Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedźwiednicy będą promować Podkarpacie

krosno.lasy.gov.pl
Znaczący wzrost liczebności niedźwiedzi na Podkarpaciu skłania do wykorzystania tych drapieżników w promocji regionu.

Zapomnianą już tradycją było kiedyś prowadzenie niedźwiedzi po kraju przez niedźwiedników, czyli treserów, potrafiących okiełznać te dzikie stworzenia, a nawet nauczyć je tańczyć. Niedźwiednicy umieli wypędzić zło z domu przeprowadzając niedźwiedzia przez kolejne izby, znali też sposoby przywracania mleka krowom, na które urok rzuciła czarownica. 

Usługi te były niegdyś dobrze płatne.

Ostatni ślad po niedźwiednikach w Bieszczadach znaleźć można w książce „Lasy i zwierzyna Gór Sanockich".

Czemu i dziś nie wrócić do tego typu atrakcji turystycznej?

Pomysł przywrócenia regionowi wędrownych niedźwiedników zrodził się przy okazji społecznej dyskusji o strategii promocji Podkarpacia - mówi Edward Balwierczak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Z naszej leśnej perspektywy wciąż niewykorzystaną szansą wydaje się być prezentacja walorów przyrodniczych regionu. Zaniedbania w tym względzie chcemy szybko nadrobić. Szkoleniem niedźwiedników mogłoby się zająć na przykład Technikum Leśne w Lesku, mające prawie 130-letnią tradycję kształcenia kadr dla leśnictwa.

Lasy Państwowe zleciły już opracowanie wzoru munduru niedźwiednika, który będzie wykonany według projektu znanego rysownika i satyryka, Jacka Frankowskiego.

Z entuzjazmem do pomysłu podchodzi Ryszard „Bury” Denisiuk, bieszczadnik, którego pseudonim wziął się właśnie od dawnej ludowej nazwy niedźwiedzia. „Bury” jako pierwszy zgłosił akces do szkolenia na niedźwiednika.

Znam kilka okolicznych misiów i wiem, że chętnie ruszyłyby w Polskę, choćby dla relaksu - mówi przyszły niedźwiednik, zajmujący się dziś rzeźbieniem sympatycznych dusiołków. 

Leśnicy liczą też na owocną współpracę merytoryczną z Międzynarodowym Instytutem Środowiska, który, podobnie jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, ma w swoim logo niedźwiedzia. Jak twierdzą naukowcy, prowadzenie niedźwiedzi po wsiach może mieć też konkretny wymiar zdrowotny, bowiem mają one moc przepędzania chorób. Niestety, usługi niedźwiedników w tym względzie będą odpłatne, gdyż NFZ póki co uparcie odmawia podpisania kontraktów na refundację tego typu terapii.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto