Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięć powodów, dla których warto jeść ryby

Agata Markowicz
1. zawierają bogactwo pierwiastków niezbędnych dla zdrowia Mięso rybie zawiera sporo bardzo wartościowego i łatwo przyswajalnego białka, tłuszczów, witamin i minerałów.

1. zawierają bogactwo pierwiastków niezbędnych dla zdrowia
Mięso rybie zawiera sporo bardzo wartościowego i łatwo przyswajalnego białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Jeśli chodzi o witaminy, najwięcej jest z grupy A, D, E i z grupy B. Z minerałów – odnajdziemy w nich fosfor, siarkę, potas, chlor, sód, magnez, wapń, żelazo. Z mikroelementów – cynk, miedź, mangan, jod.

2. dostarczają niezbędnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)
Najwięcej NNKT zawiera mięso ryb morskich, zwłaszcza gatunków bardzo tłustych, takich jak łosoś, makrela, szprot, sardynka, śledź.
NNKT to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Usprawniają pracę mięśnia sercowego, zwalniają rozwój zmian miażdżycowych, zmniejszają skłonność do powstawania zakrzepów, obniżają poziom lipidów w osoczu krwi, normalizują ciśnienie krwi. Wywierają także dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, zapobiegają starczej demencji i chorobie Alzheimera.
Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 wykazują zdolność hamowania procesów nowotworowych, łagodzenia intensywności reakcji alergicznych i zapalnych.

3. chronią przed osteoporozą
Spożywanie ryb, zwłaszcza morskich, doskonale wpływa na proces równowagi hormonalnej naszego organizmu i regulację czynności układu odpornościowego. Ma także bezpośredni wpływ na stan naszego uzębienia i kości (chroni przed osteoporozą).

4. są małokaloryczne i lekkostrawne
Mięso ryb jest lekkostrawne i nie obciąża przewodu pokarmowego. Powinny sięgać po niego – zamiast mięsa – wszystkie osoby odchudzające się. 100 g morszczuka, dorsza albo mintaja to zaledwie 80 kcal. Oczywiście ta wartość rośnie, w zależności, w jaki sposób ryba zostanie przygotowana do jedzenia, Najmniej ma przygotowana na parze, gotowana w wodzie, pieczona i grillowana (w folii aluminiowej). Taka obróbka nie pozbawia ryby witamin, które podczas gotowania uciekają do roztworu wodnego i zostają zabijane podczas smażenia na tłuszczu.

5. potrafi zadowolić najbardziej wybredne podniebienia
Z powodzeniem można przyrządzić z nich danie główne na obiad albo kolację. Stanowią bardzo dobrą przekąskę, nadają się także jako składnik do surówek i sałatek. Ryby to także świetna alternatywa w codziennych posiłkach dla dzieci, kobiet w ciąży, osób chorych i rekonwalescentów.

Jeśli nie lubisz ryb, sięgnij po tran
Radzi Barbara Pelczar, specjalista w zakresie mikrobiologii klinicznej, od lat zajmuje się optymalnymi technikami żywienia:

Idealnie byłoby jadać ryby dwa, trzy razy w tygodniu (po 12-15 dag ryby na jeden posiłek). Sięgajmy po różne gatunki ryb, choć trzeba pamiętać, że najwięcej zdrowego tłuszczu zawierają ryby morskie; od czasu do czasu serwujmy sobie także kawior. Polacy jedzą za mało ryb, bo w polskiej kuchni nie ma takiej tradycji, ale są i tacy, którzy po prostu ryb nie lubią. Bynajmniej nie nalegam wtedy, aby się do nich zmuszać. Radzę jednak, w trosce o swoje zdrowie, sięgnąć po tran. Najlepiej w kapsułkach.
Tran zawiera bardzo potrzebne, a niestety rzadko dostarczane organizmowi ludzkiemu tłuszcze (wielonienasycone Omega 3), które zmniejszają ryzyko tworzenia zakrzepów, łagodzą stany zapalne, obniżają ryzyko zachorowań na nowotwory, przynoszą ulgę w bólach artretycznych.
Tran w kapsułkach kupimy w każdej aptece. Polecam szczególnie ten z całych ryb. Liczbę kapsułek dawkować według przepisu na opakowaniu.

Wartości odżywcze ryb (w porcji 100 g)

DORSZ: białko — 16,5 proc.; tłuszcz – 0,3 proc.; wartość kaloryczna — 70 kcal
FLĄDRA: białko — 16,6; tłuszcz — 1,8; wartość kaloryczna — 84
HALIBUT: białko – 20,1; tłuszcz — 1,9; wartość kaloryczna – 99
MORSZCZUK: białko — 17,2; tłuszcz — 2,2; wartość kaloryczna — 90
ŚLEDŹ ŚWIEŻY: białko – 16,3; tłuszcz – 10,7; wartość kaloryczna – 162

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto