Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niekonwencjonalne badania grupy prof. Pawła Chmielarza wyróżnione przez Advanced Science News

oprac. BT
Mgr Monika Flejszar oraz prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz, kierownik Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej, opracowali metodę syntezy polimerów niemieszających się z wodą, wykorzystując do tego celu miniemulsję na bazie wina wytrawnego. Autorska koncepcja naukowców została wyróżniona przez Advanced Science News.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali metodę syntezy polimerów niemieszających się z wodą, inspirując się zasadami zielonej chemii. Do swoich badań chemicy wykorzystali mini emulsję wytworzoną na bazie wina wytrawnego. Pojęcie 12 zasad zielonej chemii jest dobrze znane każdemu chemikowi. Reguły te mają na celu zminimalizowanie śladu węglowego i niebezpiecznych produktów ubocznych procesów chemicznych zarówno w skali laboratoryjnej, jak i przemysłowej.

- Stosowana przez nas w badaniach technika polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP) została wynaleziona i opisana w 1994 r. przez prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego i od niemal trzydziestu lat prężnie się rozwija - zwraca uwagę Monika Flejszar. - W laboratorium grupy badawczej prof. Chmielarza pracujemy nad udoskonaleniem tej metody, opracowaniem jej nowych wariantów oraz wykorzystaniem do syntezy polimerów o ściśle określonych właściwościach i wysokim potencjale aplikacyjnym, m.in. w implantologii czy w przemyśle produkcji powłok. Stojąc przed wyzwaniem doboru odpowiedniego rozpuszczalnika do syntezy związków hydrofobowych, zainspirowani zasadami zielonej chemii postanowiliśmy przeprowadzić polimeryzację z wykorzystaniem niekonwencjonalnego rozpuszczalnika, jakim jest win.

Profesor Paweł Chmielarz dodaje:

- Mini emulsja na bazie wina oprócz tego, że stanowi alternatywę dla konwencjonalnych rozpuszczalników, ma jeszcze jedną kluczową zaletę - zawartość antyoksydantów.

Naukowcy wykorzystali do badań cztery rodzaje wina, w tym wino malinowe domowej produkcji. Jak podkreśla mgr Flejszar maliny mają wysoką zawartość kwasu askorbinowego, stąd taki właśnie wybór.

- Analizy zawartości witaminy C wyraźnie wykazały, że komercyjnie dostępne alkohole posiadają znacznie wyższą zawartość antyoksydantów wprowadzonych dodatkowo do napoju alkoholowego podczas procesu produkcyjnego. Wyniki tych analiz znalazły również swoje odzwierciedlenie w efektach przeprowadzonych przez nas syntez, w związku z czym najlepsze rezultaty zaobserwowaliśmy, stosując w roli środowiska reakcji mini emulsję na bazie wina wytrawnego - podsumowuje prof. Paweł Chmielarz.

Advanced Science News zajmuje się promocją najnowszych osiągnięć naukowych z wielu dyscyplin naukowych na arenie międzynarodowej. Na portalu opublikowano wywiad promujący najnowsze wyniki badań autorstwa mgr Moniki Flejszar, prof. dr. hab. inż. Pawła Chmielarza (Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej) oraz dr. Marcina Oszajcy (Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego), zamieszczonej na łamach czasopisma „Journal of Applied Polymer Science”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto