18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Mniszchów w Dukli - Muzeum Historyczne

red.
Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli
Dziedzińca pałacu w Dukli strzegą dziś działa przeciwlotnicze, haubice, czołg T-34 i słynna „Katiusza”. Skansen broni ciężkiej upamiętnia operację karpacko-dukielską z 1944 r., kiedy lesiste wzgórza Beskidu Niskiego były areną ciężkich walk, toczonych przez dziesiątki tysięcy żołnierzy.

Militaria są też motywem przewodnim ekspozycji Muzeum Historycznego – Pałacu w Dukli. W salach wystawowych odnajdziemy nie tylko pamiątki z ostatniej wojny, ale też cenne eksponaty z okresu największych operacji wojskowych w dziejach Galicji, prowadzonych od grudnia 1914 r. do maja 1915 r. Walka szła o opanowanie przełęczy karpackich, w tym bardzo silnie bronionej Przełęczy Dukielskiej. Do tamtych czasów nawiązuje wystawa „Józef Piłsudski - życie i działalność na tle polskiego czynu zbrojnego i niepodległościowego”, na której znalazło się też miejsce na pamiątki po dukielskich uczestnikach walk II Brygady Legionów o Karpaty Wschodnie.

Pierwsze, bardzo skromne muzeum w odbudowywanym ze zniszczeń wojennych zespole pałacowo-parkowym otworzyło swoje podwoje w 1964 r. Ekspozycja broni i ekwipunku żołnierskiego odnalezionych na dukielskich polach bitewnych mieściła się się na parterze oficyny południowej. Od 1972 r. placówka nosiła nazwę Muzeum Braterstwa Broni w Dukli, a po przejęciu od Skarbu Państwa 11-hektarowego parku i scaleniu kompleksu na powrót w jeden organizm – Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli (1991 r.).

Obecny wygląd pałacu jest pochodną generalnej przebudowy, jaką od 1875 r. rozpoczęła tutaj rodzina Męcińskich. Wprowadzone przez nich zmiany zatarły oryginalne cechy późnobarokowej rezydencji magnackiej typu “entre cour et jardin” (między dziedzińcem a ogrodem), którą do XVIII-wiecznej świetności doprowadził ród Mniszchów. Wzorując się na modzie francuskiej przekształcili oni dawną fortyfikację bastionową w założenie pałacowo-parkowe. W latach 1764-1778 rezydencja należała do ważnych ośrodków życia kulturalnego, towarzyskiego i politycznego w ówczesnej Polsce. Duszą środowiska była utalentowana muzycznie i artystycznie Amalia Mniszchowa, żona marszałka nadwornego koronnego Jerzego Augustyna Wandalina. Marszałkowi zawdzięczał pałac swoje nowe oblicze. Podwyższony o jedną kondygnację, nakryty mansardowym dachem wzbogacił się o oficyny wzniesione w miejscu dawnych bastionów. Malowniczości dodawał mu francuski park z trzema basenami wodnymi.

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, 38-450 Dukla, ul. Trakt Węgierski 5, tel. 13 433 00 85, e-mail: [email protected]. Zwiedzanie: październik - kwiecień - w godz. 10.00-15.00, maj - wrzesień - w godz. 10.00-17.30. Bilety: normalny - 6 PLN, ulgowy - 3 PLN.

Zobacz:**zamek w Lesku**

10 najatrakcyjniejszych Waszym zdaniem zamków i pałaców na Podkarpaciu - wyniki głosowania

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto