premiery spektakli:

Lwów nie oddamy” (26.08.2018, Duża Scena)
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

„Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” (12.10.2018, Szajna Galeria)
Scenariusz i reżyseria: Beniamin M. Bukowski

„Sztuka” (10.11.2018, Mała Scena im. Z. Kozienia)
Reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

„Anioły nie umierają – Marlene Dietrich” (31.12.2018, Mała Scena im. Z. Kozienia)
Reżyseria: Jan Szurmiej

„Mistrz i Małgorzata” (30.03.2019, Duża Scena)
Reżyseria: Cezary Iber

„Kiedy byłem małym chłopcem” (27.04.2019)
Reżyseria: Tomasz Man

„Fantastyczne przygody Barona Münchhausena” (01.06.2019, Teatr Wędrowny)
Reżyseria: Martyna Łyko

Inne wydarzenia:

VI Najazd Awangardy na Rzeszów (16.10.2018)

05. Festiwal Nowego Teatru – 57. Rzeszowskie Spotkania Teatralne (19–24.11.2018)

XXV Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe (8–10.02.2019)

TRANS/MISJE – Zip Międzynarodowy Festiwal Sztuk (sierpień 2019)

WIDEO: Rzeszów Breakout Days. Wspólnie zagrali dla Nalepy

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto