Szlaki nordic walking z Rzeszowa
Razem z Traseo przygotowaliśmy 3 szlaki nordic walking oddalone maksymalnie o 70 km od Rzeszowa. Zobacz, czy ścieżka polecana przez innych użytkowników Traseo jest ciekawa również dla Ciebie.
Zanim wyjdziesz, sprawdź, jaka będzie pogoda w Rzeszowie.
W sobotę 14 maja według prognozy pogody ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja zgodnie z najnowszymi prognozami pogody ma być 23°C w najcieplejszym momencie dnia. Nie powinno padać.
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Szlak Garncarski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,18 km
- Czas trwania marszu: 4 godz. i 44 min.
- Przewyższenia: 59 m
- Suma podejść: 18 m
- Suma zejść: 68 m
Trasę do marszu z Rzeszowa poleca Szlaki_Malopolski
W 2004 roku w ramach projektu „Medynia – gliniane złoża” realizowanego przez Gminę Czarna koło Łańcuta wyznaczono ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”. Liczy ona ok. 30 km i prowadzi do wszystkich obiektów powiązanych z tradycją garncarską, która zrodziła się tutaj w połowie XIX wieku. Turyści wybierający się na trasę szlaku mają do wyboru dwa warianty: pętlę małą o długości 13 km, albo dużą – 23 km.
Zagroda Garncarska powstała w XIX-wiecznych budynkach mieszkalnych, wyposażonych w ówczesne sprzęty oraz oryginalny piec do wypalania ceramiki. Jest ona pewnego rodzaju bazą szlaku, gdzie organizowane są warsztaty garncarskie oraz zajęcia ergoterapii, a także wiele innych, ciekawych wydarzeń kulturalnych np. Letnie Jarmarki Garncarski. W znajdującym się tu sklepiku można zaopatrzyć się w pamiątki nawiązujące do tutejszej tradycji garncarskiej. Przy Zagrodzie funkcjonuje także stworzona z myślą o turystach wypożyczalnia rowerów „SIWAK”, zaś usytuowana tuż obok Karczma „U Garncarzy” oferuje lokalne smakołyki.
Galeria Ludowej Rzeźby Ceramicznej Władysławy Prucnal utworzona w jej rodzinnym domu, to prawdziwy skarbiec glinianych zabawek, dzwoneczków, naczyń, rzeźb religijnych, a także dzieł nawiązujących do życia codziennego ludzi z pobliskich wsi. Prace artystki znajdują się również w zbiorach muzeów etnograficznych m.in. w Łodzi, Toruniu, Warszawie i Rzeszowie.
Wzniesiony w latach 1958-59 kościół pw. Nawiedzenia NMP udekorowany został mozaiką ceramiczną wykonaną przez lokalnych artystów. Zdobi ona prezbiterium, ambonę i chór. W nawach można zobaczyć wykonane w tej samej technice obrazy przedstawiające stacje Męki Pańskiej. Autorem aranżacji wnętrza jest prof. Jan Budziło z Krakowa, który swoją wizję oparł na regionalnej tradycji, a zrealizował ją, współpracując z takimi artystami jak: Władysława Prucnal, Edward Jurek, Józef Ożóg, Stefan Głowniak, Franciszek Kot, Andrzej Ruta, Jan Chmiel, Stefan Prucnal, Edward Prucnal, Jan Schodziński.
W Medyni warto zajrzeć do kilku pracowni artystycznych, gdzie można podziwiać wspaniałe dzieła związane z lokalną tradycją i kulturą. Są to pracownie: Barbary i Andrzeja Plizgów, Jana Jurka, Jana Grabarza, Jacka Golca oraz pracownia rodziny Jurków.
W kolejnej wiosce znajdującej się na szlaku – Zalesiu – można zregenerować siły, odpoczywając nad malowniczymi stawami, gdzie panuje idealna cisza, a cudowne widoki sprawiają, że człowiek nie chce opuszczać tego miejsca. Po chwili wytchnienia, kolejną atrakcją do zobaczenia jest tradycyjny piec do wypalania ceramiki siwej, który znajduje się w tej samej miejscowości.
W Czarnej można zatrzymać się w gospodarstwie Leśna Zagroda. Utworzona została ona na powierzchni 10 ha. Oferuje turystom nie tylko noclegi i idealne warunki do organizacji imprez, zabaw czy ognisk, ale także odpoczynek w kontakcie z przyrodą. Wyruszając dalej w drogę można, zobaczyć na szlaku okazałą Leśniczówkę w Czarnej wybudowaną w 1934 roku.
Doskonałym miejscem na krótki postój jest Park Matki Boskiej Jagodnej w Medyni Łańcuckiej. Liczne alejki, przy których rosną jagodowe krzewy, prowadzą do kapliczek z figurami ceramicznymi Matki Boskiej Jagodnej autorstwa Władysławy Prucnal. W upalne dni wędrowcy mogą ugasić pragnienie wodą ze znajdującej się tu studni, zaś miejscowe gospodynie z przyjemnością zaserwują gościom specjały jagodowej kuchni.
Przy odrobinie szczęścia w czasie wycieczki zwiedzający mogą zastać garncarza, który akurat wyjmuje z pieca gotowe naczynia, i zapytać go o każdą nurtującą ich kwestię dotyczącą tego rzemiosła.
Opracowanie: Ksenia Bołd
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl).
Nawiguj
Czy będzie dobra pogoda do marszu?
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Błądząc po Pogórzu cz. 10
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 36,08 km
- Czas trwania marszu: 9 godz. i 33 min.
- Przewyższenia: 376 m
- Suma podejść: 1 164 m
- Suma zejść: 1 245 m
Undress2 poleca trasę mieszkańcom Rzeszowa
Trasa miejscami wymagająca, piękne widoki, należy wziąć zaopatrzenie, bo sklep jest tylko na początku i końcu trasy, kilka ciekawych podejść
Nawiguj
To może Ci się przydać do nordic walking

eObuwie
Trekkingi CMP - Hapsu Wmn Nordic Walking Shoe 30Q9606 Nero/Gloss 84UE
Trekkingi CMP Hapsu Wmn Nordic Walking Shoe 30Q960…

Spokey
Spokey Kijki Do Nordic Walking Meadow Pomarańczowo-Niebieskie 927833

eObuwie
Trekkingi CMP - Hapsu Nordic Walking Shoe 30Q9607 Nero/Lead 62UG
Trekkingi CMP Hapsu Nordic Walking Shoe 30Q9607 Cz…

CRIVIT®
CRIVIT® Kijki do nordic walking, 2 sztuki
Opis produktu kijki do nordic walking wyjątkowo le…
🌲🌤️ Trasa nordic walking: Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Zdołga"
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,59 km
- Czas trwania marszu: 1 godz. i 5 min.
- Przewyższenia: 45 m
- Suma podejść: 192 m
- Suma zejść: 153 m
Faramka poleca trasę uprawiającym nordic walking z Rzeszowa
Ścieżka zlokalizowana jest na terenach Puszczy Sandomierskiej, a dokładniej w lasach państwowych Nadleśnictwa Kolbuszowa. Jest to teren gminy Kamień i sołectwa Podlesie. Nazwę ścieżki "Zdołga" zaczerpnięto od łąk leżących przy lesie, w których jest zlokalizowana.
Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza "Zdołga" przebiega wzdłuż istniejących duktów leśnych i jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, jak też rowerowej, a tym samym pozwala miło spędzić czas osobom, które cenią sobie bliski kontakt z przyrodą, a także aktywny wypoczynek. Trasa spacerowa liczy 4km, a wzdłuż ścieżki umieszczono miejsca przystankowe z ławkami i stołami, a także kilkanaście tablic szkoleniowych.
Załączony ślad oraz zdjęcia dotyczą trasy spacerowej. Rozszerzeniem jest "trasa sportowa".
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.