Orszak Trzech Króli w tym roku przejdzie ulicami tylko nielicznych miejscowości Podkarpacia

Monika Sroczyńska
Monika Sroczyńska
Klaudia Oronowicz
Klaudia Oronowicz
Polska Press
Udostępnij:
W tym roku, z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, wiele miejscowości Podkarpacia zrezygnowało z uroczystych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli przejdzie m.in. ulicami Dębicy, Jasła i Mielca. Nie pojawi się natomiast w Krośnie, Przemyślu i Rzeszowie. Tu obchody będą miały bardziej kameralny charakter.

Spis treści

Uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli

- Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana świętem Trzech Króli, należy do najstarszych uroczystości chrześcijańskich. Była obchodzona już w III wieku na Wschodzie, a potem w całym Kościele. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali także Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie – 25 grudnia i Objawienie Pańskie – 6 stycznia. Wspólnym mianownikiem tych świąt jest dobroć Boga, który przychodzi do każdego człowieka

- historię obchodzonego święta przypomina ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii diecezjalnej w Rzeszowie.

W XIX wieku w Hiszpanii chrześcijanie zaczęli organizować barwne orszaki, by uroczyście i z entuzjazmem za tę Bożą dobroć dziękować. W Polsce Orszaki Trzech Króli mają o wiele krótszą tradycję, ale cieszą się coraz większa popularnością. Pierwsze jasełka organizowano w stolicy już w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2009 i 2010 orszaki odbyły się w Warszawie i Toruniu. W 2011 z powodu ustanowienia 6 stycznia dniem wolnym od pracy zainteresowanie orszakami znacznie wzrosło. Orszaki odbyły się wówczas w 6 miastach. W kolejnym roku w 24 miejscowościach, w 2013 w 92 miejscowościach w Polsce, a w 2014 w 177. Wzięło w nich udział ponad 700 tys. osób.

- Warto podkreślić, że Orszaki Trzech Króli, mają jednoczyć społeczeństwo, co się chyba udaje. Widać to po ogromnej frekwencji, w 2019r. w orszaku w Rzeszowie uczestniczyło ok. 20 tysięcy osób - mówi ks. Tomasz Nowak. Choć jak podkreśla, to najpierw przypomnienie wydarzeń znanych z Ewangelii, jak Mędrcy przybyli ze Wschodu i złożyli Jezusowi dary.

Uczestnicy orszaku zatrzymują się przy rozstawionych po drodze małych scenach, na których mogą zobaczyć krótkie przedstawienia teatralne przypominające o najważniejszych wydarzeniach z historii narodzenia Jezusa Chrystusa. Kulminacją jest oddanie pokłonu przez Trzech Króli.

- Takie przedstawienie pomaga w przeżyciu tajemnicy Bożego Narodzenia, pomagają też wspólnie śpiewane kolędy – podkreśla rzecznik rzeszowskiej kurii.

Orszaki odwołane. Kameralne obchody święta Trzech Króli w parafiach

W Rzeszowie, podobnie jak w 2021 r., z powodu pandemii koronawirusa orszak został odwołany. Podobnie sytuacja wygląda w Jarosławiu. Ulicami miasta nie przejdą Orszaki Trzech Króli, które spotykały się na Rynku. Podobnie jak w ubiegłym roku jest to związane z pandemią COVID-19. 6 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się jednak „Wspólne kolędowanie z postaciami historycznymi”

w kościele p.w. Chrystusa Króla w Jarosławiu, gdzie przed laty zrodził się pomysł organizacji barwnych orszaków. Będą w nim uczestniczyć osoby w strojach historycznych polskich królów i rycerzy. Wierni, którzy przyjdą na wspólne kolędowanie otrzymają orszakowe śpiewniki, a dzieci korony królewskie.

Według tego samego schematu odbędą się uroczystości w Boguchwale, gdzie do kościoła p.w. św. Stanisława przejdzie Mini Orszak, a po mszy św. Będzie miało miejsce Orszakowe Kolędowanie z ZPiT Kompanija.

Mini Orszak Trzech Króli przejdzie także w Przemyślu. Z powodu koronawirusa, orszak odbędzie się w formie symbolicznej i z zachowaniem zasad sanitarnych. 6 stycznia o godz. 11.30 celebrowana będzie msza święta w Archikatedrze Przemyskiej, której przewodniczyć będzie arcybiskup Adam Szal. Później uczestnicy nabożeństwa przejdą pod szopkę w Rynku Starego Miasta, gdzie wspólnie będą kolędować. Wspólne kolędowanie będzie miało miejsce także 5 stycznia o godzinie 18.00 w sali Zamku Kazimierzowskiego.

Tradycyjnego Orszaku Trzech Króli nie będzie także w Krośnie, które już w 2014 roku dołączyło do setek miejscowości w naszym kraju, w których organizowane były uroczyste jasełka. Tradycja była kontynuowana w kolejnych latach, ulicami miasta przechodziły tłumy. Z powodu epidemii koronawirusa orszak nie odbył się w 2021 roku. Podobnie będzie w roku bieżącym. Parafia p.w. św. Piotra i św. Jana z Dukli, skąd wyruszał rokrocznie krośnieński orszak, zaprasza na Jasełka po mszy św. o godz. 11.30 (w dolnym kościele).

W Wielopolu Skrzyńskim uroczystość będzie można oglądać online. Orszak i pokłon odbędą się w kościele przy udziale nielicznej grupy wiernych. Parafia zadbała jednak o to, by wierni mogli uczestniczyć w uroczystości drogą elektronicznego przekazu. Tu także będzie miał miejsce koncert kolęd.

W Sędziszowie Małopolskim także odwołano barwne uroczystości na ulicach miasta. - Tego dnia młodzież z Ruchu Światło-Życie po każdej mszy świętej będzie rozprowadzać kadzidło i kredę. Zebrane ofiary posłużą celom formacyjnym młodych - czytamy w komunikacie na stronie Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Uroczyste Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami Dębicy, Mielca, Jasła i Czudca

W Mielcu uroczysty orszak przejdzie ulicami miasta po raz piąty. Rozpocznie się mszą św. w Bazylice Św. Mateusza o godz. 12.30, a po niej około 13.30 wyruszy ulicą bł. Ks. Romana Sitki, Kościuszki do Rynku, gdzie będzie miał miejsce uroczysty pokłon Trzech Króli oraz występ Mieleckiej Orkiestry Dętej.

W Jaśle w kościele Ojców Franciszkanów mszą o godzinie 12. rozpoczną się tradycyjne obchody święta Trzech Króli. Później nastąpi przemarsz ulicami miasta do kościoła farnego, gdzie nastąpi uroczysty pokłon i zakończenie orszaku. Tu tez odbędzie się wspólne kolędowanie z Kapelą Ludową Trzcinicoki.

W Dębicy Orszak Trzech Króli organizowany jest już po raz ósmy. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. mszą świętą w kościele p.w. Ducha Świętego. Po nabożeństwie Trzej Królowie poprowadzą mieszkańców do Świętej Rodziny ulicami: Chopina, Ks. Nosala i Jana III Sobieskiego, aż do Rynku. Tu nastąpi pokłon Trzech Króli i zakończenie uroczystości.

W Czudcu natomiast zarówno rozpoczęcie, jak i zakończenie Orszaku Trzech Króli będzie miało miejsce w kościele parafialnym. Tu msza święta będzie celebrowana o godzinie 12.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Orszak Trzech Króli w tym roku przejdzie ulicami tylko nielicznych miejscowości Podkarpacia - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie