Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oficjalne dane potwierdzają: Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku w Rzeszowie i na Podkarpaciu. A co z cenami?

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Mamy już wiosnę 2023 roku i wstępne dane zostały oficjalnie potwierdzone. Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania w Rzeszowie i na Podkarpaciu zarówno na koniec ubiegłego roku, jak i w pierwszych miesiącach br. Jeśli chodzi o ceny to w opinii ekspertów pozostają one praktycznie na tym samym poziomie.

Spis treści

W Rzeszowie o 16,4 proc. więcej mieszkań

Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń–grudzień 2022 r. w Rzeszowie wbrew niektórym zapowiedziom i przewidywaniom miało się w sumie nieźle. W ciągu całego 2022 r. w stolicy Podkarpacia oddano do użytkowania 3134 mieszkania to jest o 16,4 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Z tego budownictwo przeznaczone na sprzedaż lub wynajem stanowiło w Rzeszowie 93,9 proc. ogółu oddanych mieszkań – wynika z najnowszego „Biuletynu Statystycznego Rzeszowa” – jest to wspólne opracowanie Urzędu Statystycznego w Rzeszowie z Narodowym Bankiem Polskim oraz Urzędem Miasta Rzeszowa.

W woj. podkarpackim też więcej

W całym woj. podkarpackim udział budownictwa indywidualnego jest oczywiście znacznie większy, ale ogólne dane także tu nie są złe. Według wstępnych danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie w styczniu 2023 r. przekazano do użytkowania 902 mieszkania o łącznej powierzchni 98,7 tys. mkw. Liczba nowo wybudowanych mieszkań w naszym regionie, w porównaniu ze styczniem 2022 r., wzrosła o 61 lokali. Tylko w styczniu 2023 r. w budownictwie indywidualnym oddano do użytkowania 568 mieszkań (to o 48 więcej niż w styczniu 2022 r.), a w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem przekazano 334 mieszkania (o 154 więcej). W pozostałych formach budownictwa m.in spółdzielczym nie odnotowano efektów.

Na początku roku Bieszczady na czele

Warto wiedzieć, że wyniki budownictwa mieszkaniowego w poszczególnych miastach i powiatach podkarpacia różnią się znacząco. Potwierdzają to najnowsze dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. W okresie styczeń–luty 2023 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania w odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. odnotowano w jedenastu powiatach, w tym największy w powiecie bieszczadzkim 4,5-krotny, następnie leskim (ponad 2,5-krotny) oraz stalowowolskim (prawie 2,5-krotny).

W Krośnie słabo (na razie)

Natomiast spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania w dwóch pierwszych miesiącach br. wystąpił w czternastu powiatach, w tym największy w Krośnie o 98% (np. styczniu br. w Krośnie nie oddano do użytku żadnego mieszkania), następnie w Przemyślu odnotowano spadek o 80,8% , (w styczniu br. w Przemyślu oddano 7 mieszkań) i powiecie dębickim spadek o 37,1%.

W Rzeszowie już w br. 243 mieszkania

W liczbach bezwzględnych najwięcej mieszkań w br. oddano do użytkowania w Rzeszowie, bo 243, następnie w powiecie rzeszowskim 186 i pow. mieleckim 121 mieszkań. Początek roku nie był najlepszy dla Krosna i Przemyśla, gdzie w okresie styczeń–luty br. przekazano najmniej lokali do użytku, tj. odpowiednio 4 i 10 mieszkań.

Co w przyszłości - kto oprócz Krosna nadrobi dystans?

Powyższe dane dotyczące Podkarpacia są ciekawe, ale często się zmieniają diametralnie. Tak najprawdopodobniej będzie też w tym roku. Wynika to z liczby mieszkań, na realizację których wydano już pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym
w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. To są wskazania, w których miastach i powiatach, wkrótce rozpocznie się budowa nowych mieszkań.

Już wiadomo, że liczba ta wzrosła w odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r. w 10. powiatach woj. podkarpackiego, w tym najbardziej w Krośnie - bo ponad 10-krotnie, następnie w Rzeszowie (prawie 4,5-krotnie) i pow. jasielskim (ponad 2-krotnie).

Natomiast spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym odnotowano w 15. powiatach, w tym największy w Tarnobrzegu – o 96,3%, następnie w powiecie przemyskim – o 91,2% i przeworskim – o 56,2%.

Jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to najwięcej mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w Rzeszowie aż 971, następnie w pow. mieleckim (327) i rzeszowskim (215). Najmniej zaś w Tarnobrzegu tylko 1 oraz w Przemyślu i pow. bieszczadzkim - po 10.

Ceny będą spadać czy wzrosną

Jak wspomnieliśmy ceny mieszkań zdaniem ekspertów pozostają one praktycznie na tym samym poziomie. Z danych NBP wynika, że w ciągu ostatniego roku ceny w Rzeszowie wzrosły o ok. 10 proc. Jeśli chodzi o rynek pierwotny ceny ofertowe na przełomie 2022/2023 r. ustabilizowały się ok. kwoty 8,8 tys. zł za 1 mkw., a ceny transakcyjne były niższe o ok 10 proc. czyli na poziomie 8 tys. zł za 1 mkw., ale bez wyraźnych oznak do spadku.

W większych miastach kraju jest podobnie. Np. z danych portalu RynekPierwotny.pl, w Gdańsku i Katowicach średnia cena metra kwadratowego nieznacznie spadła drugi miesiąc z rzędu - w styczniu o 1 proc., a w lutym o 2 proc.

W Krakowie i Łodzi ceny utrzymują się od stycznia. W Warszawie natomiast pojawiły się podwyżki, nawet o 5 proc., ale jest to efektem pojawienia się na stołecznym rynku większej liczby droższych mieszkań.

Na rynku wtórnym w Rzeszowie ceny ofertowe na przełomie 2022/2023 r. oscylowały blisko kwot 8,6 - 8,7 tys. zł za 1 mkw., a ceny transakcyjne były też niższe i na poziomie 8 tys. zł za 1 mkw. z lekką tendencją spadkową pod koniec ub.r. Warto dodać, że ceny te mają charakter orientacyjny. Np. na os. Baranówka średnia cena na koniec ub.r. wyniosła 7352 zł za mkw., na Staromieściu 9200 zł/mkw., a na Zalesiu 8430 zł/mkw.

Wg. ekspertów na krajowym rynku luty był trzecim miesiącem stabilizacji cenowej. W Krakowie i Wrocławiu średnia wzrosła zaledwie o 1 proc., a w Katowicach 2 proc.

Znawcy rynku nieruchomości nie chcą przewidywać kształtowania się cen w przyszłości. Popyt, dostępność kredytów, droższe materiały i wyższe płace mają przełożenie na ceny mieszkań. Zauważają, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi wzrosło. Wiele osób wiąże nadzieje z kredytem 2 procent na zakup pierwszego mieszkania dla osób do 45. roku życia. Ceny materiałów i robocizny raczej nie spadają. Więc deweloperzy nie mają większej ochoty na obniżanie cen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oficjalne dane potwierdzają: Wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku w Rzeszowie i na Podkarpaciu. A co z cenami? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto