Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe miejsce w Beskidzie Śląskim. Poznaj ogród pełen słowiańskich legend i Bajkowy Szlak Utopca w Brennej

Klaudia Światowiec
Klaudia Światowiec
Utopiec, dość mroczna postać ze słowiańskiej mitologii, jest wesołą maskotką gminy Brenna. Będąc w Beskidzie Śląskim, warto zajrzeć do tej malowniczej miejscowości i poznać trochę miejscowych legend.
Utopiec, dość mroczna postać ze słowiańskiej mitologii, jest wesołą maskotką gminy Brenna. Będąc w Beskidzie Śląskim, warto zajrzeć do tej malowniczej miejscowości i poznać trochę miejscowych legend. Gmina Brenna
W Beskidzie Śląskim jest wiele magicznych miejsc – wspaniałe widoki, spokój i oddalenie od dużych miast sprzyjają wypoczynkowi. Pośród gór leży niewielka miejscowość Brenna, która opowiada nam historię o ludowych tradycjach regionu. Znajdziecie tu Bajkowy Szlak Utopca i wyjątkowy słowiański Ogród Bajek. Poznajcie to miejsce bliżej.

Spis treści

Beskid Śląski. Tu możesz uciec przed światem

Beskid Śląski to pasmo górskie na terenie Beskidów Zachodnich. To tu znajduje się Śląsk Cieszyński, historyczna kraina będąca kolebką śląskich górali. Oto region owiany tajemnicami i licznymi legendami, z dobrze rozwiniętą siecią tras turystycznych.

Możecie zdobyć najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego, czyli Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Baranią Górę (1220 m n.p.m.) i schronić się w najbardziej turystycznych miejscowościach regionu. Znajdziecie wśród nich Wisłę, Istebną, uzdrowiskowy Ustroń, Brennę i Szczyrk. Największym miastem jest Bielsko-Biała.

Brenna – wyjątkowe miejsce z ciekawymi tradycjami

Jedną z głównych turystycznych miejscowości Beskidu Śląskiego jest Brenna. Dojedziecie tu w ok. 1,5 h z Katowic i 2,5 h z Krakowa. Wieś leży w dolinie rzeki Brennicy i może się pochwalić wieloma szlakami turystycznymi. Wyjdziecie stąd łatwą trasą na Przełęcz Karkoszczonkę – rozpościerają się z niej wspaniałe górskie widoki.

Jak się okazuje, miejsce to owiane jest wieloma legendami – od wieków mieszkańcy opowiadają sobie o tajemniczych postaciach ze słowiańskiej mitologii, które zamieszkiwały niegdyś te rejony.

Bajkowy Szlak Utopca w Brennej – atrakcja dla dzieci w Beskidach

Jak dowiedzieliśmy się od Anety Mędrek z Informacji Turystycznej Gminy Brenna, po wsi krążą historie o tym, jakoby żyły tu kiedyś utopce – duchy ludzi, którzy zginęli w wodzie, znane z ludowych wierzeń. Jeśli ktoś podejdzie za blisko wody, utopiec mógłby wciągnąć tę osobę pod powierzchnię.

– Starsi mieszkańcy opowiadali, że kiedyś tutaj były utopce – mieszkały sobie w rzekach. Jeśli zobaczyło się piękną wodę i chciało się jej nabrać, to wtedy utopiec niby wciągał tę osobę do rzeki. – mówi pani Aneta.

Utopiec jednak w Brennej przybrał trochę przyjemniejszą formę. Stał się maskotką gminy – wyłoniono go niegdyś w konkursie. Mieszkańcy zdecydowali się na umilenie tej postaci i zaprezentowanie jej w pozytywny sposób – tak powstał Bajkowy Szlak Utopca.

Na Bajkowym Szlaku Utopca traficie na tablice z wesołymi historiami o Utopcu – miejscowej maskotce, która w Brennej bynajmniej nie jest negatywnym b
Na Bajkowym Szlaku Utopca traficie na tablice z wesołymi historiami o Utopcu – miejscowej maskotce, która w Brennej bynajmniej nie jest negatywnym bohaterem. Gmina Brenna
Bajkowy Szlak Utopca
Mapa-Turystyczna.pl

Trasa ma 8 km, rozpoczyna się w centrum i prowadzi obok zabytków wsi, czyli kościoła św. Jana Chrzciciela czy przez drewnianą Chatę Kowoliczka. Po drodze spacerujący znajdą tablice z bajkami o miejscowym Utopcu – tym miłym, dobrym duszku. To świetna atrakcja dla dzieci, która może pomóc rodzicom w zachęceniu młodych do wędrówek po szlaku. Oprócz bajkowych przygód zielonego stworka, trasa prowadzi przez malownicze miejscówki, w których w końcu można prawdziwie wypocząć.

Ogród Bajek w Brennej – z wizytą u słowiańskich postaci z legend

Bajkowy Szlak Utopca prowadzi do Chaty Grabowej – schroniska, z którego roztacza się piękny widok na okoliczne szczyty, czyli Równicę, Trzy Kopce Wiślańskie czy Czantorię. Można tu przysiąść i odpocząć, zjeść coś i… zanurzyć się w słowiańskiej mitologii.

Obok schroniska znajduje się wyjątkowy ogród – jego ozdobą są nie tylko liczne gatunki roślin, ale i drewniane figury przedstawiające postacie znane z wierzeń ludowych.

Figury są bardzo mocno zakorzenione w kulturze regionu Beskidów, jak mówi gospodarz obiektu, który opiekuje się ogrodem. To on jest pomysłodawcą Ogrodu Bajek – ta wyjątkowa przestrzeń miała być prezentem dla córki.

– Wpadłem na taki pomysł – a może by zrobić coś innego, coś, czego nigdzie tutaj nie widziałem – mówi gospodarz o początkach ogrodu. – Coś zapomnianego, bo niewiele osób zna jakiekolwiek postaci z mitologii słowiańskiej.

Efektem tych prac jest właśnie Ogród Bajek podzielony na 4 żywioły – wodę, ogień, ziemię i powietrze – gdzie każdym żywiołem opiekują się poszczególne figury bogów czy demonów słowiańskich. W centrum stoi najwyższa, ponad 3,5-metrowa postać Światowida.

Ogród Bajek podzielony jest na 4 żywioły. Każda strefa ma swoich opiekunów.
Ogród Bajek podzielony jest na 4 żywioły. Każda strefa ma swoich opiekunów. Gmina Brenna

Po ogrodzie prowadzą kamienne ścieżki, którymi turyści mogą spacerować, podziwiając widoki, naturę i niezwykłe historie regionu.

Kogo zobaczycie w Ogrodzie Bajek w Brennej? Na pewno traficie tu na Utopca, ale nie tak bajkowego, jak ten na szlaku. Zapytaliśmy gospodarza o tę postać.

– Gmina przedstawia go raczej jako opiekuna tych, którzy wędrują. Nie jest to jednak dobry duszek, a zły – tłumaczy gospodarz. – Żywioł wody przedstawiają negatywni bohaterowie, jednak to są te postacie, które tutaj się znajdowały. Tutaj pamiętają je ojcowie i ich potomkowie.

W Ogrodzie Bajek znajdziecie figury zatopione w słowiańskich legendach, również tych nieco przerażających. W sumie jest ich tu 15 – m.in. możecie spotkać się w Brennej z Chmurnikiem, Południcą, boginką Kupałą, Marzanną czy Dworowojem. Wstęp do ogrodu jest darmowy.

Gospodarz podkreśla, że miejsce ma przypominać turystom o zapomnianej historii, jest ciekawą atrakcją i podróżą w dawne wierzenia.

– Uważam, że to piękne, że można o czymś takim opowiedzieć swoim dzieciom i wnukom. Coś zostawić dla potomnych. – mówi.

Wspomina również o tradycjach obecnych kiedyś w regionie Beskidu Śląskiego. Podobno dawno, dawno temu przy każdej wieczerzy przy stole zostawiano wolne miejsce dla Domowoja – opiekuna ogniska domowego. Tradycja ta przetrwała jako chrześcijański zwyczaj związany z wigilią Bożego Narodzenia.

Zobacz wyjątkowe zdjęcie Ogrodu Bajek i Bajkowego Szlaku Utopca w Brennej:

Beskid Śląski – szczyty

Aby odetchnąć świeżym powietrzem i poobcować trochę z górską naturą, warto wybrać się w Beskid Śląski. To mniej oblegane miejsce niż popularne Tatry czy Karkonosze, a skrywa w sobie wiele perełek. Możecie wspiąć się na:

  • Przełęcz Karkoszczonkę,
  • Równicę,
  • Skrzyczne,
  • Baranią Górę,
  • Błatnią
  • i Klimczok.

Szlaki turystyczne wychodzą z małych, urokliwych miejscowości – po całodniowej wędrówce możecie schować się pośród gór i doświadczyć lokalnego kolorytu Śląska Cieszyńskiego. To raj dla piechurów, ale i narciarzy czy rowerzystów. Znajdziecie tu wieże widokowe, malownicze rzeki i zabytki – np. XVIII-wieczne kościółki.

Przez Beskid Śląski biegnie też najdłuższa trasa w polskich górach, czyli Główny Szlak Beskidzki. Swój początek ma w Ustroniu, a kończy się dopiero w Bieszczadach. Do lokalnych atrakcji należy np. ustroński Leśny Park Niespodzianek, gdzie zobaczycie sarny, dzikie ptaki czy nawet dziki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe miejsce w Beskidzie Śląskim. Poznaj ogród pełen słowiańskich legend i Bajkowy Szlak Utopca w Brennej - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto