Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrody Bernardyńskie w Rzeszowie idą pod opiekę miasta. Zakonnicy nie są w stanie ich utrzymywać

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Ogrody Bernardyńskie przechodzą pod opiekę miasta. Właścicielami nadal pozostają zakonnicy
Ogrody Bernardyńskie przechodzą pod opiekę miasta. Właścicielami nadal pozostają zakonnicy
Teren w sercu Rzeszowa znany jako Ogrody Bernardyńskie przechodzi pod opiekę władz miasta. Taką decyzję podjął zakon Bernardynów. Dowiadujemy się, że zakonnicy nie są w stanie utrzymywać ogrodów, bo jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

- W planach mamy organizowanie w tym miejscu różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym, na przykład wystaw plenerowych czy koncertów. Jest to bardzo cenny teren w samym centrum miasta, więc jak najbardziej nadaje się do tego typu przedsięwzięć

- mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Umowa pomiędzy władzami Rzeszowa a zakonnikami została podpisana końcem kwietnia, teraz pracownicy ZZM odbierają elementy ogrodów. Teraz w gestii miejskich służb będzie dbanie o zieleń oraz małą architekturę w Ogrodach Bernardyńskich.

Ogrody Bernardyńskie pod opieką miasta. Utrzymanie było zbyt kosztowne dla zakonników

Zakonnicy przekazali nam, że powodem oddania ogrodów pod opiekę miasta są bardzo wysokie koszty utrzymania terenu. Co więcej, duchowni chcą, by obszar służył mieszkańcom miasta.

- Temat przejęcia przez miasto Ogrodów Bernardyńskich pojawiał się już wcześniej, ale nie było to możliwe, gdyż zostały one wybudowane z wykorzystaniem środków unijnych i w związku z trwałością projektu nie wchodziło to w grę - mówi pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Miasto zadba również o to, by w ogrodach był porządek. W ostatnim czasie okoliczni mieszkańcy skarżyli się, że na terenie należącym jeszcze do Bernardynów gromadzi się młodzież, głośno się zachowuje i pozostawia po sobie odpady. Teraz obiekt ma być odpowiednio nadzorowany przez Straż Miejską.

Tereny ogrodów przekazane przez zakonników władzom miasta nie obejmują Pomniku Czynu Rewolucyjnego. Bernardyni stali się właścicielami ogrodów w 2006 roku za sprawą uchwały miejskich radnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto