18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnawiamy perły architektury w Rzeszowie

Anna Kordecka
Filharmonia w Rzeszowie, Sala Główna
Filharmonia w Rzeszowie, Sala Główna Grupa Nowy Styl
Coraz więcej obiektów powstałych w II połowie XX wieku nie spełnia założonych funkcji. Jedną z wzorowych modernizacji ostatnich lat przeprowadzono w Rzeszowie, w budynku Filharmonii wybudowanej na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku.

Historia funkcjonowania gmachu Filharmonii w Rzeszowie rozpoczyna się w styczniu 1974 roku. To wtedy otwarto nowoczesny obiekt, powstały według zwycięskiego projektu, wyłonionego w konkursie architektonicznym. Jego autorami byli słynni warszawscy architekci - „Tygrysy” (Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki), a sala koncertowa Filharmonii na 800 osób zyskała sławę jednego z najlepszych tego typu obiektów w Polsce.

- Przez kolejnych ponad 30 lat Filharmonia nie była gruntownie remontowana, natomiast zmiana przepisów przeciwpożarowych spowodowała, że Filharmonia w takim stanie nie mogła już funkcjonować
– mówi Paweł Stochmal, dyrektor techniczny Filharmonii Podkarpackiej. – Remont z gruntowną przebudową miał obejmować również dostosowanie obiektu do różnych form artystycznych, jednak najważniejszą kwestią od początku była akustyka, która do tej pory cieszyła się dużym uznaniem wśród melomanów i znawców muzyki w Polsce.

Projekt przebudowy miał za zadanie pogodzić te założenia. Jego autorzy – architekci z firmy projektowej KKM Kozień Architekci wyjaśniają w filmie swoje podejście do zastanego obiektu oraz koncepcję przebudowy pod kątem oczekiwań współczesnych użytkowników.

- _Wyjątkowe walory formalne obiektu stanowiły dla nas pretekst do pewnego, dla nas szczególnego i nowego, podejścia do ingerencji w przestrzeń – jego, miasta, wnętrza. Przyjęliśmy założenie, że nie chodzi o to, aby pokazać siebie, wprowadzić coś zupełnie nowego, ale żeby ducha architektury, która już została nieco zakurzona, odkryć na nowo, na nowo odnaleźć _– mówi dr arch. Katarzyna Kozień – Woźniak.

Architekci przyjęli trzy podstawowe sposoby postępowania – inne dla sali koncertowej, inne dla kameralnej, jeszcze inne dla przestrzeni publicznych (szatnie, hole, foyery). Remont został zakończony w 2010 roku. Rezultat pokazuje film, do którego zdjęcia zostały zrealizowane w marcu br. W powstaniu filmu wzięli udział producencie wyposażenia wnętrz - rozwiązań, które pomogły Filharmonii odzyskać swoją świetność.

Należy do nich krośnieńska Grupa Nowy Styl, dostawca foteli audytoryjnych Oscar oraz krzeseł i kanap do pomieszczeń administracyjno-biurowych, LUG Light Factory dostawca oświetlenia sal i przestrzeni publicznych, a także firma ML System – wykonawca baterii słonecznej na szklanej wiacie przed budynkiem, produkującej energię m. in. dla parkingu podziemnego. Nowoczesne produkty pozwoliły odzyskać wnętrzom Filharmonii dawny blask i funkcję. Przykładem są właściwości akustyczne foteli Oscar, dzięki którym sala kameralna może gościć dziś wspaniałe koncerty.

Zdaniem architektów z firmy KKM Kozień „mimo wszystko istnieje coś takiego jak ponadczasowość dobrej architektury. (…) Tym walorem, który tak naprawdę trwa, jest gra brył w świetle”.

- Jeżeli istnieje szansa, żeby te obiekty udało się zachować dla następnych pokoleń jako
znak czasów, w których powstawały, należy wszelkim wysiłkiem te obiekty dla potomności zachowywać
– podsumowuje dr arch. Marek Kozień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto