Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to wiele korzyści dla pacjenta. Są dokładniejsze, minimalizują urazy

Urszula Sobol
Urszula Sobol
K. Kapica
Od grudnia 2022 roku robot da Vinci jest już na stałe w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Dzięki temu wykorzystywany jest na bloku operacyjnym codziennie.

206 onkologicznych operacji urologicznych - raka gruczołu krokowego i ginekologicznych - raka trzonu macicy, w asyście robota da Vinci (odpowiednio 191 operacji urologicznych i 15 operacji ginekologicznych), przeprowadzono w 2022 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). W skali całego kraju stawia nasz ośrodek w ścisłej czołówce.

Mnóstwo korzyści dla pacjenta

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci mają wiele korzyści dla pacjenta. Są dokładniejsze, minimalizują urazy, zmniejszają ilość powikłań, skracają czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zmniejszają ryzyko infekcji, dają szansę na szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej. W USK w Rzeszowie realizowane są zabiegi onkologiczne w dziedzinie: urologii - rak gruczołu krokowego i ginekologii - rak trzonu macicy i w niedalekiej przyszłości - chirurgii (zespół jest w trakcie szkolenia).

- Każdy pacjent, który kwalifikuje się do leczenia operacyjnego może być zoperowany z użyciem robota - tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

Dodaje, że niekiedy pojawiają się przeciwwskazania.

- Dyskwalifikowani są pacjenci, którzy ze względu na przebyte choroby nie mogą być operowani w pozycji z głową bardzo nisko do dołu. A taka pozycja musi być przyjęta podczas operacji w asyście robota da Vinci. - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Robot na stałe w szpitalu

Od grudnia 2022 roku robot da Vinci jest już na stałe w USK w Rzeszowie (wcześniej dostępny był jedynie przez 8 dni w miesiącu). Dzięki temu, codziennie jest wykorzystywany jest na bloku operacyjnym. Daje to pewność, że kolejka, w której w tym momencie czeka kilkadziesiąt osób, szybko się skraca.

Przy wykorzystaniu robota leczeni są również pacjenci spoza województwa podkarpackiego.

W tym roku w asyście robota da Vinci wykonano już w sumie 44 operacje onkologiczne; 32 urologiczne - raka gruczołu krokowego i 12 ginekologicznych - raka trzonu macicy.

Jest to również możliwe dzięki powiększeniu się zespołu certyfikowanych operatorów i asystentów, który obecnie tworzą urolodzy: dr n. med. Janusz Ławiński, dr n. med. Paweł Wisz, asysta - lek. Jakub Kempisty oraz ginekolodzy: prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz i asysta - lek. Anna Bogaczyk.

W trakcie szkoleń i coraz bliżej certyfikacji jest kolejny zespół, który tworzą chirurdzy onkologiczni.

Ratujące życie operacje w asyście robota da Vinci w USK w Rzeszowie, przeprowadzane są bezpłatnie, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Potrzebujesz więcej informacji?

Wszelką pomoc i informacje można uzyskać w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie:

Możliwa rejestracja pacjentów od poniedziałku do piątku od 09:00 do 14:00 tel.: 17 866 62 68, e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci to wiele korzyści dla pacjenta. Są dokładniejsze, minimalizują urazy - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto