Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niekorzystne dane demograficzne dla Podkarpacia. Przybywa stulatków, rodzi się mniej dzieci

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Podkarpacie się starzeje. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano w całym województwie, także w Rzeszowie, minusowy przyrost naturalny.
Podkarpacie się starzeje. W pierwszym półroczu tego roku odnotowano w całym województwie, także w Rzeszowie, minusowy przyrost naturalny. Polska Press
Rośnie liczba 100-latków na Podkarpaciu. Jest ich 122 osoby. Natomiast przyrost naturalny spada. W tym roku był najniższy od momentu utworzenia województwa podkarpackiego w 1999 roku.

Informację o liczbie stulatków podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca stulatkom świadczenia honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. W maju 2019 takie świadczenia w naszym regionie otrzymywało 83 osoby, w sierpniu 2020 – 95, w roku bieżącym aż 122 osoby.

Najstarsza osoba, kobieta, urodziła się w 1913 r. i mieszka w pow. sanockim, najstarsza osoba z Rzeszowa urodziła się w 1915 r.

Świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków, ci seniorzy, którzy ukończyli sto lat i mają z ZUS wypłacaną emeryturę lub rentę. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w placówce ZUS.

Świadczenie dla stulatkow wypłacane jest co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły 100 lat po dacie 28 lutego 2021 r. świadczenie wynosi 4 512, 41 zł brutto.

Niestety, dane demograficzne dla Podkarpacia są niekorzystne. Urząd Statystyczny w Rzeszowie podał, że w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. na Podkarpaciu zanotowano tylko 9 tys. urodzeń żywych. Zgonów natomiast było więcej, bo 14 tys. Przyrost naturalny wyniósł minus 4,3 na 1 tys. mieszkańców i był najniższy od momentu utworzenia województwa w 1999 roku.

Podobnie w Rzeszowie, gdzie zanotowano 1,1 tys. urodzeń i 1,2 tys. zgonów. Rzeszów po raz pierwszy zanotował ujemny przyrost naturalny (- 1,1 na 1 tys. mieszkańców). Dodatnie natomiast było ogólne saldo migracji stałej.

Na koniec pierwszego półrocza 2021 roku, stolica województwa liczyła 198,5 tys. mieszkańców. Było to o 1,7 tys. osób więcej niż na koniec czerwca 2020 roku (1 stycznia 2020 r. do Rzeszowa przyłączono miejscowość Pogwizdów Nowy).

Na koniec czerwca 2021 roku, w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, liczba ludności Podkarpacia zmniejszyła się o 10,3 tys. osób i liczyła 2 mln 116 tys. mieszkańców. Na wsi mieszkało 58,5 proc. mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niekorzystne dane demograficzne dla Podkarpacia. Przybywa stulatków, rodzi się mniej dzieci - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto